Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությունը
Օգոստոսի 5-ին, Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունեցավ Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությունը։
ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից երկրորդ անգամ կազմակերպվող երիտասարդական համաժողովին այս տարի մասնակցում են 18-35 տարեկան 800 հայ երիտասարդ՝ ավելի քան 55 երկրից, որից 600-ը Սփյուռքից, և 200-ը՝ ՀՀ-ից։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ գլխավոր հանձնակատարը նշել է․
«Այս համաժողովին մենք չենք եկել այստեղ խոսելու մի ապագայի մասին, որտեղ դուք կլինեք։ Մենք եկել ենք խոսելու ներկայի մասին, քանզի մենք ձեզ տեսնում ենք որպես այսօրվա առաջնորդներ։
Այս համաժողովը ձեր մասին է և Հայաստանի Հանրապետության անունից մեր վստահության դրսևորումն է ձեր սերնդի նկատմամբ։
Եվս մեկ անգամ՝ բարի գալուստ հայրենիք, բարի գալուստ Հայաստանի Հանրապետություն, որի կայացման, հզորացման և զարգացման գործում անհրաժեշտ է բոլորիս ակտիվ, գիտակցված և հետևողական ներգրավվածությունը»։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի հանդիսավոր բացմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, ինչպես նաև միջազգային և հասարակական տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ։

Cостоялась торжественная церемония открытия второго Армянского молодежного форума
5 августа в Национальном академическом театре имени Габриэла Сундукяна в Ереване состоялась торжественная церемония открытия второго Армянского молодежного форума.
Форум, организованный Офисом Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения во второй раз, в этом году объединил 800 молодых армян в возрасте от 18 до 35 лет из более чем 55 стран мира. Среди них — 600 представителей армянской диаспоры и 200 участников из Армении.
С приветственными речами на церемонии открытия выступили Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян и Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
Обращаясь к участникам форума, Заре Синанян отметил:
«Мы собрались здесь не для того, чтобы обсуждать ваше возможное лидерство в далёком будущем. Мы собрались говорить о настоящем, потому что уже сегодня видим вас лидерами.
Этот форум — о вас и для вас. Это выражение доверия к вашему поколению от имени Республики Армения.
Добро пожаловать на Родину, добро пожаловать в Республику Армения. Дело укрепления и развития нашей страны требует активного, осознанного и последовательного участия каждого из нас».
В торжественной церемонии открытия приняли участие Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, представители исполнительной и законодательной властей Армении, аккредитованные в РА дипломаты, а также представители международных организаций и общественных структур.