Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով քաղաքականության մշակման ավագ վերլուծաբան Ջոշուա Ռասելի և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Նաիրա Սուլթանյանի հետ
18 Սեպտեմբերի 2025
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով քաղաքականության մշակման ավագ վերլուծաբան Ջոշուա Ռասելի և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Նաիրա Սուլթանյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրերի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրումը։ Կողմերը անդրադարձել են այդ գործընթացի ազդեցությանը սփյուռքի վրա, հետագա քայլերին, ինչպես նաև այն հարցին, թե ինչպես է սփյուռքը ընկալում փաստաթղթի ստորագրումը։ Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Հայաստանի քաղաքական օրակարգը՝ ընդգծելով սփյուռքի հետ շարունակական համագործակցության կարևորությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումների և նախաձեռնությունների ճիշտ ընկալման և ներկայացման համար։
Քննարկվել են նաև սփյուռքի համայնքների առկա խնդիրները, մտահոգությունները, ինչպես նաև Հայաստանի ներքաղաքական և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ մի շարք հարցեր։
Կողմերը հույս են հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը կհանգեցնի կայուն խաղաղության ողջ տարածաշրջանում և կբացի նոր հնարավորություններ ոչ միայն Հայաստանի, այլև հարևան երկրների հետ փոխգործակցության ընդլայնման համար։

Zareh Sinanyan met with Joshua Russell, Senior Policy Analyst for Europe and Eurasia, and Naira Sultanyan, Director of the Democracy Development Foundation
18 September 2025
On September 17, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan met with Joshua Russell, Senior Policy Analyst for Europe and Eurasia, and Naira Sultanyan, Director of the Democracy Development Foundation.
During the meeting, the initialing on August 8 in Washington, D.C. of the agreed text of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan was discussed. The parties referred to the impact of this process on the diaspora, the next steps, as well as how the signing of the document is perceived by the diaspora. The High Commissioner presented Armenia’s political agenda, highlighting the importance of continued cooperation with the diaspora for the correct understanding and representation of the Republic of Armenia’s positions and initiatives.
The current issues and concerns of diaspora communities were also discussed, along with a number of questions regarding Armenia’s domestic political and regional developments.
The parties expressed hope that the agreement reached on the establishment of peace and inter-state relations between Armenia and Azerbaijan will lead to sustainable peace in the entire region and open new opportunities for expanding cooperation not only for Armenia, but also with neighboring countries.