Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «Դիտանկյուն. հայկական սփյուռքի համայնքները»
Օգոստոսի 7-ի` Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի երրորդ օրվա, «Շարունակական ազդեցության պահպանում» խորագրի ներքո անցկացվել է «Դիտանկյուն. հայկական սփյուռքի համայնքները» թեմայով քննարկում։
Նիստի բանախոսներն էին Եթովպիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վահէ Թիլպեանը, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ռումինիայում, Ռումինիայի Հայ երիտասարդական կազմակերպության խորհրդի անդամ և Ռումինիայի հայկական եկեղեցու երիտասարդական կազմակերպության ծրագրերի ղեկավար Հրանտ Ջաղինյանը, «Հայ Հալէպ»-ի համահիմնադիր, հետազոտող, լուսանկարիչ, թվային արխիվագետ Հուրի Փիլիպպոսեանը և ՀԲԸՄ Ուրուգվայի կրթական հարցերով տնօրեն Խաւիէր Փոլադյանը։
Բանախոսները ներկայացրել են իրենց պատմությունները և անդրադարձ կատարել համայնքային գործունեության շրջանակներում հայկական ինքնության պահպանմանն ու զարգացմանը միտված հնարավորություններին։
Քննարկումը վարել է «Little Armenias»-ի հիմնադիր Ռուբեն Գուլաքսզեանը։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի աշխատանքներին ուղիղ միացմամբ հետևելու համար այցելեք հղմամբ՝

Армянский молодежный форум 2025 - «Обзор альтернативной географии армянской диаспоры»
7 августа, в третий день второго Армянского молодежного форума под девизом «Долгосрочное сотрудничество», состоялась дискуссия на тему «Обзор альтернативной географии армянской диаспоры».
В числе спикеров представитель армянской общины Эфиопии Ваге Тилбян, молодой посол диаспоры в Румынии, член совета Румынской армянской молодежной организации и программный директор Румынской армянской церковной молодежной организации Грант Джагинян; со-основатель проекта «Hi Haleb», исследователь, фотограф, цифровой архивист Ури Пилибоссиан и директор по вопросам образования в AGBU Уругвая Хавьер Поладян.
Спикеры поделились своими историями и рассказали о возможностях сохранения и развития армянской идентичности в рамках общинной деятельности.