«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Հայաստանյան փուլի չորրորդ օրը մեկնարկել է «Համայնքային գործունեության հարցերի շուրջ» թեմայով աշխատաժողովով
26 Սեպտեմբերի 2025
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Հայաստանյան փուլի չորրորդ օրը մեկնարկել է «Համայնքային գործունեության հարցերի շուրջ» թեմայով աշխատաժողովով։ Այն վարել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի համայնքային աշխատանքները համակարգող աշխատակիցները, որոնցից մի քանիսը ծրագրի նախորդ շրջափուլերի շրջանավարտներ են։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեցին համայնքային աշխատանքի մարտահրավերները, հնարավորությունները և դրանց հաղթահարման ուղիները։
Օրվա երկրորդ հատվածում երիտասարդ դեսպանները այցելել են «M.A.M» կրթական շարժման հիմնադրամ, որտեղ հանդիպել են շարժման հիմնադիրներ Մարինա և Մելինե Ղազարյանների հետ։ Քննարկման թեման էր «Հայոց լեզվի առցանց ուսուցման հնարավորությունները սփյուռքահայերի համար»։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սփյուռքահայերի համար հայոց լեզվի առցանց ուսուցման հնարավորությունները:

Четвёртый день армянского этапа программы «Молодой посол Диаспоры» начался с семинара на тему «Вопросы общинной деятельности»
26 Сентября 2025
Четвёртый день армянского этапа программы «Молодой посол Диаспоры» начался с семинара на тему «Вопросы общинной деятельности». Его провели сотрудники офиса Главного уполномоченного по делам Диаспоры Республики Армения, координирующие работу с общинами, некоторые из которых являются выпускниками предыдущих этапов программы.
В ходе семинара участникам были представлены вызовы общинной работы, её возможности, а также пути преодоления трудностей.
Во второй половине дня молодые послы посетили фонд образовательного движения «M.A.M», где встретились с основательницами движения Мариной и Мелине Газарян. Темой обсуждения стали «Возможности онлайн-обучения армянскому языку для представителей диаспоры». В рамках встречи был рассмотрен потенциал дистанционного изучения армянского языка для диаспоры.