Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «Հայաստան-Սփյուռք ռազմավարական համագործակցությունը երիտասարդության ոլորտում»
Ազգային երիտասարդական համաժողովի վերջին պանելային քննարկումը նվիրված էր «Հայաստան-Սփյուռք ռազմավարական համագործակցությունը երիտասարդության ոլորտում» թեմային։
Քննարկման բանախոսներն էին համաժողովի խորհրդատվական մարմինների անդամներ՝ Անահիտ Սինանյանը, Արման Գալստյանը, Գևորգ Սարգսյանը և Խավիեր Փոլադյանը, որոնք ներկայացրել են վերջին երեք օրերի քննարկումների արդյունքում մշակված և ձևավորված համագործակցության ճանապարհային քարտեզը։
Քարտեզն ամփոփում էր երիտասարդների մասնակցությամբ ձևավորված գաղափարները, համագործակցության հստակ ուղղություններն ու գործնական քայլերը, որոնք միտված են Հայաստան-Սփյուռք կապերի խորացմանը՝ հատկապես երիտասարդության ներգրավմամբ։
Քննարկման ավարտին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալագրեր է հանձնել սփյուռքի տարբեր համայնքներից ձևավորված խորհրդատվական մարմնի անդամներին՝ նրանց ակտիվ ներգրավվածության և համաժողովի կազմակերպչական փուլում ցուցաբերած աջակցության համար։
Բացի այդ, Զարեհ Սինանյանը հավաստագրեր է տրամադրել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2024-2025 ծրագրի մասնակիցներին՝ ծրագիրը հաջողությամբ ավարտելու համար։

The final panel discussion of the Armenian National Youth Forum 2025 was dedicated to the topic of “Future-Focused Cooperation: Armenia-Diaspora Youth in Action.”
The speakers of the discussion were members of the forum's advisory bodies — Anahit Sinanyan, Arman Ghaloosian, Gevorg Sargsyan, and Javier Polatian — who presented the cooperation roadmap developed and shaped as a result of the discussions held over the past three days.
The roadmap summarized the ideas shaped with youth participation, clear directions for cooperation, and practical steps aimed at deepening Armenia-Diaspora relations, especially by engaging the youth.
At the end of the discussion, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, presented certificates of appreciation to the members of the advisory body formed from various diaspora communities, recognizing their active engagement and support during the organizational phase of the forum.
Additionally, Mr. Sinanyan presented certificates to participants of the 2024–2025 Diaspora Youth Ambassador Program in recognition of their successful completion of the program.