Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերին
ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում։
Մայիսի 17-ին Բեռլինում Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերի շրջանակում կազմակերպված գեղարվեստի ցուցահանդեսին և «Նաիրյան» վոկալ անսամբլի համերգին, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով։
Իր ելույթում Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել հայ-գերմանական շարունակաբար զարգացող հարաբերությունները և ընդգծել երկու ժողովուրդների միջև կապերի սերտացման հարցում Սփյուռքի կարևոր դերակատարությունը։
«Արդեն տաս տարի շարունակ կազմակերպվող Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերը հանդիսանում են կարևոր հարթակ՝ հայ և գերմանացի ժողովուրդների միջև մշակութային երկխոսությունը խթանելու, երկկողմ կապերն ամրապնդելու, միմյանց ավելի լավ ճանաչելու և բարեկամության կամուրջներ կառուցելու համար», – նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին և Գերմանիայի կառավարությանը՝ տեղի հայ համայնքի հետ սերտ համագործակցության և նախաձեռնությանը ցուցաբերած աջակցության համար։
Եզրափակելով խոսքը՝ Գլխավոր հանձնակատարը միջոցառմանը մաղթել է հաջող ընթացք և հույս հայտնել, որ այն կլինի շարունակական՝ դառնալով երկու երկրների և ժողովուրդների միջև երկխոսության, համագործակցության և բարեկամության նոր հորիզոններ կառուցող կարևոր հարթակ։
Բեռլինի Գերմանահայկական մշակութային օրերի հանդիսավոր երեկոյին ուղերձներով հանդես են եկել նաև Բեռլինի պատգամավորական տան անդամ, պրոֆեսոր, դոկտոր Մարտին Պետցոլդը, ինչպես նաև Բեռլինի Եվրոպացի և հայ մասնագետների ասոցիացիայի վարչության առաջին նախագահ Միքայել Մինասյանը։
Երեկոյի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը շփումներ է ունեցել Բեռլինի հայ համայնքի տարբեր ներկայացուցիչների հետ, քննարկել Գերմանիայի հայ համայնքին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։

Заре Синанян принял участие в Днях немецко-армянской культуры в Берлине
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян с рабочим визитом находится в Германии.
17 мая в Берлине Заре Синанян принял участие в художественной выставке и концерте вокального ансамбля «Наириан», организованных в рамках «Дней немецко армянской культуры», где выступил с поздравительным обращением.
В своём выступлении главный уполномоченный высоко оценил устойчивое развитие армяно-немецких отношений и подчеркнул важную роль диаспоры в укреплении связей между двумя народами.
«Проводимые уже десять лет «Дни немецко армянской культуры» служат важной платформой для стимулирования культурного диалога между армянским и немецким народами, укрепления двусторонних связей, более глубокого взаимопонимания и построения мостов дружбы», — отметил Заре Синанян.
Он выразил благодарность организаторам мероприятия и правительству Германии за тесное сотрудничество с местной армянской общиной и поддержку данной инициативы.
Завершая своё выступление, главный уполномоченный пожелал успешного проведения мероприятия и выразил надежду, что оно станет регулярным, превратившись в важную платформу для развития диалога, сотрудничества и дружбы между двумя странами и народами.
С поздравительными речами на торжественном вечере, посвящённом Дням армяно-немецкой культуры в Берлине, также выступили член парламента Берлина, профессор, доктор Мартин Пецольд, а также первый председатель правления Ассоциации европейских и армянских специалистов Берлина Микаэл Минасян.
В ходе вечера главный уполномоченный пообщался с различными представителями армянской общины Берлина, обсудив широкий круг вопросов, касающихся армянской диаспоры в Германии.