Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Սարյանի աստիճաններ» նախագծի հանդիսավոր բացման արարողությանը
Սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Սարյանի աստիճաններ» նախագծի հանդիսավոր բացման արարողությանը։
«Սարյանի աստիճաններ» նախագիծը կյանքի է կոչվել «Մանե Թայլս» ընկերության նախաձեռնությամբ՝ «Կերոն» հիմնադրամի և Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարության աջակցությամբ։ Նախագծի շրջանակում բարեկարգվել և նոր կյանք է ստացել Սարյանի անվան փողոցից դեպի Հայաստանի կոմպոզիտորների միություն տանող աստիճաններն ու հարակից տարածքը։
Աշխատանքների արդյունքում ստեղծվել է բացառիկ խճանկար․ 1620 ամբողջությամբ ձեռքով պատրաստված կավե սալիկներով վերարտադրվել է Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» կտավը՝ որպես քաղաքի մշակութային ժառանգության հարստացում։

Заре Синанян принял участие в торжественной церемонии открытия проекта «Ступени Сарьяна»
29 сентября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял участие в торжественной церемонии открытия проекта «Ступени Сарьяна».
Проект «Ступени Сарьяна» был реализован по инициативе компании Mane Tiles при поддержке фонда «Керон» и администрации Кентронского административного района. В рамках проекта были благоустроены и обновлены лестница, ведущая от улицы, носящей имя Сарьяна, к Союзу композиторов Армении, а также прилегающая территория.
В результате проведённых работ создан уникальный мозаичный ансамбль: из 1620 полностью вручную изготовленных керамических плиток воспроизведена картина Мартироса Сарьяна «Армения», что стало значимым вкладом в культурное наследие города.