ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ընդունել է Ադրիեն Վահագն Սաժին
Օգոստոսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ֆրանսիայում Հայաստանի և Հայ դատի պաշտպանության ճակատ (FDACAF) ասոցիացիայի նախագահ, ինչպես նաև «Laïcité et République Sociale» կազմակերպության նախագահ Ադրիեն Վահագն Սաժին։
Ադրիեն Վահագն Սաժը, ով ակտիվ հասարակական գործունեություն է ծավալում՝ ուղղված Ֆրանսիայում հայկական շահերի պաշտպանությանը և Հայաստան–Ֆրանսիա կապերի խորացմանը, հանդիպման ընթացքում շնորհավորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրման կապակցությամբ։
Նա վստահություն է հայտնել, որ խաղաղության հաստատումը կբացի նոր հորիզոններ Հայաստանի համար՝ խթանելով երկրի տնտեսական զարգացումը, սոցիալական բարեփոխումները և միջազգային ներդրումների ներգրավումը։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ևս ընդգծել է վերջերս Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման և համաձայնագրի նախաստորագրման կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում և հավելել, որ այս իրադարձությունը ոչ միայն նոր էջ է բացում Հայաստանի համար, այլ նաև կարևոր քայլ է Հայաստան–ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան–Ֆրանսիա համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, սփյուռքի ներգրավվածության նոր ձևաչափերը և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները։

High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia met with Adrien Vahagn Sage
On August 15, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with Adrien Vahagn Sage, President of the Front for the Defense of the Armenian Cause in France (FDACAF) and the Laïcité et République Sociale organization.
Mr. Sage, advocate for Armenian interests in France, congratulated Armenia on the signing of the Agreement “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” in Washington on 8 August, expressing confidence that lasting peace will create new opportunities for Armenia’s economic growth, social reforms, and international investment.
High Commissioner Sinanyan emphasized the significance of the Washington meeting and agreement as a milestone for regional peace, noting that it also marks an important step in strengthening Armenia–US relations.
The sides discussed prospects for expanding Armenia–France cooperation, new formats for diaspora engagement, and opportunities for joint initiatives.