Ազգային երիտասարդական երկրորդ համաժողով - «Հայաստան-Սփյուռք ռազմավարական համագործակցությունը երիտասարդության ոլորտում»
Ազգային երիտասարդական համաժողովի վերջին պանելային քննարկումը նվիրված էր «Հայաստան-Սփյուռք ռազմավարական համագործակցությունը երիտասարդության ոլորտում» թեմային։
Քննարկման բանախոսներն էին համաժողովի խորհրդատվական մարմինների անդամներ՝ Անահիտ Սինանյանը, Արման Գալստյանը, Գևորգ Սարգսյանը և Խավիեր Փոլադյանը, որոնք ներկայացրել են վերջին երեք օրերի քննարկումների արդյունքում մշակված և ձևավորված համագործակցության ճանապարհային քարտեզը։
Քարտեզն ամփոփում էր երիտասարդների մասնակցությամբ ձևավորված գաղափարները, համագործակցության հստակ ուղղություններն ու գործնական քայլերը, որոնք միտված են Հայաստան-Սփյուռք կապերի խորացմանը՝ հատկապես երիտասարդության ներգրավմամբ։
Քննարկման ավարտին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը շնորհակալագրեր է հանձնել սփյուռքի տարբեր համայնքներից ձևավորված խորհրդատվական մարմնի անդամներին՝ նրանց ակտիվ ներգրավվածության և համաժողովի կազմակերպչական փուլում ցուցաբերած աջակցության համար։
Բացի այդ, Զարեհ Սինանյանը հավաստագրեր է տրամադրել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2024-2025 ծրագրի մասնակիցներին՝ ծրագիրը հաջողությամբ ավարտելու համար։

Армянский молодежный форум 2025 - «Взгляд в будущее. Стратегическое молодежное сотрудничество Армения-Диаспора»
Заключительная панельная дискуссия Армянского молодежного форума была посвящена теме «Взгляд в будущее. Стратегическое молодежное сотрудничество Армения-Диаспора».
Спикерами обсуждения выступили члены экспертного совета Армянского молодежного форума — Анаит Синанян, Арман Галстян, Геворг Саргсян и Хавьер Поладян, которые представили разработанную по итогам трёхдневных обсуждений «дорожную карту» сотрудничества.
Карта обобщает идеи, сформулированные при участии молодежи, чёткие направления взаимодействия и практические шаги, направленные на углубление связей между Арменией и Диаспорой, особенно с активным участием молодёжи.
В завершение обсуждения Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян вручил сертификаты членов экспертного совета Армянского молодежного форума, сформированного из представителей разных общин диаспоры, за их активное участие и поддержку в организационном процессе форума.
Кроме того, Заре Синанян вручил сертификаты участникам программы «Молодой посол Диаспоры» 2024–2025 за успешное завершение программы.