Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «Դիտանկյուն. հայկական սփյուռքի համայնքները»
Օգոստոսի 7-ի` Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի երրորդ օրվա, «Շարունակական ազդեցության պահպանում» խորագրի ներքո անցկացվել է «Դիտանկյուն. հայկական սփյուռքի համայնքները» թեմայով քննարկում։
Նիստի բանախոսներն էին Եթովպիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վահէ Թիլպեանը, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ռումինիայում, Ռումինիայի Հայ երիտասարդական կազմակերպության խորհրդի անդամ և Ռումինիայի հայկական եկեղեցու երիտասարդական կազմակերպության ծրագրերի ղեկավար Հրանտ Ջաղինյանը, «Հայ Հալէպ»-ի համահիմնադիր, հետազոտող, լուսանկարիչ, թվային արխիվագետ Հուրի Փիլիպպոսեանը և ՀԲԸՄ Ուրուգվայի կրթական հարցերով տնօրեն Խաւիէր Փոլադյանը։
Բանախոսները ներկայացրել են իրենց պատմությունները և անդրադարձ կատարել համայնքային գործունեության շրջանակներում հայկական ինքնության պահպանմանն ու զարգացմանը միտված հնարավորություններին։
Քննարկումը վարել է «Little Armenias»-ի հիմնադիր Ռուբեն Գուլաքսզեանը։
Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողովի աշխատանքներին ուղիղ միացմամբ հետևելու համար այցելեք հղմամբ՝

On August 7, the third day of the Armenian National Youth Forum 2025 continued under the theme “Continuous and Lasting Impact” with the panel discussion titled “A Look Into Diaspora Communities Around the World.”
Panelists included Vahe Tilbian, representative of the Armenian community in Ethiopia; Hrant Jaghinyan, Diaspora Youth Ambassador in Romania and youth board member of the Union of Armenians in Romania and Program Director of ACYO Romania; Houry Pilibbossian, co-founder of Hi Haleb, researcher, photographer, digital archivist; and Javier Polatian, director of Educational Affairs at AGBU Uruguay.
Each speaker shared their personal journey and reflected on the opportunities for preserving and developing Armenian identity within community spheres.