Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հաշտարարություն առանց սահմանների» խորագրով միջազգային համաժողովին
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հաշտարարություն առանց սահմանների» խորագրով միջազգային համաժողովին և հանդես եկել ողջույնի խոսքով։
Միջոցառմանը ներկա էին մի շարք միջազգային և տեղական մասնագիտական կառույցների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովը կազմակերպվել էր «ՄԱՄԱ ՄԵԴԻԱՏ» միջազգային հաշտարարների և փաստաբանների ասոցիացիայի ու ՄԱԴՊՈ ակադեմիայի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ Հաշտարարների պալատի, Ռուսաստանի Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «ԻԳործ» ծրագրի շրջանավարտների աջակցությամբ։
Համաժողովը, որն անցկացվում է հոկտեմբերի 3-4-ը, նպատակ ունի ամրապնդել մասնագիտական կապերը, խթանել երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը, ինչպես նաև ստեղծել նոր գործընկերային հնարավորություններ։ Այն համախմբել էր Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից և Իտալիայից ժամանած իրավաբանների ու հաշտարարների։
Իր խոսքում Զարեհ Սինանյանը նշել է․
«Այսօր, երբ աշխարհը կանգնած է հակասությունների, իրավական բարդույթների և հանրային անվստահության առաջ, հաշտարարությունն ու միջնորդությունը դառնում են կարևորագույն գործիքներ՝ խաղաղության, կայունության և համերաշխության պահպանման գործում»։

Zareh Sinanyan participated in the international conference “Mediation Without Borders”
On October 3, Zareh Sinanyan, the High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia, participated in the international conference “Mediation Without Borders” and delivered a welcoming speech.
The event was attended by representatives from various international and local professional organizations.
The conference was organized by the MAMA MEDIATORS International Association of Mediators and Lawyers and the MADPO Academy, with the support of the Chamber of Mediators of the Republic of Armenia, the Armenian Lawyers’ Association of Russia, and alumni of the iGorts program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
Held on October 3–4, the conference aimed to strengthen professional networks, promote bilateral and multilateral cooperation, and create new partnership opportunities. It brought together lawyers and mediators from Armenia, Belarus, Kazakhstan, and Italy.
In his speech, Zareh Sinanyan stated:
"Today, as the world faces conflicts, legal challenges, and public distrust, reconciliation and mediation are becoming essential tools for maintaining peace, stability, and harmony."