Երիտասարդ դեսպանները հանդիպում են ունեցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ
02 Հոկրեմբերի 2025
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը շարունակվում է։ Ծրագրի շրջանակում երիտասարդ դեսպանները հանդիպում են ունեցել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ։
Զարեհ Սինանյանը ողջունել է երիտասարդների մղումը դեպի Հայաստան, կարևորել նրանց դերը սփյուռքի համայնքներում, արժևորել նրանց կատարած աշխատանքը և հույս հայտնել, որ ծրագրի արդյունքում նրանք կդառնան ավելի արդյունավետ գործընկերներ ինչպես Գրասենյակի, այնպես էլ իրենց համայնքների համար։
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Գրասենյակի գործունեությունը, ընթացիկ ծրագրերը, ինչպես նաև ընդգծել Հայաստան-սփյուռք կապերի ամրապնդման և այդ գործընթացում երիտասարդների ներգրավվածության կարևորությունը։ Քննարկման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը պատասխանել է երիտասարդներին հուզող հարցերին։
Ծրագրի մասնակիցները հատուկ գաստրո-տուր են ունեցել նաև «Երևան պանդոկ գետափին» ռեստորանում, որտեղ պատրաստել են հայկական խոհանոցի տարբեր ուտեստներ և ծանոթացել հայկական խոհարարական ավանդույթներին։

The Diaspora Youth Ambassadors met with the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia Zareh Sinanyan
02 October 2025
The Diaspora Youth Ambassador program continues, and as part of it, the youth ambassadors met with Zareh Sinanyan, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia.
The High Commissioner welcomed the participants’ commitment to Armenia, emphasized their role within diaspora communities, acknowledged their contributions, and expressed hope that the program would help them become even stronger partners for both the Office and their local communities.
He also presented the Office’s work and ongoing initiatives, highlighting the importance of strengthening Armenia–Diaspora relations and the vital role of youth in that process. During the discussion, the High Commissioner answered the participants’ questions.
Later that day, the youth ambassadors took part in a special gastro-tour at the Yerevan Tavern Riverside restaurant, where they prepared traditional Armenian dishes and experienced Armenia’s rich culinary heritage.