ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ընդունել է Ադրիեն Վահագն Սաժին
Օգոստոսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Ֆրանսիայում Հայաստանի և Հայ դատի պաշտպանության ճակատ (FDACAF) ասոցիացիայի նախագահ, ինչպես նաև «Laïcité et République Sociale» կազմակերպության նախագահ Ադրիեն Վահագն Սաժին։
Ադրիեն Վահագն Սաժը, ով ակտիվ հասարակական գործունեություն է ծավալում՝ ուղղված Ֆրանսիայում հայկական շահերի պաշտպանությանը և Հայաստան–Ֆրանսիա կապերի խորացմանը, հանդիպման ընթացքում շնորհավորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ու միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրման կապակցությամբ։
Նա վստահություն է հայտնել, որ խաղաղության հաստատումը կբացի նոր հորիզոններ Հայաստանի համար՝ խթանելով երկրի տնտեսական զարգացումը, սոցիալական բարեփոխումները և միջազգային ներդրումների ներգրավումը։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում ևս ընդգծել է վերջերս Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման և համաձայնագրի նախաստորագրման կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում և հավելել, որ այս իրադարձությունը ոչ միայն նոր էջ է բացում Հայաստանի համար, այլ նաև կարևոր քայլ է Հայաստան–ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան–Ֆրանսիա համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, սփյուռքի ներգրավվածության նոր ձևաչափերը և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման հնարավորությունները։

Заре Синанян принял президента организациий «Фронт по защите армянского дела во Франции» (FDACAF) и «Laïcité et République Sociale» Адриена Ваагн Сажа
15 Августа 2025
15 августа главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял президента организациий «Фронт по защите армянского дела во Франции» (FDACAF) и «Laïcité et République Sociale» Адриена Ваагн Сажа.
Адриен Ваагн Саж, активно ведущий общественную деятельность, направленную на защиту армянских интересов во Франции и углубление связей между Арменией и Францией, в ходе встречи поздравил с подписанием соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией.
Он выразил уверенность, что установление мира откроет новые горизонты для Армении, способствуя экономическому развитию страны, социальным реформам и привлечению международных инвестиций.
Главный уполномоченный Заре Синанян также подчеркнул важность состоявшейся в Вашингтоне встречи, отметив, что это событие не только открывает новую страницу для Армении, но и является важным шагом в развитии армяно-американских отношений.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы расширения сотрудничества между Арменией и Францией, новые форматы вовлечения диаспоры и возможности реализации совместных инициатив.