Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հաշտարարություն առանց սահմանների» խորագրով միջազգային համաժողովին
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է «Հաշտարարություն առանց սահմանների» խորագրով միջազգային համաժողովին և հանդես եկել ողջույնի խոսքով։
Միջոցառմանը ներկա էին մի շարք միջազգային և տեղական մասնագիտական կառույցների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովը կազմակերպվել էր «ՄԱՄԱ ՄԵԴԻԱՏ» միջազգային հաշտարարների և փաստաբանների ասոցիացիայի ու ՄԱԴՊՈ ակադեմիայի նախաձեռնությամբ՝ ՀՀ Հաշտարարների պալատի, Ռուսաստանի Հայ իրավաբանների ասոցիացիայի և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «ԻԳործ» ծրագրի շրջանավարտների աջակցությամբ։
Համաժողովը, որն անցկացվում է հոկտեմբերի 3-4-ը, նպատակ ունի ամրապնդել մասնագիտական կապերը, խթանել երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը, ինչպես նաև ստեղծել նոր գործընկերային հնարավորություններ։ Այն համախմբել էր Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից և Իտալիայից ժամանած իրավաբանների ու հաշտարարների։
Իր խոսքում Զարեհ Սինանյանը նշել է․
«Այսօր, երբ աշխարհը կանգնած է հակասությունների, իրավական բարդույթների և հանրային անվստահության առաջ, հաշտարարությունն ու միջնորդությունը դառնում են կարևորագույն գործիքներ՝ խաղաղության, կայունության և համերաշխության պահպանման գործում»։

Заре Синанян принял участие в международной конференции под названием «Медиация без границ»
3 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял участие в международной конференции под названием «Медиация без границ» и выступил с приветственным словом.
На мероприятии присутствовали представители ряда международных и местных профессиональных структур.
Конференция была организована по инициативе Международной ассоциации медиаторов и адвокатов «MAMA MEDIATORS» и Академии МАДПО при поддержке Палаты медиаторов РА, Ассоциации армянских юристов России и выпускников программы «iGorts» Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры.
Конференция, проходящая 3–4 октября, нацелена на укрепление профессиональных связей, содействие двустороннему и многостороннему сотрудничеству, а также создание новых партнерских возможностей. Она объединила юристов и медиаторов из Армении, Беларуси, Казахстана и Италии.
В своём выступлении Заре Синанян отметил:
«Сегодня, когда мир сталкивается с противоречиями, правовыми сложностями и общественным недоверием, медиация и посредничество становятся важнейшими инструментами в деле сохранения мира, стабильности и солидарности».