«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վերջին օրերը Հայաստանում
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Հայաստանյան փուլի ավարտին մասնակիցները հանդիպել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Դիվանագիտական գործառնությունների համակարգման վարչություն պետի պաշտոնակատար Նինա Օհանյանի հետ։
Օրվա երկրորդ կեսին մասնակիցներն այցելել են Ինժեներական քաղաք, շրջել են տարածքում, ինչպես նաև հանդիպել են Engineering City, National Instruments, Cifora, UATE, Eqwefy, AICA, Armath ստարտափ ծրագրերի հիմնադիրների հետ։
Հանդիպումը կազմակերպվել էր նախորդ տարվա Ֆրանսիայի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», G2iA-ի (Armenian International Interprofessional Group) նախագահ Պետրոս Ասթուրյանի հետ համագործակցությամբ։ Քննարկումների ընթացքում շեշտվել են նորարարական գաղափարների իրականացման ուղիները, ձեռնարկատիրական մտածողության ձևավորման կարևորությունը, ինչպես նաև սփյուռքահայ երիտասարդների ներգրավման հնարավորությունները Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգում։
Ծրագրի շրջանակում դեսպանները մասնակցել են նաև Արամ Ոսկանյանի «Ժամանակակից մեդիա գործիքակազմ» թեմայով դասախոսությանը, որի ընթացքում ներկայացվել են մեդիայի կիրառման արդի հնարավորություններն ու անհրաժեշտ գործնական հմտությունները։

Last days of the Diaspora Youth Ambassador program in Armenia
As part of the final days of the Diaspora Youth Ambassador program in Armenia, participants met with Nina Ohanyan, Acting Head of the Department for Coordination of Diplomatic Operations at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
The participants also visited the Engineering City, toured the site, and met with the founders of Engineering City, National Instruments, Cifora, UATE, Eqwefy, AICA, and Armath startup programs.
The visit was organized in collaboration with Bedros Astourian, last year’s Diaspora Youth Ambassador from France and President of the Armenian International Interprofessional Group (G2iA). During the discussions, participants explored ways to implement innovative ideas, emphasized the importance of developing entrepreneurial thinking, and discussed opportunities for engaging young diasporans in Armenia’s startup ecosystem.
As part of the program, the ambassadors also attended a lecture by Aram Voskanyan on Modern Media Tools, which focused on current media applications and essential practical skills.