Տեղի ունեցավ Սրտաբանության Եվրակովկասյան համաժողովի բացումը
Հոկտեմբերի 25-ին «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի «Ակցիա-առողջություն Հայաստան Ֆրանսիա» կազմակերպության Սրտաբանության եվրակովկասյան 7-րդ համաժողովի բացումը, որն իրականացվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Առողջապահության նախարարության աջակցությամբ: Հայաստանը, Արցախը և սփյուռքը ներկայացնող շուրջ 380 սրտաբաններ, բուժաշխատողներ, առողջապահության ոլորտի մասնագետներ 2 օր շարունակ քննարկելու են սրտաբանության և դրան հարակից ոլորտներին առնչվող կարևոր հարցեր, ներկայացնելու են նորարարությունները, իրականացնելու են փորձի փոխանակում՝ նպատակ ունենալով աջակցել մեր երկրում սրտաբանության ոլորտի զարգացմանը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ողջույնի խոսքը փոխանցեց գրասենյակի Եվրոպայի հայ համայնքների վարչության պետ Կարեն Ավանեսյանը: «Այս համաժողովն ու մասնագիտական սեմինարները լավագույն օրինակներից են, թե ինչպես կարող է սփյուռքն իր ներուժն օգտագործել ի նպաստ Հայաստանի, և մենք միանգամայն ողջունում ենք նման նախաձեռնությունները և ուրախ ենք այս համագործակցության համար»,-նշել էր հանձնակատարը։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ընդգծել էր նաև, որ Սրտաբանության եվրակովկասյան համաժողովը վերածվել է բուժաշխատողների, մասնավորապես սրտաբանների միջև փոխշահավետ կապերի ստեղծման, համագործակցության, ինչպես նաև նոր նախաձեռնությունների իրականացման արդյունավետ հարթակի, և պատահական չէ, որ տարեցտարի այս համաժողովի մասնակիցների թվաքանակն ավելանում է՝ սրտաբանությանը զուգահեռ ներգրավելով նոր հարակից ոլորտներ։
Ելույթներով հանդես եկան նաև ՀՀ ԱՆ առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական Դավիթ Պետրոսյանը, «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության և կառույցի նախագահ Ավետիս Մատիկյանը, հայտնի սրտաբաններ Փոլ Բարրագանը և Ալեք Վահանյանը:

Состоялось открытие Еврокавказского форума кардиологии
В бизнес-центре “Элит Плаза” 25 октября состоялось открытие VII Еврокавказского кардиологического форума организации Франции “Акция – Здоровье. Армения Франция”, который проводится при содействии офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА и Министерства здравоохранения РА.
Около 380 кардиологов, медработников, специалистов сферы здравоохранения, представляющих Армению, Арцах и диаспору, в течение двух дней будут обсуждать важные вопросы, касающиеся кардиологии и смежных с ней сфер, представлять инновации, осуществлять обмен опытом, имея целью содействовать развитию кардиологии в нашей стране.
Приветственное слово главного уполномоченного по делам диаспоры Заре Синаняна зачитал начальник управления армянских общин Европы офиса Карен Аванесян. “Этот форум и профессиональные семинары - лучшие примеры того, как диаспора может использовать свой потенциал во благо Армении, и мы однозначно приветствуем подобные инициативы и рады этому сотрудничеству”, - отметил Заре Синанян. Он в своем обращении также подчеркнул и то, что еврокавказский форум кардиологии стал эффективной площадкой для создания взаимовыгодных связей между медработниками, в частности кардиологами, площадкой сотрудничества, а также реализации новых инициатив, и не случайно, что год от года число участников этого форума увеличивается, параллельно с кардиологией вовлекая новые смежные сферы и соответствующих специалистов.
С речами выступили также советник директора Национального института здравоохранения Давид Петросян, председатель организации “Акция – Здоровье. Армения Франция” Аветис Матикян, известные кардиологи Пол Барраган и Алек Ваганян.