Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Վիլյամ Սարոյան» հիմնադրամի նախագահ Սքոթ Սեթրաքյանին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Վիլյամ Սարոյան» հիմնադրամի նախագահ Սքոթ Սեթրաքյանին՝ քննարկելու հիմնադրամի առաջիկա ծրագրերը և համագործակցության հնարավոր ուղիները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է սեպտեմբերի 4-ից 11-ը կայանալիք «Սարոյանական շաբաթ» մեկշաբաթյա միջոցառումների շարքը, որն ուղղված է նշանավոր հայ-ամերիկացի գրող և բանաստեղծ Վիլյամ Սարոյանի կյանքի և ստեղծագործական ժառանգության արժևորմանն ու հանրայնացմանը։ Նախատեսվում է լայնածավալ մշակութային և ստեղծագործական ծրագրերի իրականացում, որոնց նպատակը Սարոյանի տեսլականն ու արժեքները երիտասարդ սերնդին հասանելի դարձնելն է, ինչպես նաև հայ համայնքների միջև մշակութային փոխկապակցվածության ամրապնդումը։
Սքոթ Սեթրաքյանը ներկայացրել է հիմնադրամի առաքելությունն ու ընթացիկ գործունեությունը՝ ընդգծելով Սարոյանի ժառանգության պահպանման և նրա ստեղծագործությունների նոր սերնդին փոխանցելու կարևորությունը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել այն նախաձեռնություններին, որոնք միտված են երիտասարդների ներգրավմանը, մշակութային կրթությանը և համայնքային համագործակցության խթանմանը։
Կողմերը քննարկել են փոխգործակցության հնարավոր ուղղությունները՝ ներառյալ կրթական ծրագրերի, համատեղ մշակութային նախագծերի իրականացումը և գործընկերային համագործակցության ընդլայնումը սփյուռքի տարբեր համայնքների հետ։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել հիմնադրամի նախաձեռնությունների համար և վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու այն ծրագրերին, որոնք միտված են հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանը, զարգացմանը և հայրենիքի ու սփյուռքի միջև շարունակական ու արդյունավետ համագործակցության խորացմանը։

Zareh Sinanyan, met with Scott Setrakian, president of the William Saroyan Foundation
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with Scott Setrakian, president of the William Saroyan Foundation, to discuss the Foundation’s upcoming initiatives and explore opportunities for cooperation.
At the center of the discussion was SaroyanDays, a week-long celebration to be held from September 4 to 11, dedicated to honoring the life, work, and enduring legacy of renowned Armenian-American writer and poet William Saroyan. The event will feature a diverse series of creative programs designed to engage broad audiences—especially young people—and to strengthen cultural ties across the global Armenian community.
Mr. Setrakian outlined the mission and ongoing work of the Foundation, emphasizing its commitment to preserving Saroyan’s legacy and making his works accessible to new generations. Particular attention was given to initiatives focused on youth engagement, cultural education, and community outreach—areas that align closely with the strategic priorities of the High Commissioner’s Office.
The meeting also served as a platform to explore mutual avenues of collaboration, including educational programming, joint cultural initiatives, and the potential for partnership with Armenian communities worldwide.
Zareh Sinanyan expressed appreciation for the Foundation’s efforts and reiterated the Armenian Government’s readiness to support projects that promote cultural heritage and foster meaningful engagement between the homeland and the diaspora.