«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Հայաստանյան փուլի չորրորդ օրը մեկնարկել է «Համայնքային գործունեության հարցերի շուրջ» թեմայով աշխատաժողովով
26 Սեպտեմբերի 2025
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Հայաստանյան փուլի չորրորդ օրը մեկնարկել է «Համայնքային գործունեության հարցերի շուրջ» թեմայով աշխատաժողովով։ Այն վարել են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի համայնքային աշխատանքները համակարգող աշխատակիցները, որոնցից մի քանիսը ծրագրի նախորդ շրջափուլերի շրջանավարտներ են։
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեցին համայնքային աշխատանքի մարտահրավերները, հնարավորությունները և դրանց հաղթահարման ուղիները։
Օրվա երկրորդ հատվածում երիտասարդ դեսպանները այցելել են «M.A.M» կրթական շարժման հիմնադրամ, որտեղ հանդիպել են շարժման հիմնադիրներ Մարինա և Մելինե Ղազարյանների հետ։ Քննարկման թեման էր «Հայոց լեզվի առցանց ուսուցման հնարավորությունները սփյուռքահայերի համար»։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սփյուռքահայերի համար հայոց լեզվի առցանց ուսուցման հնարավորությունները:

On the fourth day of the Diaspora Youth Ambassador Program, participants joined a workshop on community engagement
26 September 2025
On the fourth day of the Diaspora Youth Ambassador Program, participants joined a workshop on community engagement. The session was led by the staff of the Republic of Armenia Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, including several alumni of the program.
The workshop introduced participants to the main challenges of community work, the opportunities it offers, and practical ways to address them.
Later in the day, the youth ambassadors visited the M.A.M Educational Movement, where they met with the founders, Marina and Meline Ghazaryan. The discussion focused on the potential of online Armenian language education for Diaspora communities.