«Հայրենադարձության շաբաթ 2025» - «Հայրենադարձության արդի հիմնահարցեր»
Սեպտեմբերի 8-ին մեկարկել է «Հայրենադարձության շաբաթ» միջոցառումների շարքը՝ «Հայրենադարձության արդի հիմնահարցեր» թեմայով կլոր-սեղան քննարկմամբ, որի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է Գրասենյակի ու Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ, ոլորտի մասնագետներ և հայրենադարձներ։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են.
- գործընկեր կառույցների կողմից իրականացվող հայրենադարձներին ուղղված ծրագրերն ու միջոցառումները,
- հայրենադարձների ինտեգրման հետ կապված հիմնահարցերը,
- առաջարկներ՝ հետագա համագործակցության և ծրագրերի կատարելագործման ուղղությամբ։
Հիշեցնում ենք, որ «Հայրենադարձության շաբաթ»-ը շարունակվելու է մինչև սեպտեմբերի 12-ը՝ ներառելով կրթական, մշակութային և ճանաչողական բազմազան նախաձեռնություններ։

«Неделя репатриации 2025» - «Актуальные вопросы репатриации»
8 сентября за круглым столом стартовала серия мероприятий «Неделя репатриации» на тему «Актуальные вопросы репатриации». В рамках обсуждения Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян представил программы и инициативы Офиса, а также Центра репатриации и интеграции.
В дискуссии приняли участие представители партнерских организаций, отраслевые специалисты и репатрианты.
В ходе обсуждения были представлены:
• программы и мероприятия, реализуемые партнёрскими организациями для репатриантов,
• ключевые вопросы, связанные с интеграцией репатриантов,
• предложения по дальнейшему сотрудничеству и совершенствованию программ.
Напоминаем, что мероприятия в рамках «Недели репатриации» будут продолжаться до 12 сентября и включат образовательные, культурные и познавательные инициативы.