«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի վերջին օրերը Հայաստանում
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Հայաստանյան փուլի ավարտին մասնակիցները հանդիպել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Դիվանագիտական գործառնությունների համակարգման վարչություն պետի պաշտոնակատար Նինա Օհանյանի հետ։
Օրվա երկրորդ կեսին մասնակիցներն այցելել են Ինժեներական քաղաք, շրջել են տարածքում, ինչպես նաև հանդիպել են Engineering City, National Instruments, Cifora, UATE, Eqwefy, AICA, Armath ստարտափ ծրագրերի հիմնադիրների հետ։
Հանդիպումը կազմակերպվել էր նախորդ տարվա Ֆրանսիայի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», G2iA-ի (Armenian International Interprofessional Group) նախագահ Պետրոս Ասթուրյանի հետ համագործակցությամբ։ Քննարկումների ընթացքում շեշտվել են նորարարական գաղափարների իրականացման ուղիները, ձեռնարկատիրական մտածողության ձևավորման կարևորությունը, ինչպես նաև սփյուռքահայ երիտասարդների ներգրավման հնարավորությունները Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգում։
Ծրագրի շրջանակում դեսպանները մասնակցել են նաև Արամ Ոսկանյանի «Ժամանակակից մեդիա գործիքակազմ» թեմայով դասախոսությանը, որի ընթացքում ներկայացվել են մեդիայի կիրառման արդի հնարավորություններն ու անհրաժեշտ գործնական հմտությունները։

Последние дни программы «Молодой посол диаспоры» в Армении
В завершение армянского этапа программы «Молодой посол Диаспоры» участники встретились с исполняющей обязанности начальника департамента координации дипломатического функционирования Министерства иностранных дел Республики Армения Ниной Оганян.
Молодые послы также посетили Инженерный город (Engineering City), где осмотрели территорию и встретились с основателями стартап-программ Engineering City, National Instruments, Cifora, UATE, Eqwefy, AICA и Armath.
Встреча была организована в сотрудничестве с прошлогодним участником программы из Франции, президентом организации G2iA (Armenian International Interprofessional Group) Петросом Астуряном.
В ходе обсуждений были подчеркнуты пути реализации инновационных идей, важность формирования предпринимательского мышления, а также возможности вовлечения молодежи армянской диаспоры в стартап-экосистему Армении.
В рамках программы участники также приняли участие в лекции Арама Восканяна на тему «Современные медиа-инструменты», в ходе которой были представлены современные возможности применения медиа и необходимые практические навыки.