Շարունակվում է Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում մայիսի 23-ին Մոնպելյեում հանդիպել է միջերկրածովյան մետրոպոլի նախագահ և քաղաքապետ Միշել Դելաֆոսի հետ։
Զրուցակիցները, ողջունելով միմյանց, երկուստեք ընդգծել են հայ–ֆրանսիական ամուր հարաբերությունները, որոնք հիմնված են դարավոր բարեկամության և ընդհանուր արժեքների վրա։
Քննարկվել է Հայաստան–Մոնպելյե համագործակցությունը՝ տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահության, կրթության և մշակույթի ոլորտներում։
«Մոնպելյեն հայտնի է Ֆրանսիայում կիբերանվտանգության, նորագույն տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտներում ձևավորված ամենահաջողված կազմակերպություններով, և մենք մեծ ներուժ ենք տեսնում այս ոլորտներում Հայաստանի Հանրապետության հետ համագործակցության համար», – նշել է քաղաքապետը։
Միշել Դելաֆոսը՝ Մոնպելյեի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների խորացման համատեքստում, բարձր է գնահատել Մոնպելյեի փաստաբանների պալատի և պալատին կից գործող Մարդու իրավունքների ինստիտուտի դերը, որի անդամներ են հայ իրավաբաններ՝ Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Գոհար Գալստյանը և Նաիրա Զորոյանը։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետին՝ ջերմ ընդունելության, տեղի հայ համայնքի հետ սերտ համագործակցության, ինչպես նաև Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների խորացմանն ուղղված ջանքերի համար։
«Ֆրանսիայի հետ հարաբերություններն անչափ կարևոր են Հայաստանի համար։ Ֆրանսիան ՀՀ-ի կարևոր դաշնակիցն է, և ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ մեր երկրների և ժողովուրդների միջև ամուր հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ապրում։ Սա հիմնված է ընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարության վրա, որն այս պահին ամբողջ աշխարհում վտանգված է», – նշել է Զարեհ Սինանյանը և վերահաստատել իր պատրաստակամությունն ամեն կերպ աջակցել նշված ոլորտներում համագործակցության հաստատմանն ու հաջող իրականացմանը։
Քաղաքապետի հետ հանդիպմանը հաջորդել է աշխատանքային ճաշ՝ Մոնպելյեի փաստաբանների պալատի նախագահ Պիեր Լաֆոնի և պալատին կից գործող Մարդու իրավունքների ինստիտուտի նախագահ Ամին Ֆարայի գլխավորած պատվիրակության հետ, որտեղ ընդլայնված կազմով շարունակվել են համագործակցության շուրջ քննարկումները։
2026 թվականին նախատեսվում է Մոնպելյեի քաղաքապետարանի, փաստաբանների պալատի և պալատին կից գործող Մարդու իրավունքների ինստիտուտի պատվիրակության այցը Հայաստան՝ ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների հետ քննարկելու տնտեսության տարբեր ուղղություններով Հայաստան-Մոնպելյե համագործակցության հնարավորություններն ու հետագա գործողությունները։
Նույն օրը գլխավոր հանձնակատարը այցելել է Մոնպելյեի Հայ Տուն և հանդիպել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է Գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերն ու առաջիկա միջոցառումները, ինչպես նաև պատասխանել ներկաների հարցերին։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև բանասեր, պատմաբան, դոկտոր-պրոֆեսոր Ժիրայր Դեդեյանը, ով 1969 թվականից դասավանդում է Մոնպելյեի Պոլ Վալերի համալսարանում և հանդիսանում է Մոնպելյեի Գիտության և Գրականության ակադեմիայի անդամ։ Դեդեյանը մեծ ներդրում է ունեցել Մոնպելյեի հայ համայնքի կյանքում, ինչպես նաև տեղական իշխանությունների հետ տարվող հայապահպան նախաձեռնությունների խթանման գործում։

Продолжается рабочий визит Заре Синаняна во Францию
В рамках рабочего визита во Францию главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян 23 мая встретился в Монпелье с Микаэлом Делафоссом — президентом Средиземноморской метрополии Монпелье и мэром города.
Собеседники тепло поприветствовали друг друга и подчеркнули прочные армяно-французские отношения, основанные на многовековой дружбе и общих ценностях.
В ходе встречи обсуждалось развитие сотрудничества между Арменией и Монпелье в сферах экономики, высоких технологий, здравоохранения, образования и культуры.
«Монпелье славится одними из самых успешных организаций Франции в области кибербезопасности, новых технологий и цифровизации. Мы видим значительный потенциал для сотрудничества с Республикой Армения в этих направлениях», — отметил мэр.
В контексте укрепления связей между Монпелье и Арменией Микаэль Делафосс также высоко оценил вклад коллегии адвокатов Монпелье и действующего при ней Института прав человека, среди членов которого армянские юристы Наира Зороян и Гоар Галстян — последняя также является Молодым послом диаспоры.
Главный уполномоченный выразил благодарность мэру за тёплый приём, активное взаимодействие с армянской общиной города, а также за усилия, направленные на углубление двусторонних отношений с Арменией.
«Отношения с Францией имеют исключительное значение для Армении. Франция — ключевой союзник Республики Армения, и с радостью должен отметить, что крепкие связи между нашими странами и народами продолжают развиваться. Эти отношения основаны на общих ценностях и демократии — принципах, которые сегодня подвергаются угрозе во всём мире», — подчеркнул Заре Синанян, подтвердив готовность оказывать всестороннюю поддержку установлению и успешной реализации сотрудничества в обозначенных сферах.
После встречи с мэром состоялся рабочий обед с делегацией во главе с Пьером Лафоном, президентом коллегии адвокатов Монпелье, и Амином Фаражем, президентом Института прав человека при коллегии, в ходе которого обсуждение сотрудничества продолжилось в расширенном составе.
В 2026 году запланирован визит в Армению делегации муниципалитета Монпелье, коллегии адвокатов и Института прав человека для обсуждения с профильными государственными учреждениями Республики Армения перспектив двустороннего сотрудничества в различных отраслях экономики.
В тот же день главный уполномоченный посетил Армянский дом в Монпелье и встретился с представителями местной армянской общины.
Заре Синанян представил реализуемые Офисом программы и предстоящие мероприятия, а также ответил на вопросы участников.
На встрече также присутствовал филолог, историк, доктор наук, профессор Жирайр Дедеян, который с 1969 года преподаёт в Университете имени Поля Валери в Монпелье и является членом Академии наук и литературы Монпелье. Дедеян внёс значительный вклад в жизнь армянской общины Монпелье, а также в продвижение инициатив по сохранению армянской идентичности в сотрудничестве с местными властями.