Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Լիոն
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում մայիսի 27-ին Լիոնի մետրոպոլիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչների և երիտասարդների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Դեսին-Շարպիոյի փոխքաղաքապետ Դենիս Ջորկաեֆը, Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը, Ֆրանսիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Ռոբերտ Տեր-Արսենյանը, ինչպես նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի և Հայ դատի պաշտպանության ճակատ (FDACAF) ասոցիացիայի նախագահ, «Laïcité et République Sociale» կազմակերպության նախագահ և «Հայկական շարժում» կազմակերպության գլխավոր պատվիրակ Ադրիեն Վահագն Սաժը, «Հայկական շարժում» կազմակերպության նախագահ Ժակ Ռաֆֆի Փափազյանը և այլք։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներն ընդգծել են Դեսին-Շարպիոյի և Հայաստանի Ստեփանավան քաղաքի միջև՝ դեռևս 1991 թվականին ձևավորված քույր քաղաքների կապերի ամրությունն ու այդ գործընկերության հետևողական զարգացումը։
Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են նաև հունիսի 2-3-ը Գորիսում կայանալիք Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների խորացման և համայնքային համագործակցության զարգացման հերթական հարթակ։
Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել Դեսին-Շարպիոյի քաղաքապետարանի և ողջ քաղաքային խորհրդի հետևողական աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանին և հայ ժողովրդին վերաբերող հարցերին։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև համայնքային խնդիրներին, դրանց հաղթահարման ուղիներին և երիտասարդների ներգրավման հնարավորություններին։
Հանդիպումից հետո Զարեհ Սինանյանն առանձին հանդիպում է ունեցել քաղաքի հայ երիտասարդների հետ, ներկայացրել Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը, ծրագրերն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև պատասխանել նրանց հուզող հարցերին և մտահոգություններին։

Zareh Sinanyan's working visit to Lyon
On May 27, as part of his working visit to France, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with active members and youth of the Armenian community in Décines-Charpieu, a city in the Lyon Metropolis.
The meeting was also attended by Denis Djorkaeff, Deputy Mayor of Décines-Charpieu; Levon Sakounts, Deputy Mayor of Vienne; Robert Ter-Arsenyan, Commissioner for Diaspora Affairs in France; Adrien Vahagn Sage, President of the Front for the Defense of the Armenian Cause in France (FDACAF), President of the Laïcité et République Sociale organization, and Chief Delegate of the “Mouvement Français-Arménien” organization; Jacques Raffy Papazian, President of the “Mouvement Français-Arménien” organization; and other notable figures.
During the discussion, participants emphasized the strong and lasting sister-city relationship between Décines-Charpieu and the Armenian city of Stepanavan, established back in 1991, as well as the continued development of this partnership.
In this context, they also highlighted the importance of preparations for the Fifth Armenian-French Decentralized Cooperation Conference, scheduled to take place in Goris on June 2–3, viewing it as another key platform for deepening bilateral relations and fostering community collaboration.
High Commissioner Sinanyan commended the consistent support of the Décines-Charpieu City Hall and City Council for issues related to Armenia and the Armenian people.
They also discussed community-related challenges, potential solutions, and ways to actively engage youth.
Following the event, Zareh Sinanyan held a separate meeting with local Armenian youth, where he presented the programs, initiatives, and priorities of the High Commissioner’s Office and answered their questions and concerns.