Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի պատվիրակության հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հունիսի 3-ին հանդիպել է Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի պատվիրակությանը։
Պատվիրակության կազմում էին Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի 15 ուսանողներ, ինչպես նաև Չիչյանի անվան հայագիտական ինստիտուտի գիտաշխատող և արխիվագետ Գեղամ Մուղնեցյանը և մարդու իրավունքների պաշտպան, համալսարանի քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների դոցենտ Սթիվ Սվերդլոուն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայկական սփյուռքի պատմությանը, սփյուռքի ներգրավվածությանը և նշանակալի դերակատարմանը Հայաստանի զարգացման գործում, ինչպես նաև հայրենադարձության մարտահրավերներին։
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի առաքելությունն ու գործառույթները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական առաջնահերթությունները՝ կոչ անելով ուսանողներին լինել նախաձեռնող և ներգրավված Հայաստանի հետ փոխադարձ կապերի զարգացման գործընթացում։
Հանդիպումն անցկացվել է «Մարդու իրավունքները Կովկասում․ Վրաստան և Հայաստան» ամառային ակադեմիական ծրագրի շրջանակում, որը կազմակերպվել է Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի Քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Չիչյանի անվան հայագիտական ինստիտուտի համագործակցությամբ։ Ծրագիրը իրականացվում է 2025 թ. մայիսի 17-ից հունիսի 11-ը՝ համադրելով ակադեմիական ուսումնառությունը գործնական փորձի հետ։

Zareh Sinanyan met with a delegation from the University of Southern California
On June 3, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with a delegation from the University of Southern California (USC).
The delegation included 15 USC students, as well as Gegham Mughnetsyan, a researcher and archivist at the USC Institute of Armenian Studies, and Steve Swerdlow, a human rights advocate and associate professor of political science and international relations at USC.
During the meeting, the sides discussed the history of the Armenian diaspora, its active involvement and significant role in Armenia’s development, as well as the challenges of repatriation.
Zareh Sinanyan presented the mission and functions of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, along with the key policy priorities of the Republic of Armenia. He encouraged the students to be proactive and engaged in fostering strong, reciprocal ties with Armenia.
The meeting was held within the framework of the Human Rights in the Caucasus: Georgia and Armenia summer academic program, organized through a collaboration between USC’s Department of Political Science and International Relations and the USC Institute of Armenian Studies. The program runs from May 17 to June 11, 2025, blending academic study with hands-on experience.