Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերին
ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում։
Մայիսի 17-ին Բեռլինում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերի շրջանակում կազմակերպված գեղարվեստի ցուցահանդեսին և «Նաիրյան» վոկալ անսամբլի համերգին, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով։
Իր ելույթում Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել հայ-գերմանական շարունակաբար զարգացող հարաբերությունները և ընդգծել երկու ժողովուրդների միջև կապերի սերտացման հարցում Սփյուռքի կարևոր դերակատարությունը։
«Արդեն տաս տարի շարունակ կազմակերպվող Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերը հանդիսանում են կարևոր հարթակ՝ հայ և գերմանացի ժողովուրդների միջև մշակութային երկխոսությունը խթանելու, երկկողմ կապերն ամրապնդելու, միմյանց ավելի լավ ճանաչելու և բարեկամության կամուրջներ կառուցելու համար», – նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին և Գերմանիայի կառավարությանը՝ տեղի հայ համայնքի հետ սերտ համագործակցության և նախաձեռնությանը ցուցաբերած աջակցության համար։
Եզրափակելով խոսքը՝ Գլխավոր հանձնակատարը միջոցառմանը մաղթել է հաջող ընթացք և հույս հայտնել, որ այն կլինի շարունակական՝ դառնալով երկու երկրների և ժողովուրդների միջև երկխոսության, համագործակցության և բարեկամության նոր հորիզոններ կառուցող կարևոր հարթակ։
Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերի հանդիսավոր երեկոյին ուղերձներով հանդես են եկել նաև Բեռլինի պատգամավորական տան անդամ, պրոֆեսոր, դոկտոր Մարտին Պետցոլդը, ինչպես նաև Բեռլինի Եվրոպացի և հայ մասնագետների ասոցիացիայի վարչության առաջին նախագահ Միքայել Մինասյանը։
Երեկոյի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը շփումներ է ունեցել Բեռլինի հայ համայնքի տարբեր ներկայացուցիչների հետ, քննարկել Գերմանիայի հայ համայնքին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։

Zareh Sinanyan participated in the German-Armenian Cultural Days in Berlin
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, is currently on a working visit to the Federal Republic of Germany.
On May 17, in Berlin, Mr. Sinanyan attended an art exhibition and a concert by the “Nairyan” vocal ensemble, organized as part of the Berlin German-Armenian Cultural Days. In his address at the event, he delivered a congratulatory message and commended the initiative.
In his remarks, the High Commissioner emphasized the growing and dynamic partnership between Armenia and Germany, highlighting the Diaspora’s vital role in strengthening the bonds between the two nations.
“For ten consecutive years, the German-Armenian Cultural Days have served as a vital platform for fostering cultural exchange, deepening mutual understanding, and building enduring bridges of friendship between our peoples,” Mr. Sinanyan noted.
He expressed his gratitude to the event organizers and the German government for their ongoing support and strong cooperation with the local Armenian community.
In closing, the High Commissioner wished the event continued success and voiced his hope that it would further expand in the coming years, evolving into a key forum for advancing dialogue, cooperation, and friendship between Armenia and Germany.
During the official ceremony, remarks were also delivered by Professor Dr. Martin Pätzold, a member of the Berlin House of Representatives, and Mikayel Minasyan, Founding President of the Berlin-based Association of European and Armenian Professionals.
Throughout the evening, Mr. Sinanyan engaged with members of the Armenian community in Berlin, discussing a wide range of issues relevant to the Armenian Diaspora in Germany.