Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «Հայկական ազդեցության ընդլայնումն աշխարհում․ երիտասարդության առանցքային դերը»
Օգոստոսի 6-ին, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի նախաձեռնությամբ իրականացվող Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի «Հայկական ազդեցության ընդլայնումն աշխարհում․ երիտասարդության առանցքային դերը» խորագրով պանելային քննարկման շրջանակում որպես հատուկ բանախոս հանդես է եկել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար, COP 17 կազմակերպման և անցկացման կոմիտեի նախագահ Համբարձում Մաթևոսյանը, որից հետո նիստի բանախոսների հետ միասին մասնակցել է պանելային քննարկմանը:
Պանելային քննարկման բանախոսները կիսվել են սեփական փորձով՝ ինչպես են տարբեր ոլորտներում ստեղծել, զարգացրել և իրականացրել հայկական ազդեցիկ նախաձեռնություններ, որոնք նպաստել են հայկական ներկայության ամրապնդմանը և ազդեցության ընդլայնմանը՝ Հայաստանում և արտերկրում:
Քննարկման բանախոսներն էին՝ ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարար, COP17-ի կազմակերպման և անցկացման կոմիտեի նախագահ Համբարձում Մաթևոսյանը, նկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանը, AMAA հասարակական կազմակերպության Հայաստանի տնօրեն Արեն Դեյիրմենջյանը և երգչուհի, երգահան Ֆլորա Բիչախչյանը։
Քննարկումը վարել է «Safe YOU»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Մարիամ Թորոսյանը։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի աշխատանքներին ուղիղ միացմամբ հետևելու համար այցելեք հղմամբ՝ https://www.youtube.com/live/E-U5DiUihWA?si=l5kNrZcXGecFqPjj

Армянский молодежный форум 2025 - «Роль молодежи в расширении армянского влияния в мире»
6 августа, в рамках панельной дискуссии на тему «Роль молодежи в расширении армянского влияния в мире», организуемой Офисом главного уполномоченного по делам Диаспоры Республики Армения, с приветственным словом и в качестве основного спикера выступил Министр окружающей среды Республики Армения, председатель организационного комитета COP 17 Амбарцум Матевосян, после чего принял участие в сессии вместе с другими спикерами.
Спикеры поделились собственным опытом создания, развития и реализации влиятельных армянских инициатив, способствующих укреплению армянского присутствия и расширению его влияния как в Армении, так и за её пределами.
В обсуждении приняли участие: Министр окружающей среды РА, председатель Оргкомитета COP17 Амбардзум Матевосян, художник Тигран Дзитохцян, директор армянского филиала Армянской Миссионерской Ассоциации Америки (АМАА) Арен Деирменджян и певица, автор песен Флора Бичахчян.