Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Նիմի և Մարսելի հայ համայնքի հետ
Մայիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Նիմ և Մարսել քաղաքներ։
Նիմի հայկական ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի ուղեկցությամբ Զարեհ Սինանյանն այցելել է Նիմ քաղաքի հայկական այգի, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Այգում Զարեհ Սինանյանը ծաղիկներ է խոնարհել ցեղասպանության զոհերին նվիրված խաչքարի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով նահատակների հիշատակին։
Այնուհետև Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Նիմի «Բեռնար Մազերան» հայկական մեկօրյա դպրոցի ուսուցիչների, համայնքի երիտասարդ ակտիվիստների և հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները՝ անդրադառնալով ներկաների հարցերին և մտահոգություններին։
Օրվա երկրորդ կեսին Զարեհ Սինանյանը մեկնել է Մարսել՝ մասնակցելու Ֆրանսիայի Հայ Երիտասարդներ (JAF – Jeunesse Arménienne de France) մշակութային միության հիմնադրման 80-ամյակին նվիրված տոնական գալա համերգին, որն անցկացվում էր Մարսելի հեղինակավոր «Le Cepac Silo» համերգասրահում։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Մարսելում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Արա Մկրտչյանը, Մարսելի փոխքաղաքապետ Յաննիկ Օհանեսյանն, ինչպես նաև մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու հոգևոր առաջնորդներ։
Հոբելյանական միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել ԺԱՖ-ի «Արաքս» պարախումբը, «Սասուն» նվագախումբը և «Ազատ» երգչախումբը՝ շուրջ 100 մասնակցով։
Տարիների ընթացքում Ֆրանսիայի Հայ Երիտասարդներ կազմակերպությունը դարձել է հայկական ինքնության պահպանման, ազգային մշակույթի տարածման, Հայ դատի պաշտպանության և Հայաստան–Սփյուռք կապի ամրապնդման կարևոր օղակներից մեկը։ ԺԱՖ-ում դասավանդվում են հայոց լեզու և պատմություն, գործում են երգի, պարի և նկարչության խմբակներ։ Միության կազմում ընդգրկված է ավելի քան 250 երիտասարդ։
Միջոցառման ընթացքում իր արվեստի աշխատանքների հավաքածուն ներկայացրել է Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան (2023 թ., Մարսել) Լուիզա Հակոբյանը, ով նաև ԺԱՖ միության Մինաս Ավետիսյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի հիմնադիր-տնօրենն է և Հայաստանի նկարիչների միության անդամ։ Նկարների այս հավաքածուն նվիրված էր ԺԱՖ-ի հիմնադրման 80-ամյա հոբելյանին։

Главный уполномоченный встретился с армянской общиной Нима и Марселя
24 мая Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян в рамках рабочего визита во Францию посетил города Ним и Марсель.
В сопровождении председателя Армянской ассоциации Нима Армена Мартиросяна Заре Синанян побывал в Армянском парке города Ним, посвящённом памяти жертв Геноцида армян. В парке он возложил цветы к хачкару, установленному в память невинных жертв, почтив их память.
Затем Главный уполномоченный провёл встречу с преподавателями армянской однодневной школы «Бернар Мазеран» в Ниме, молодыми активистами общины и другими представителями армянской диаспоры. В ходе встречи Заре Синанян представил деятельность Офиса, текущие программы и инициативы, а также ответил на вопросы и выслушал обеспокоенности присутствующих.
Во второй половине дня Заре Синанян отправился в Марсель для участия в торжественном гала-концерте, посвящённом 80-летию основания культурного союза «Армянская молодёжь Франции» (JAF – Jeunesse Arménienne de France). Мероприятие прошло в концертном зале «Le Cepac Silo» в Марселе.
В мероприятии приняли участие также Генеральный консул Республики Армения в Марселе Ара Мкртчян, заместитель мэра Марселя Янник Оганесян, а также ряд высокопоставленных официальных лиц и духовных лидеров.
В юбилейном концерте выступили танцевальный ансамбль «Аракс», оркестр «Сасун» и хор «Азат» — в общей сложности около 100 участников.
На протяжении многих лет организация «Армянская молодёжь Франции» играет важную роль в сохранении армянской идентичности, распространении национальной культуры, защите армянского вопроса и укреплении связей между Арменией и диаспорой. В рамках JAF преподаются армянский язык и история, действуют кружки по пению, танцам и изобразительному искусству. Союз объединяет более 250 молодых людей.
В ходе мероприятия молодой посол диаспоры 2023 года в Марселе Луиза Акопян, также являющаяся основателем и директором художественной школы имени Минаса Аветисяна при союзе JAF и членом Союза художников Армении, представила коллекцию своих работ, посвящённую юбилею организации.