ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր
14 Հուլիսի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր։
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը՝ ամրագրելով համագործակցության ուղղությունները, որոնք միտված են Սփյուռքի տեխնոլոգիական ներուժը հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգում լիարժեքորեն ներառելուն և «DigiTec 2025» ցուցահանդեսին համահայկական բնույթ հաղորդելուն։
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ մեկտեղված ջանքերը նոր հնարավորություններ կստեղծեն և՛ Հայաստանի, և՛ Սփյուռքի տեխնոլոգիական դերակատարների համար և պատրաստակամություն են հայտնել առաջիկայում ընդլայնել համագործակցությունը։
ԱՏՁՄ-ն Հայաստանի տեխնոլոգիական ասոցիացիան է։ 25 տարի շարունակ այն միավորում է երկրի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունները՝ հանդիսանալով հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի խոշորագույն միավորումը։ Ի թիվս տասնյակ նախագծերի ԱՏՁՄ-ն իրականացնում է ճարտարագիտական կրթության «Արմաթ» հայկական ազգային ծրագիրը և տարածաշրջանի խոշորագույն տեխնոլոգիական միջոցառումը՝ «DigiTec» ցուցահանդես-համաժողովը, որն ամեն տարի ունենում է շուրջ 30 հազար այցելու և մասնակից։

Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения и Союз передовых технологических предприятий (СПТП) подписали Меморандум о взаимопонимании
14 Июля 2025
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения и Союз передовых технологических предприятий (СПТП) подписали Меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян и исполнительный директор СПТП Саркис Карапетян, закрепив направления сотрудничества, нацеленные на полное вовлечение технологического потенциала Диаспоры в армянскую технологическую экосистему, а также на придание выставке «DigiTec 2025» всеармянского характера.
Стороны выразили уверенность, что совместные усилия создадут новые возможности как для технологических представителей Армении, так и Диаспоры, и подтвердили готовность к расширению сотрудничества в ближайшем будущем.
СПТП — ведущая технологическая ассоциация Армении. На протяжении 25 лет она объединяет передовые технологические компании страны, являясь крупнейшим объединением в армянской технологической экосистеме. Среди множества реализуемых проектов СПТП осуществляет национальную образовательную программу в области инженерии «Армат» и организует крупнейшее в регионе технологическое мероприятие — выставку-форум «DigiTec», которая ежегодно собирает около 30 000 участников и посетителей.