Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում։
Մայիսի 21-ին Նիցցայում, Ֆրանսիայում ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատար Վահագն Մովսեսյանի ուղեկցությամբ, Զարեհ Սինանյանն այցելել է Նիցցայի Պարսամյան վարժարան, որտեղ հանդիպել է տեղի հայ համայնքի երիտասարդների հետ։
Հանդիպման ընթացքում գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերն ու առաջիկա միջոցառումները, ինչպես նաև պատասխանել է ներկաների հարցերին։
Երիտասարդները հետաքրքրվել են ծրագրերին մասնակցության պայմաններով, այդ թվում՝ հայրենադարձության և ինտեգրման փորձառություններով, ինչպես նաև այս տարվա օգոստոսի 5-7-ը Երևանում կայանալիք Ազգային երիտասարդական համաժողովով։
Նույն օրը Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև Արվեստի և մշակույթի ֆրանս-հայկական կենտրոնի միջազգային հարցերով համակարգող, «Պարսամյան» վարժարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կիրկոր Աժդերհանյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակույթի ոլորտում Հայաստան–Սփյուռք համագործակցության հնարավորությունները։
Կիրկոր Աժդերհանյանը Գլխավոր հանձնակատարին ներկայացրել է Համաշխարհային հայկական արվեստի և մշակույթի փառատոն անցկացնելու վերաբերյալ կենտրոնի նախագիծը։
Կողմերը քննարկել են հայկական մշակույթի զարգացմանն ու տարածմանը, դրա շուրջ Սփյուռքի ներուժի միավորմանը, ինչպես նաև փառատոնի կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Zareh Sinanyan's working visit to France
On May 21, in Nice, France, accompanied by the Commissioner for Diaspora Affairs of France, Vahagn Movsesyan, Zareh Sinanyan visited the Barsamian Armenian School of Nice, where he met with young members of the local Armenian community.
During the meeting, the High Commissioner presented the programs and upcoming initiatives implemented by the Office and answered questions from the attendees.
The youth expressed interest in the participation requirements for the programs, including experiences related to repatriation and integration, as well as the upcoming Armenian National Youth Forum, which will be held in Yerevan on August 5–7, 2025.
Later that day, Zareh Sinanyan also met with a delegation led by Kirkor Ajderhanyan, International Affairs Coordinator of the French-Armenian Center for Art and Culture and Chairman of the Board of Trustees of the Barsamian Education and Cultural Foundation.
During the meeting, the sides discussed opportunities for Armenia–Diaspora cooperation in the field of culture. Kirkor Ajderhanyan presented to the High Commissioner the Center's proposal to organize a World Armenian Art and Culture Festival.
They also discussed the development and promotion of Armenian culture, the unification of Diaspora potential around it, and various organizational aspects related to the festival.