Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Իսպանիա
Հուլիսի 3-ին Մադրիդում մեկնարկել է Հայկական բժշկական համաշխարհային 14-րդ կոնգրեսը, որին մասնակցում է նաև ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը։ Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով և որպես մոդերատոր վարել է «Բժշկական կազմակերպությունները գլոբալ մասշտաբով» պանելային նիստը։
«Ավելի քան հիսուն տարվա պատմություն ունեցող այս հեղինակավոր հարթակը բացառիկ հնարավորություն է մասնագիտական երկխոսության, փորձի փոխանակման և համագործակցության համար՝ միավորելով Հայաստանի և Սփյուռքի առողջապահական ներուժը։ Մեծ պատիվ է գտնվել ձեր կողքին այս նշանակալի նախաձեռնության շրջանակում, որն արդեն իսկ համախմբել է աշխարհասփյուռ հայ բժիշկներին՝ ընդհանուր նպատակի շուրջ՝ ծառայել մեր ժողովրդին և նպաստել առողջապահության ոլորտի կայուն զարգացմանը», – նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է, թե ինչպես են աշխարհում գործող հայկական բժշկական կազմակերպությունները համատեղում ջանքերը՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգի զարգացմանը նպաստելու ուղղությամբ։ Շեշտվել է համագործակցության խթանման և այդ կազմակերպությունների կոլեկտիվ ազդեցության կարևորությունը՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև գլոբալ առողջապահական զարգացումների համատեքստում։
Պանելային նիստի երկրորդ մասում, որը կրում էր «Մարտահրավերներին արձագանքելը» խորագիրը, մասնակիցները քննարկել են, թե ինչպես են հայկական բժշկական կազմակերպություններն արձագանքում առողջապահական ոլորտում ծագող մարտահրավերներին՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում։
Հայկական բժշկական համաշխարհային 14-րդ կոնգրեսը համախմբել է առողջապահության ոլորտի ավելի քան 600 մասնագետների աշխարհի տարբեր երկրներից։ Եռօրյա միջոցառմանը մասնակցում են պետական և մասնավոր բուժհաստատությունների ղեկավարներ, բժիշկներ, առողջապահության ոլորտի կազմակերպիչներ, բժշկական ուսանողներ, ինչպես նաև ոլորտում ներդրումային ծրագրերով հետաքրքրված մասնագետներ։
Կոնգրեսի նպատակն է խթանել մասնագիտական կապերի ամրապնդումը, աջակցել նորարարական նախագծերի իրագործմանը, ներդրումային հնարավորությունների ստեղծմանը և նպաստել Հայաստանի առողջապահական համակարգի շարունակական զարգացմանը։ Միջոցառման շրջանակում ներկայացվելու են շուրջ 100 գիտական զեկուցումներ, նորարարական գաղափարներ և ռազմավարական նախաձեռնություններ։
Այս տարի նախատեսվում է նաև չորս նորարարական նախագծի դրամաշնորհային ֆինանսավորում՝ Հայաստանում դրանց իրագործման նպատակով։

Zareh Sinanyan's working visit to Spain
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, is on a working visit to Spain.
On July 3, the 14th Armenian Medical World Congress convened in Madrid, with the participation of the High Commissioner. Mr. Sinanyan delivered opening remarks and moderated the panel discussion titled “Medical Organizations on a Global Scale.”
“This prestigious platform, with over fifty years of history, serves as an exceptional opportunity for professional dialogue, knowledge exchange, and collaboration—uniting the healthcare potential of Armenia and the Diaspora. It is a great honor to stand alongside you in this important initiative, which has already brought together Armenian medical professionals from around the world in service of a shared mission: to care for our people and contribute to the sustainable development of the healthcare sector,” said Mr. Sinanyan.
The panel explored how Armenian medical organizations across the globe are aligning efforts to strengthen Armenia’s healthcare system. Discussions emphasized the importance of enhanced cooperation and the collective impact of these organizations—not only within Armenia but in the broader context of global healthcare advancement.
The second part of the session, titled “Responding to Challenges,” focused on how Armenian medical organizations are addressing current and emerging challenges in the healthcare field, both in Armenia and abroad.
The 14th Armenian Medical World Congress has brought together more than 600 healthcare professionals from across the globe. The three-day event includes participation from heads of public and private medical institutions, physicians, healthcare administrators, medical students, and professionals with an interest in healthcare investment opportunities.
The Congress aims to strengthen professional networks, support the implementation of innovative projects, promote investment opportunities, and foster the continued development of Armenia’s healthcare system. Over the course of the event, nearly 100 scientific presentations, innovative concepts, and strategic initiatives will be showcased.