Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Վիլյամ Սարոյան» հիմնադրամի նախագահ Սքոթ Սեթրաքյանին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Վիլյամ Սարոյան» հիմնադրամի նախագահ Սքոթ Սեթրաքյանին՝ քննարկելու հիմնադրամի առաջիկա ծրագրերը և համագործակցության հնարավոր ուղիները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է սեպտեմբերի 4-ից 11-ը կայանալիք «Սարոյանական շաբաթ» մեկշաբաթյա միջոցառումների շարքը, որն ուղղված է նշանավոր հայ-ամերիկացի գրող և բանաստեղծ Վիլյամ Սարոյանի կյանքի և ստեղծագործական ժառանգության արժևորմանն ու հանրայնացմանը։ Նախատեսվում է լայնածավալ մշակութային և ստեղծագործական ծրագրերի իրականացում, որոնց նպատակը Սարոյանի տեսլականն ու արժեքները երիտասարդ սերնդին հասանելի դարձնելն է, ինչպես նաև հայ համայնքների միջև մշակութային փոխկապակցվածության ամրապնդումը։
Սքոթ Սեթրաքյանը ներկայացրել է հիմնադրամի առաքելությունն ու ընթացիկ գործունեությունը՝ ընդգծելով Սարոյանի ժառանգության պահպանման և նրա ստեղծագործությունների նոր սերնդին փոխանցելու կարևորությունը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել այն նախաձեռնություններին, որոնք միտված են երիտասարդների ներգրավմանը, մշակութային կրթությանը և համայնքային համագործակցության խթանմանը։
Կողմերը քննարկել են փոխգործակցության հնարավոր ուղղությունները՝ ներառյալ կրթական ծրագրերի, համատեղ մշակութային նախագծերի իրականացումը և գործընկերային համագործակցության ընդլայնումը սփյուռքի տարբեր համայնքների հետ։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել հիմնադրամի նախաձեռնությունների համար և վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու այն ծրագրերին, որոնք միտված են հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանը, զարգացմանը և հայրենիքի ու սփյուռքի միջև շարունակական ու արդյունավետ համագործակցության խորացմանը։

Заре Синанян встретился с президентом Фонда Уильяма Сарояна Скоттом Сетракианом
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с президентом Фонда Уильяма Сарояна Скоттом Сетракианом для обсуждения предстоящих инициатив Фонда и возможностей сотрудничества.
В центре обсуждения оказался проект SaroyanDays — недельный фестиваль, который пройдет с 4 по 11 сентября и будет посвящен жизни, творчеству и неугасающему наследию выдающегося армяно-американского писателя и поэта Уильяма Сарояна. В рамках мероприятия запланирована разнообразная программа творческих событий, нацеленная на широкий круг участников — особенно молодёжь — и направленная на укрепление культурных связей внутри глобальной армянской общины.
Сетракиан представил миссию и текущую деятельность Фонда, подчеркнув его приверженность сохранению наследия Сарояна и популяризации его творчества среди новых поколений. Особое внимание было уделено инициативам, ориентированным на вовлечение молодёжи, развитие культурного образования и взаимодействие с общинами — направлениям, тесно перекликающимся со стратегическими приоритетами Офиса.
Встреча также стала платформой для обсуждения возможных направлений сотрудничества, включая образовательные программы, совместные культурные инициативы и установление партнерских связей с армянскими общинами по всему миру.
Заре Синанян выразил признательность за деятельность Фонда и подтвердил готовность правительства Армении поддерживать проекты, направленные на продвижение культурного наследия и укрепление содержательной связи между Родиной и диаспорой.