Երիտասարդ դեսպանները հանդիպում են ունեցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ
02 Հոկրեմբերի 2025
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը շարունակվում է։ Ծրագրի շրջանակում երիտասարդ դեսպանները հանդիպում են ունեցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ։
Զարեհ Սինանյանը ողջունել է երիտասարդների մղումը դեպի Հայաստան, կարևորել նրանց դերը սփյուռքի համայնքներում, արժևորել նրանց կատարած աշխատանքը և հույս հայտնել, որ ծրագրի արդյունքում նրանք կդառնան ավելի արդյունավետ գործընկերներ ինչպես Գրասենյակի, այնպես էլ իրենց համայնքների համար։
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերը, ինչպես նաև ընդգծել Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման և այդ գործընթացում երիտասարդների ներգրավվածության կարևորությունը։ Քննարկման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը պատասխանել է երիտասարդներին հուզող հարցերին։
Ծրագրի մասնակիցները հատուկ գաստրո-տուր են ունեցել նաև «Երևան պանդոկ գետափին» ռեստորանում, որտեղ պատրաստել են հայկական խոհանոցի տարբեր ուտեստներ և ծանոթացել հայկական խոհարարական ավանդույթներին։

В рамках программы молодые послы встретились с Главным уполномоченным по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняном
02 Октября 2025
Программа «Молодой посол диаспоры» продолжается. В рамках программы молодые послы встретились с Главным уполномоченным по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняном.
Заре Синанян поприветствовал стремление молодежи к Армении, подчеркнул их роль в диаспорских общинах, отметил значимость их деятельности и выразил надежду, что в результате программы они станут более эффективными партнерами как для Офиса, так и для своих общин.
Главный уполномоченный представил деятельность Офиса, текущие программы, а также подчеркнул важность укрепления связей Армения–диаспора и вовлечения молодежи в этот процесс. В ходе обсуждения Заре Синанян ответил на вопросы, волнующие молодежь.
Участники программы также приняли участие в специальном гастро-туре в ресторане «Таверна Ереван Прибрежье», где они приготовили различные блюда армянской кухни и познакомились с кулинарными традициями Армении.