Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությունը
Օգոստոսի 5-ին, Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությունը։
ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից երկրորդ անգամ կազմակերպվող երիտասարդական համաժողովին այս տարի մասնակցում են 18-35 տարեկան 800 հայ երիտասարդ՝ ավելի քան 55 երկրից, որից 600-ը Սփյուռքից, և 200-ը՝ ՀՀ-ից։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ գլխավոր հանձնակատարը նշել է․
«Այս համաժողովին մենք չենք եկել այստեղ խոսելու մի ապագայի մասին, որտեղ դուք կլինեք։ Մենք եկել ենք խոսելու ներկայի մասին, քանզի մենք ձեզ տեսնում ենք որպես այսօրվա առաջնորդներ։
Այս համաժողովը ձեր մասին է և Հայաստանի Հանրապետության անունից մեր վստահության դրսևորումն է ձեր սերնդի նկատմամբ։
Եվս մեկ անգամ՝ բարի գալուստ հայրենիք, բարի գալուստ Հայաստանի Հանրապետություն, որի կայացման, հզորացման և զարգացման գործում անհրաժեշտ է բոլորիս ակտիվ, գիտակցված և հետևողական ներգրավվածությունը»։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, ինչպես նաև միջազգային և հասարակական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ։

Official opening ceremony of the Armenian National Youth Forum 2025
On August 5, the official opening ceremony of the Armenian National Youth Forum 2025 took place at the Gabriel Sundukyan National Academic Theatre in Yerevan.
Organized for the second time by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, this year’s forum brings together 800 Armenian youth aged 18 to 35, representing more than 55 countries — 600 from the Diaspora and 200 from Armenia.
The opening ceremony featured welcoming remarks by the High Commissioner for Diaspora Affairs, Zareh Sinanyan, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan.
Welcoming the participants, the High Commissioner said, “We’re not here to talk about a future where you might have a role. We’re here to talk about the present, because we see you as today’s leaders. This forum is about you and on behalf of the Republic of Armenia, it is a declaration of our trust in your generation. Once again, welcome home. Welcome to the Republic of Armenia, a country whose establishment, empowerment, and development require our collective active, conscious, and consistent engagement.”
Present at the opening ceremony of the Second Armenian National Youth Forum were Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, representatives of Armenia’s executive and legislative branches, ambassadors accredited in Armenia, as well as members of international and civil organizations.