Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «NextGen. սփյուռքի համայնքների երիտասարդ առաջնորդները»
Մեկնարկել են Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի երկրորդ օրվա «Կայուն և նպատակային ներգրավվածություն» խորագրի ներքո անցկացվող համաժամանակյա քննարկումները։
Մեկնարկային «NextGen. սփյուռքի համայնքների երիտասարդ առաջնորդները» խորագիրը կրող քննարկման շրջանակում բանախոսները անդրադարձել են սփյուռքի տարբեր համայնքներում ակտիվ երիտասարդների փորձին և նախաձեռնություններին, ինչպես նաև դրանց համատեքստում համահայկական միասնության ամրապնդման և սփյուռք-Հայաստան կապերի խորացման հնարավորություններին։
Քննարկման բանախոսներն էին Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ֆրանսիայում, «G2IA» կազմակերպության նախագահ, «Apricot Labs»-ի համահիմնադիր Պեդրոս Ասթուրյանը, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ռուսաստանում, «Նոր Հայք» երիտասարդական ասոցիացիայի մեդիա բաժնի ղեկավար և կազմակերպչական խորհրդի անդամ Սյուզի Մինասարյանը, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ռուսաստանում, «ARMA» ասոցիացիայի համակարգող խորհրդի անդամ Աղասի Ակոբյանը, «AGBU YP Córdoba»-ի նախագահ, «Colectividad Armenia de Córdoba»-ի խորհրդի անդամ Մարտին Լիարտե Քեուշգերեանը և Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Գերմանիայում, «ARI»-ի խորհրդի անդամ և «HOKI»-ի համահիմնադիր Սառա Արթինը։
Քննարկումը վարել է Ֆրանսիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար և «Diaspora Arménienne du Grand Est» կազմակերպության նախագահ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Գրանդ Էսթ երկրամասում գործող արդյունաբերական նախագծերի և ծրագրերի աքսելերատոր հանդիսացող «C2IME» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Անդրե Ներսիեն։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի աշխատանքներին ուղիղ միացմամբ հետևելու համար այցելեք հղմամբ՝

Армянский молодежный форум 2025 - «NextGen.Молодые лидеры диаспоры»
Второй день второго Армянского молодежного форума, проходящего под девизом «Целевое взаимодействие» начался с параллельных дискуссий.
В ходе интерактивной дискуссии на тему «NextGen.Молодые лидеры диаспоры» спикеры обсудили опыт и инициативы активной молодежи в различных общинах Диаспоры, а также возможности укрепления общеармянского единства и углубления связей Диаспора-Армения.
Спикерами в дискуссии выступили: Молодой посол диаспоры во Франции, президент организации G2iA, со-основатель «Apricot Labs» Петрос Астурян; Молодой посол диаспоры в России, член организационного совета и руководитель медиа отдела молодежной ассоциации «Нор Айк» Сюзи Минасарян; Молодой посол диаспоры в России, член координационного совета ассоциации «АРМА» Агаси Акопян; председатель «AGBU YP Córdoba», член совета «Colectividad Armenia de Córdoba» Мартин Лиарте Кешгуериан и Молодой посол диаспоры в Германии, член совета «ARI» и со-основатель «HOKI» Сара Артин.
Модератором дискуссии выступил Андре Нерсье - уполномоченный по делам диаспоры во Франции, президент "Diaspora Arménienne du Grand Est", главный исполнительный директор (CEO) "C2ime" – акселератор промышленных проектов и программ в регионе Гранд-Эст.