Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի 2025 թվականի ամառային փորձնակների ծրագրի մասնակիցներին
01 Հուլիսի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի 2025 թվականի ամառային փորձնակների ծրագրի մասնակիցներին, որոնք ներկայումս մասնագիտական փորձառություն են անցնում պետական և հասարակական տարբեր կառույցներում Երևանում։
Ամերիկայի հայկական համագումարը (Armenian Assembly of America) հանդիսանում է ԱՄՆ-ում գործող խոշորագույն ոչ կուսակցական ամերիկահայկական շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունը։ Հիմնադրվելով 1972 թվականին՝ համագումարը տարիներ շարունակ նպաստել է հայկական հարցերի վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը, խրախուսել ամերիկահայերի ներգրավվածությունն ԱՄՆ ժողովրդավարական կյանքում և օժանդակել մարդասիրական ու զարգացման ծրագրերին Հայաստանում՝ ամրապնդելով հայ-ամերիկյան կապերը։
Այս տարվա ամառային ծրագիրը մեկնարկել է հունիսի 16-ին և կտևի մինչև օգոստոսի 8-ը։ Ծրագրի շրջանակում Հայաստան են ժամանել վեց մասնակիցներ՝ ԱՄՆ տարբեր նահանգներից և Կանադայից։ Իրենց մասնագիտական փորձառությունը նրանք անցնում են մի շարք պետական գերատեսչություններում և հասարակական կազմակերպություններում՝ նպատակ ունենալով խորացնել գիտելիքները Հայաստանի պետական կառավարման և քաղաքացիական հասարակության վերաբերյալ։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությանը, ռազմավարական ծրագրերին և առաջնահերթություններին։ Քննարկման առանցքում եղել են հայրենադարձության քաղաքականության գործիքակազմը, երիտասարդական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը Հայաստանի զարգացման գործընթացներում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2025 թ. օգոստոսին կայանալիք Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովին։ Զարեհ Սինանյանն ընդգծել է, որ նման նախաձեռնությունները կարևոր խթան են Հայաստանի և Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների միջև գործնական կապերի ձևավորման և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման համար։

Zareh Sinanyan, met with participants of the Armenian Assembly of America’s 2025 Summer Internship Program
01 July 2025
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with participants of the Armenian Assembly of America’s 2025 Summer Internship Program currently underway in Yerevan.
The Armenian Assembly of America is the largest, non-partisan Armenian-American advocacy organization in the United States.
Since 1972, the Assembly has continued to promote public awareness of Armenian issues, encourage greater Armenian-American participation in the American democratic process, and support humanitarian and development programs in Armenia, while strengthening U.S.-Armenia relations.
The internship program, which runs from June 16 to August 8, has brought together six participants from across the United States and Canada. These young professionals are interning at various state institutions, government bodies, and non-governmental organizations, gaining firsthand experience in Armenia’s public and civil sectors.
During the meeting, the participants were introduced to the work and strategic priorities of the Office, with a particular focus on repatriation programs, youth engagement initiatives, and opportunities for diaspora involvement in Armenia’s development.
During the meeting, they also discussed the upcoming Armenian National Youth Forum. Zareh Sinanyan highlighted the importance of such programs in fostering a deeper connection between Armenia and the next generation of diaspora leaders.