Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «NextGen. սփյուռքի համայնքների երիտասարդ առաջնորդները»
Մեկնարկել են Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի երկրորդ օրվա «Կայուն և նպատակային ներգրավվածություն» խորագրի ներքո անցկացվող համաժամանակյա քննարկումները։
Մեկնարկային «NextGen. սփյուռքի համայնքների երիտասարդ առաջնորդները» խորագիրը կրող քննարկման շրջանակում բանախոսները անդրադարձել են սփյուռքի տարբեր համայնքներում ակտիվ երիտասարդների փորձին և նախաձեռնություններին, ինչպես նաև դրանց համատեքստում համահայկական միասնության ամրապնդման և սփյուռք-Հայաստան կապերի խորացման հնարավորություններին։
Քննարկման բանախոսներն էին Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ֆրանսիայում, «G2IA» կազմակերպության նախագահ, «Apricot Labs»-ի համահիմնադիր Պեդրոս Ասթուրյանը, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ռուսաստանում, «Նոր Հայք» երիտասարդական ասոցիացիայի մեդիա բաժնի ղեկավար և կազմակերպչական խորհրդի անդամ Սյուզի Մինասարյանը, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ռուսաստանում, «ARMA» ասոցիացիայի համակարգող խորհրդի անդամ Աղասի Ակոբյանը, «AGBU YP Córdoba»-ի նախագահ, «Colectividad Armenia de Córdoba»-ի խորհրդի անդամ Մարտին Լիարտե Քեուշգերեանը և Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Գերմանիայում, «ARI»-ի խորհրդի անդամ և «HOKI»-ի համահիմնադիր Սառա Արթինը։
Քննարկումը վարել է Ֆրանսիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար և «Diaspora Arménienne du Grand Est» կազմակերպության նախագահ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Գրանդ Էսթ երկրամասում գործող արդյունաբերական նախագծերի և ծրագրերի աքսելերատոր հանդիսացող «C2IME» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Անդրե Ներսիեն։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի աշխատանքներին ուղիղ միացմամբ հետևելու համար այցելեք հղմամբ՝

Armenian National Youth Forum 2025 - NextGen: Youth Leadership in the Diaspora
The second day of the Armenian National Youth Forum 2025 began with a series of parallel sessions under the theme “Meaningful and Sustainable Engagement.”
The opening roundtable discussion, titled “NextGen: Youth Leadership in the Diaspora,” focused on the experiences and initiatives of active youth from different diaspora communities, and explored how these efforts can contribute to strengthening pan-Armenian unity and deepening Armenia–Diaspora ties.
Speakers included: Bedros Astourian, the Diaspora Youth Ambassador in France, president of G2iA (Armenian International Interprofessional Group), and co-founder of Apricot Labs; Syuzi Minasaryan, the Diaspora Youth Ambassador in Russia, founder and head of the media department at the Nor Hayk Youth Association; Agasi Akopian, the Diaspora Youth Ambassador in Russia, head of the Armenian Regional Youth Association (ARMA) Coordination Council; Martin Liarte Keuchguerian, chairman of AGBU YP Córdoba, board member of Colectividad Armenia de Córdoba; and Sarah Artin, Diaspora Youth Ambassador in Germany, board member at ARI and co-founder of HOKI.
The session was moderated by André Nersier, the Commissioner for Diaspora Affairs in France, president of the Diaspora Arménienne du Grand Est, and Chief Executive Officer (CEO) of C2IME, an industrial accelerator in the Grand Est Region of France.