Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «Հայկական ազդեցության ընդլայնումն աշխարհում․ երիտասարդության առանցքային դերը»
Օգոստոսի 6-ին, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի նախաձեռնությամբ իրականացվող Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի «Հայկական ազդեցության ընդլայնումն աշխարհում․ երիտասարդության առանցքային դերը» խորագրով պանելային քննարկման շրջանակում որպես հատուկ բանախոս հանդես է եկել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար, COP 17 կազմակերպման և անցկացման կոմիտեի նախագահ Համբարձում Մաթևոսյանը, որից հետո նիստի բանախոսների հետ միասին մասնակցել է պանելային քննարկմանը:
Պանելային քննարկման բանախոսները կիսվել են սեփական փորձով՝ ինչպես են տարբեր ոլորտներում ստեղծել, զարգացրել և իրականացրել հայկական ազդեցիկ նախաձեռնություններ, որոնք նպաստել են հայկական ներկայության ամրապնդմանը և ազդեցության ընդլայնմանը՝ Հայաստանում և արտերկրում:
Քննարկման բանախոսներն էին՝ ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարար, COP17-ի կազմակերպման և անցկացման կոմիտեի նախագահ Համբարձում Մաթևոսյանը, նկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանը, AMAA հասարակական կազմակերպության Հայաստանի տնօրեն Արեն Դեյիրմենջյանը և երգչուհի, երգահան Ֆլորա Բիչախչյանը։
Քննարկումը վարել է «Safe YOU»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Մարիամ Թորոսյանը։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի աշխատանքներին ուղիղ միացմամբ հետևելու համար այցելեք հղմամբ՝ https://www.youtube.com/live/E-U5DiUihWA?si=l5kNrZcXGecFqPjj

Armenian National Youth Forum 2025 - Expanding Our Global Influence: The Strategic Role of Youth
On August 6, within the framework of the panel discussion titled “Expanding Our Global Influence: The Strategic Role of Youth”, held as part of the Armenian National Youth Forum 2025 organized by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, RA Minister of Environment and Chair of the COP 17 Organizing Committee, Hambardzum Mathevosyan, participated as a keynote speaker.
Then he joined the session alongside the panelists.
The panel featured speakers who shared their personal experiences of creating, developing, and implementing impactful Armenian initiatives across various fields–efforts that have contributed to strengthening Armenian presence and expanding its influence both in Armenia and abroad.
The panelists included: Hambardzum Matevosyan, Minister of Environment of the RA, Chairman of the COP17 Organizing Committee; Tigran Tsitoghdzyan, artist and painter; Aren Deyirmenjian, Director of the Armenian Missionary Association of America (AMAA) in Armenia; and Flora Bichakhchyan, singer-songwriter.