Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Լիոն
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում մայիսի 27-ին Լիոնի մետրոպոլիայի Դեսին-Շարպիո քաղաքում հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչների և երիտասարդների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Դեսին-Շարպիոյի փոխքաղաքապետ Դենիս Ջորկաեֆը, Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը, Ֆրանսիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար Ռոբերտ Տեր-Արսենյանը, ինչպես նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի և Հայ դատի պաշտպանության ճակատ (FDACAF) ասոցիացիայի նախագահ, «Laïcité et République Sociale» կազմակերպության նախագահ և «Հայկական շարժում» կազմակերպության գլխավոր պատվիրակ Ադրիեն Վահագն Սաժը, «Հայկական շարժում» կազմակերպության նախագահ Ժակ Ռաֆֆի Փափազյանը և այլք։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներն ընդգծել են Դեսին-Շարպիոյի և Հայաստանի Ստեփանավան քաղաքի միջև՝ դեռևս 1991 թվականին ձևավորված քույր քաղաքների կապերի ամրությունն ու այդ գործընկերության հետևողական զարգացումը։
Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են նաև հունիսի 2-3-ը Գորիսում կայանալիք Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների խորացման և համայնքային համագործակցության զարգացման հերթական հարթակ։
Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել Դեսին-Շարպիոյի քաղաքապետարանի և ողջ քաղաքային խորհրդի հետևողական աջակցությունը՝ ուղղված Հայաստանին և հայ ժողովրդին վերաբերող հարցերին։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև համայնքային խնդիրներին, դրանց հաղթահարման ուղիներին և երիտասարդների ներգրավման հնարավորություններին։
Հանդիպումից հետո Զարեհ Սինանյանն առանձին հանդիպում է ունեցել քաղաքի հայ երիտասարդների հետ, ներկայացրել Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունը, ծրագրերն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև պատասխանել նրանց հուզող հարցերին և մտահոգություններին։

Рабочий визит Заре Синаняна в Лион
27 мая в рамках рабочего визита во Францию главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с активными представителями и молодежью армянской общины в городе Десин-Шарпье, входящем в Лионскую метрополию.
Во встрече также приняли участие: Денис Джоркаефф, заместитель мэра Десин-Шарпье, Левон Сакунц, заместитель мэра города Вьен, Роберт Тер-Арсенян, уполномоченный по делам диаспоры во Франции, Адриен Ваагн Саж, президент организации «Фронт по защите армянского дела во Франции» (FDACAF), президент организации «Светскость и Социальная Республика» (Laïcité et République Sociale), а также главный делегат организации «Французско-армянское движение» (Mouvement Français-Arménien), Жак Раффи Папазян, президент организации «Французско-армянское движение», а также другие известные общественности личности.
Во время встречи участники подчеркнули прочные и долгосрочные побратимские отношения между городами Десин-Шарпье и Степанаваном (Армения), установленные ещё в 1991 году, а также продолжающееся развитие сотрудничества.
В этом контексте была отмечена важность подготовки к Пятой армяно-французской конференции по децентрализованному сотрудничеству, которая пройдет 2–3 июня в городе Горис, как к значимой платформе для углубления двусторонних связей и укрепления сотрудничества между общинами.
Заре Синанян выразил признательность мэрии и городскому совету Десин-Шарпье за их постоянную поддержку инициатив, касающихся Армении и армянского народа.
Также были обсуждены вопросы, касающиеся проблем общины, возможные пути их решения и механизмы активного вовлечения молодежи.
По завершении мероприятия Заре Синанян провёл отдельную встречу с местной армянской молодежью, в ходе которой представил программы, инициативы и приоритеты Офиса и ответил на интересующие их вопросы.