Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Իսպանիա
Հուլիսի 3-ին Մադրիդում մեկնարկել է Հայկական բժշկական համաշխարհային 14-րդ կոնգրեսը, որին մասնակցում է նաև ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը։ Զարեհ Սինանյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով և որպես մոդերատոր վարել է «Բժշկական կազմակերպությունները գլոբալ մասշտաբով» պանելային նիստը։
«Ավելի քան հիսուն տարվա պատմություն ունեցող այս հեղինակավոր հարթակը բացառիկ հնարավորություն է մասնագիտական երկխոսության, փորձի փոխանակման և համագործակցության համար՝ միավորելով Հայաստանի և Սփյուռքի առողջապահական ներուժը։ Մեծ պատիվ է գտնվել ձեր կողքին այս նշանակալի նախաձեռնության շրջանակում, որն արդեն իսկ համախմբել է աշխարհասփյուռ հայ բժիշկներին՝ ընդհանուր նպատակի շուրջ՝ ծառայել մեր ժողովրդին և նպաստել առողջապահության ոլորտի կայուն զարգացմանը», – նշել է Զարեհ Սինանյանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել է, թե ինչպես են աշխարհում գործող հայկական բժշկական կազմակերպությունները համատեղում ջանքերը՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգի զարգացմանը նպաստելու ուղղությամբ։ Շեշտվել է համագործակցության խթանման և այդ կազմակերպությունների կոլեկտիվ ազդեցության կարևորությունը՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլև գլոբալ առողջապահական զարգացումների համատեքստում։
Պանելային նիստի երկրորդ մասում, որը կրում էր «Մարտահրավերներին արձագանքելը» խորագիրը, մասնակիցները քննարկել են, թե ինչպես են հայկական բժշկական կազմակերպություններն արձագանքում առողջապահական ոլորտում ծագող մարտահրավերներին՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում։
Հայկական բժշկական համաշխարհային 14-րդ կոնգրեսը համախմբել է առողջապահության ոլորտի ավելի քան 600 մասնագետների աշխարհի տարբեր երկրներից։ Եռօրյա միջոցառմանը մասնակցում են պետական և մասնավոր բուժհաստատությունների ղեկավարներ, բժիշկներ, առողջապահության ոլորտի կազմակերպիչներ, բժշկական ուսանողներ, ինչպես նաև ոլորտում ներդրումային ծրագրերով հետաքրքրված մասնագետներ։
Կոնգրեսի նպատակն է խթանել մասնագիտական կապերի ամրապնդումը, աջակցել նորարարական նախագծերի իրագործմանը, ներդրումային հնարավորությունների ստեղծմանը և նպաստել Հայաստանի առողջապահական համակարգի շարունակական զարգացմանը։ Միջոցառման շրջանակում ներկայացվելու են շուրջ 100 գիտական զեկուցումներ, նորարարական գաղափարներ և ռազմավարական նախաձեռնություններ։
Այս տարի նախատեսվում է նաև չորս նորարարական նախագծի դրամաշնորհային ֆինանսավորում՝ Հայաստանում դրանց իրագործման նպատակով։

Рабочий визит Заре Синаняна в Испанию
Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян с рабочим визитом находится в Испании.
3 июля в Мадриде открылся 14-й Всемирный армянский медицинский конгресс, в котором принимает участие и главный уполномоченный по делам диаспоры. Заре Синанян выступил с приветственным словом, а также модерировал панельную дискуссию на тему «Медицинские организации в глобальном масштабе».
«Эта платформа с более чем полувековой историей предоставляет уникальную возможность для профессионального диалога, обмена опытом и укрепления сотрудничества. Она объединяет потенциал Армении и Диаспоры в сфере здравоохранения. Для меня большая честь находиться здесь, среди вас, в рамках этой значимой инициативы, которая уже сплотила армянских врачей со всего мира вокруг общей цели — служения нашему народу и содействия устойчивому развитию системы здравоохранения», — отметил Заре Синанян.
В ходе заседания обсуждались механизмы консолидации усилий армянских медицинских организаций, действующих в различных странах, с целью поддержки развития здравоохранения в Армении. Особое внимание было уделено необходимости продвижения сотрудничества и усиления коллективного влияния этих структур как в армянском, так и в глобальном контексте.
Во второй части панельной дискуссии под названием «Ответ на вызовы» участники обсудили, как армянские медицинские организации реагируют на актуальные вызовы в сфере здравоохранения — как в Армении, так и за её пределами.
14-й Всемирный армянский медицинский конгресс объединил более 600 специалистов из разных стран. В трёхдневной программе участвуют руководители государственных и частных медицинских учреждений, врачи, администраторы системы здравоохранения, студенты медицинских вузов, а также эксперты и инвесторы, заинтересованные в проектах в этой сфере.
Цель конгресса — укрепление профессиональных связей, поддержка внедрения инновационных решений, расширение инвестиционных возможностей и содействие устойчивому развитию системы здравоохранения Армении. В рамках мероприятия будет представлено около 100 научных докладов, инновационных идей и стратегических инициатив.
В этом году также предусмотрено предоставление грантовой поддержки четырём инновационным проектам для их последующей реализации в Армении.