Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով քաղաքականության մշակման ավագ վերլուծաբան Ջոշուա Ռասելի և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Նաիրա Սուլթանյանի հետ
18 Սեպտեմբերի 2025
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով քաղաքականության մշակման ավագ վերլուծաբան Ջոշուա Ռասելի և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Նաիրա Սուլթանյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրերի համաձայնեցված տեքստի նախաստորագրումը։ Կողմերը անդրադարձել են այդ գործընթացի ազդեցությանը սփյուռքի վրա, հետագա քայլերին, ինչպես նաև այն հարցին, թե ինչպես է սփյուռքը ընկալում փաստաթղթի ստորագրումը։ Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Հայաստանի քաղաքական օրակարգը՝ ընդգծելով սփյուռքի հետ շարունակական համագործակցության կարևորությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումների և նախաձեռնությունների ճիշտ ընկալման և ներկայացման համար։
Քննարկվել են նաև սփյուռքի համայնքների առկա խնդիրները, մտահոգությունները, ինչպես նաև Հայաստանի ներքաղաքական և տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ մի շարք հարցեր։
Կողմերը հույս են հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը կհանգեցնի կայուն խաղաղության ողջ տարածաշրջանում և կբացի նոր հնարավորություններ ոչ միայն Հայաստանի, այլև հարևան երկրների հետ փոխգործակցության ընդլայնման համար։

Заре Синанян встретился со старшим аналитиком по вопросам политики в Европе и Евразии Джошуа Расселом и директором Фонда развития демократии Наирой Султанян
18 Сентября 2025
17 сентября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян встретился со старшим аналитиком по вопросам политики в Европе и Евразии Джошуа Расселом и директором Фонда развития демократии Наирой Султанян.
В ходе встречи было обсуждено парафирование 8 августа в Вашингтоне согласованного текста соглашений между Арменией и Азербайджаном о мире и установлении межгосударственных отношений. Стороны коснулись влияния данного процесса на диаспору, дальнейших шагов, а также того, как диаспора воспринимает подписание документа. Главный уполномоченный представил политическую повестку Армении, подчеркнув важность постоянного сотрудничества с диаспорой для правильного понимания и представления позиций и инициатив Республики Армения.
Также были обсуждены существующие проблемы и обеспокоенности общин диаспоры, а также ряд вопросов, касающихся внутриполитических и региональных процессов в Армении.
Стороны выразили надежду, что достигнутое соглашение о мире и урегулировании межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном приведет к устойчивому миру во всем регионе и откроет новые возможности для расширения сотрудничества не только с Арменией, но и с соседними странами.