Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի պատվիրակության հետ
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հունիսի 3-ին հանդիպել է Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի պատվիրակությանը։
Պատվիրակության կազմում էին Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի 15 ուսանողներ, ինչպես նաև Չիչյանի անվան հայագիտական ինստիտուտի գիտաշխատող և արխիվագետ Գեղամ Մուղնեցյանը և մարդու իրավունքների պաշտպան, համալսարանի քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների դոցենտ Սթիվ Սվերդլոուն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայկական սփյուռքի պատմությանը, սփյուռքի ներգրավվածությանը և նշանակալի դերակատարմանը Հայաստանի զարգացման գործում, ինչպես նաև հայրենադարձության մարտահրավերներին։
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի առաքելությունն ու գործառույթները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական առաջնահերթությունները՝ կոչ անելով ուսանողներին լինել նախաձեռնող և ներգրավված Հայաստանի հետ փոխադարձ կապերի զարգացման գործընթացում։
Հանդիպումն անցկացվել է «Մարդու իրավունքները Կովկասում․ Վրաստան և Հայաստան» ամառային ակադեմիական ծրագրի շրջանակում, որը կազմակերպվել է Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի Քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի և Չիչյանի անվան հայագիտական ինստիտուտի համագործակցությամբ։ Ծրագիրը իրականացվում է 2025 թ. մայիսի 17-ից հունիսի 11-ը՝ համադրելով ակադեմիական ուսումնառությունը գործնական փորձի հետ։

Заре Синанян встретился с делегацией Университета Южной Калифорнии
3 июня главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с делегацией Университета Южной Калифорнии.
В состав делегации вошли 15 студентов Университета, а также научный сотрудник и архивист Института арменоведения имени Чичяна Гегам Мугнецяан и правозащитник, доцент факультета политологии и международных отношений университета Стив Свердлоу.
В ходе встречи стороны обсудили историю армянской диаспоры, её вовлечённость и значимую роль в развитии Армении, а также вызовы, связанные с репатриацией.
Заре Синанян представил миссию и функции аппарата главного уполномоченного, а также политические приоритеты Республики Армения, призвав студентов быть инициативными и активно участвовать в процессе развития двусторонних связей с Арменией.
Встреча состоялась в рамках летней академической программы «Права человека на Кавказе: Грузия и Армения», организованной факультетом политологии и международных отношений Университета Южной Калифорнии совместно с Институтом арменоведения имени Чичяна. Программа проходит с 17 мая по 11 июня 2025 года и сочетает академическое обучение с практическим опытом.