Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի 2025 թվականի ամառային փորձնակների ծրագրի մասնակիցներին
01 Հուլիսի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի 2025 թվականի ամառային փորձնակների ծրագրի մասնակիցներին, որոնք ներկայումս մասնագիտական փորձառություն են անցնում պետական և հասարակական տարբեր կառույցներում Երևանում։
Ամերիկայի հայկական համագումարը (Armenian Assembly of America) հանդիսանում է ԱՄՆ-ում գործող խոշորագույն ոչ կուսակցական ամերիկահայկական շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունը։ Հիմնադրվելով 1972 թվականին՝ համագումարը տարիներ շարունակ նպաստել է հայկական հարցերի վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը, խրախուսել ամերիկահայերի ներգրավվածությունն ԱՄՆ ժողովրդավարական կյանքում և օժանդակել մարդասիրական ու զարգացման ծրագրերին Հայաստանում՝ ամրապնդելով հայ-ամերիկյան կապերը։
Այս տարվա ամառային ծրագիրը մեկնարկել է հունիսի 16-ին և կտևի մինչև օգոստոսի 8-ը։ Ծրագրի շրջանակում Հայաստան են ժամանել վեց մասնակիցներ՝ ԱՄՆ տարբեր նահանգներից և Կանադայից։ Իրենց մասնագիտական փորձառությունը նրանք անցնում են մի շարք պետական գերատեսչություններում և հասարակական կազմակերպություններում՝ նպատակ ունենալով խորացնել գիտելիքները Հայաստանի պետական կառավարման և քաղաքացիական հասարակության վերաբերյալ։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությանը, ռազմավարական ծրագրերին և առաջնահերթություններին։ Քննարկման առանցքում եղել են հայրենադարձության քաղաքականության գործիքակազմը, երիտասարդական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը Հայաստանի զարգացման գործընթացներում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2025 թ. օգոստոսին կայանալիք Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովին։ Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է, որ նման նախաձեռնությունները կարևոր խթան են Հայաստանի և Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների միջև գործնական կապերի ձևավորման և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման համար։

Заре Синанян встретился с участниками Летней программы стажировки 2025 года Армянской Ассамблеи Америки
01 Июля 2025
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился с участниками Летней программы стажировки 2025 года Армянской Ассамблеи Америки, которая в настоящее время проходит в Ереване.
Армянская Ассамблея Америки — крупнейшая внепартийная армяно-американская правозащитная организация в Соединённых Штатах. С 1972 года она активно способствует повышению общественной осведомлённости по вопросам, касающимся Армении и армянского народа, поощряет участие армяно-американцев в общественно-политической жизни США и оказывает поддержку гуманитарным и образовательным инициативам в Армении, укрепляя связи между двумя странами.
Программа, стартовавшая 16 июня продлится до 8 августа, она объединила шестерых участников из разных штатов США и Канады.
Молодые специалисты проходят стажировку в различных государственных учреждениях, структурах исполнительной власти и неправительственных организациях Армении, получая ценный опыт в сфере государственной службы и гражданского общества.
Во время встречи участники ознакомились с деятельностью и приоритетными направлениями работы Офиса, в частности — с программами репатриации, инициативами по вовлечению молодёжи и возможностями участия диаспоры в развитии Армении.
Особое внимание было уделено предстоящему Армянскому молодёжному форуму. Заре Синанян подчеркнул важность подобных программ как эффективного инструмента укрепления связей между Арменией и новым поколением лидеров диаспоры.