Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Սարյանի աստիճաններ» նախագծի հանդիսավոր բացման արարողությանը
Սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Սարյանի աստիճաններ» նախագծի հանդիսավոր բացման արարողությանը։
«Սարյանի աստիճաններ» նախագիծը կյանքի է կոչվել «Մանե Թայլս» ընկերության նախաձեռնությամբ՝ «Կերոն» հիմնադրամի և Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարության աջակցությամբ։ Նախագծի շրջանակում բարեկարգվել և նոր կյանք է ստացել Սարյանի անվան փողոցից դեպի Հայաստանի կոմպոզիտորների միություն տանող աստիճաններն ու հարակից տարածքը։
Աշխատանքների արդյունքում ստեղծվել է բացառիկ խճանկար․ 1620 ամբողջությամբ ձեռքով պատրաստված կավե սալիկներով վերարտադրվել է Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» կտավը՝ որպես քաղաքի մշակութային ժառանգության հարստացում։

Zareh Sinanyan attended the official opening ceremony of the "Saryan Steps" project
On September 29, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, attended the official opening ceremony of the "Saryan Steps" project.
The initiative was launched by Mane Tiles with the support of the Keron Foundation and the Kentron Administrative District. Within the scope of the project, the staircase leading from Saryan Street to the Union of Composers of Armenia, along with the surrounding area, has been renovated and given new life.
As a result of the work, a unique mosaic was created: Martiros Saryan’s painting Armenia was reproduced using 1,620 entirely handmade ceramic tiles, enriching the city’s cultural heritage.