Վարչապետն ընդունել է «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում սփյուռքի մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի մասնակիցներին:
Վարչապետը կարևորել է «իԳործ» ծրագրի իրականացումը և նշել, որ ավանդական դարձած այս հանդիպումները տալիս են տարբեր հարցեր քննարկելու, պետական կառավարման համակարգի, Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացների մասին տպավորություններով կիսվելու հնարավորություն:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ծրագրի լավարկումը կարող է տեղի ունենալ նախարարությունների և ծրագրի մասնակիցների տպավորությունների, առաջարկությունների, դիտողությունների հիման վրա, երբ նրանք կխոսեն ծրագրի առավելությունների և թերությունների մասին: «Համոզված եմ, որ մենք այդ ճանապարհով էլ գնում ենք»,- ասել է երկրի ղեկավարն՝ ընդգծելով ծրագրի միջոցով պետական կառավարման համակարգ նոր հայացք, նոր գաղափարներ բերելու կարևորությունը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ծրագրի մասնակիցներին հյուրընկալելու համար և մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ այս տարի ծրագրին մասնակցում են 9 երկրներից՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Իրան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Վրաստան, Լիբանան, Հունգարիա, Ղազախստան և Ուկրաինա: Ծրագրի մասնակիցներն աշխատում են կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էկոնոմիկայի, քաղաքաշինության, շրջակա միջավայրի և այլ բնագավառներում։ Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ չնայած ծրագիրը մշակելու ընթացքում իրենց առջև խնդիր էին դրել ապահովել հայրենադարձության 25%-ի թիրախ, սակայն վերջին տարիների ընթացքում «իԳործ» ծրագիրն ավարտած մասնակիցների 70%-ը մնացել է Հայաստանում:
Ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ Կառավարությանը՝ «իԳործ»-ի շրջանակում պետական տարբեր գերատեսչություններում աշխատելու հնարավորություն տալու համար: Նրանք կիսվել են իրենց տպավորություններով, ներկայացրել առաջարկություններ:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է նաև հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են շրջակա միջավայրին, «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրին, ապակենտրոնացմանը, տարածաշրջանային գործընթացներին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությանը, ՀՀ Կառավարության բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությանը և այլ թեմաների:

Prime Minister received the participants of the “iGorts” program
Prime Minister Nikol Pashinyan received at the Government the participants of the “iGorts” program for involving Diaspora specialists in the state administration bodies of the Republic of Armenia.
The Prime Minister attached importance to the implementation of the “iGorts” program and noted that these meetings, which have become traditional, provide an opportunity to discuss various issues, share impressions about the state administration system, and the processes taking place in Armenia.
According to Nikol Pashinyan, the program can be improved based on the impressions, suggestions, and comments of the ministries and program participants, when they talk about the advantages and disadvantages of the program. “I am convinced that we are going that way,” said the Prime Minister, emphasizing the importance of bringing a new perspective and new ideas to the state administration system through the program.
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan thanked the Prime Minister for hosting the program participants and provided details about the program. It was noted that this year, participants from 9 countries are participating in the program: the USA, France, Iran, the Russian Federation, Georgia, Lebanon, Hungary, Kazakhstan and Ukraine. The program participants work in the fields of education, culture, information technologies, economy, urban development, the environment and other fields. Zareh Sinanyan noted that although during the development of the program they set a goal of ensuring a 25% repatriation target, in recent years 70% of the participants who completed the “iGorts” program have remained in Armenia.
The program participants expressed their gratitude to the Government of the Republic of Armenia for providing them with the opportunity to work in various state departments within the framework of “iGorts”. They shared their impressions and presented recommendations.
Nikol Pashinyan also answered the questions of the meeting participants, which related to the environment, the “300 Schools, 500 Kindergartens” program, decentralization, regional processes, the “Crossroads of Peace” project, the ideology of Real Armenia, the balanced and balancing foreign policy of the Government of the Republic of Armenia and other topics.