Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում։
Մայիսի 21-ին Նիցցայում, Ֆրանսիայում ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատար Վահագն Մովսեսյանի ուղեկցությամբ, Զարեհ Սինանյանն այցելել է Նիցցայի Պարսամյան վարժարան, որտեղ հանդիպել է տեղի հայ համայնքի երիտասարդների հետ։
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերն ու առաջիկա միջոցառումները, ինչպես նաև պատասխանել է ներկաների հարցերին։
Երիտասարդները հետաքրքրվել են ծրագրերին մասնակցության պայմաններով, այդ թվում՝ հայրենադարձության և ինտեգրման փորձառություններով, ինչպես նաև այս տարվա օգոստոսի 5-7-ը Երևանում կայանալիք Ազգային երիտասարդական համաժողովով։
Նույն օրը Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև Արվեստի և մշակույթի ֆրանս-հայկական կենտրոնի միջազգային հարցերով համակարգող, «Պարսամյան» վարժարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կիրկոր Աժդերհանյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակույթի ոլորտում Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության հնարավորությունները։
Կիրկոր Աժդերհանյանը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել է Համաշխարհային հայկական արվեստի և մշակույթի փառատոն անցկացնելու վերաբերյալ կենտրոնի նախագիծը։
Կողմերը քննարկել են հայկական մշակույթի զարգացմանն ու տարածմանը, դրա շուրջ Սփյուռքի ներուժի միավորմանը, ինչպես նաև փառատոնի կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Рабочий визит Заре Синаняна во Францию
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян с рабочим визитом находится во Франции.
21 мая в Ницце, Заре Синанян в сопровождении Ваагна Мовсесяна уполномоченного по делам диаспоры во Франции посетил гимназию «Парсамян», где встретился с молодежными представителями армянской общины.
В ходе встречи главный уполномоченный представил программы и предстоящие мероприятия, реализуемые Офисом, а также ответил на вопросы участников.
Молодежь проявила интерес к участию в программах, в том числе, к репатриации и интеграции, а также к Армянскому молодежному форуму, который пройдет в Ереване 5–7 августа текущего года.
В тот же день Заре Синанян встретился с делегацией во главе с координатором международных вопросов Франко-армянского центра искусства и председателем Попечительского совета фонда образования и культуры «Парсамян» Киркором Аждерханяном.
Во время встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между Арменией и Диаспорой в сфере культуры.
Крикор Аждерханян представил главному уполномоченному проект центра по организации Всемирного фестиваля армянского искусства и культуры.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся развития и популяризации армянской культуры, консолидации потенциала Диаспоры в этом направлении, а также организационные аспекты проведения фестиваля.