«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Հայաստանյան փուլի փակման արարողությունը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ամփոփել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2025-2026 թթ. շրջափուլի Հայաստանյան դասընթացը։
Այս տարի ծրագրին մասնակցեցին 27 սփյուռքահայ երիտասարդ 14 երկրից՝ Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Շվեդիայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից, Նիդերլանդներից, Վրաստանից, Իրանից, Չինաստանից, Էստոնիայից և Կանադայից:
Ծրագրի շրջանակում մասնակիցները Հայաստանում անցկացրին 13 հագեցած օր՝ ներգրավվելով հատուկ մշակված ուսումնական ծրագրում, որը ներառել է թե՛ տեսական, և թե՛ գործնական բաղադրիչներ՝ դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, փորձի փոխանակման միջոցառումներ և տարբեր ոլորտների մասնագետների հետ հանդիպումներ։
Երիտասարդ դեսպանները այցելել են պետական կառույցներ, գիտակրթական, մշակութային ու հոգևոր հաստատություններ, ինչպես նաև ազգային հիշատակի վայրեր և ՀՀ մարզեր։ Դասընթացի ավարտից հետո նրանք մեկ տարի շարունակ իրենց համայնքներում կիրականացնեն ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ՝ նպաստելով համայնքային կյանքի ակտիվացմանը։
Ծրագրի փակման արարողության ընթացքում սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում նշել է, որ ծրագրի նպատակն է ոչ միայն սփյուռքը կապել հայրենիքի հետ, այլև մոտեցնել սփյուռքը սփյուռքին։ Նա կարևորել է Հայաստանի և սփյուռքի երիտասարդների փոխճանաչման, սփյուռքահայ ակտիվ երիտասարդների համահայկական ցանցի ձևավորման և համայնքներում Գրասենյակի երիտասարդ գործընկերների ներգրավման անհրաժեշտությունը։ Գլխավոր հանձնակատարը հաջողություն է մաղթել ծրագրի մասնակիցներին՝ վստահություն հայտնելով, որ նրանք կընդլայնեն իրենց գործունեությունը և կդառնան Գրասենյակի հուսալի գործընկերներ համայնքներում։
Ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Խաչատրյանը իր խոսքում ընդգծել է, որ Հայաստանյան դասընթացը եղել է արդյունավետ և հագեցած, ինչն իր դրական ազդեցությունը կունենա համայնքային երիտասարդ գործիչների աշխատանքի արդյունավետության և նախաձեռնությունների հաջողության վրա։
Փակման պաշտոնական արարողության ընթացքում, նախորդ տարվա հաջող համագործակցության հիման վրա, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն ու Ֆրանսիայի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», G2iA-ի (Armenian International Interprofessional Group) նախագահ Պետրոս Ասթուրյանը կնքել են հուշագիր։ Փաստաթղթի շրջանակում նախատեսվում է նոր ձևաչափով գործընկերային հարաբերությունների զարգացում։

Церемония закрытия армянского этапа программы «Молодой посол диаспоры»
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения подвёл итоги армянского этапа программы «Молодой посол Диаспоры» 2025–2026 годов.
В этом году в программе приняли участие 27 молодых представителей армянской диаспоры из 14 стран — Франции, Германии, Швеции, Литвы, Латвии, Польши, России, Румынии, Нидерландов, Грузии, Ирана, Китая, Эстонии и Канады.
В рамках программы участники провели в Армении 13 насыщенных дней, приняв участие в специально разработанном учебном курсе, включающем как теоретические, так и практические компоненты — лекции, семинары, мероприятия по обмену опытом и встречи с представителями различных сфер.
Молодые послы посетили государственные учреждения, научно-образовательные, культурные и духовные центры, а также национальные мемориалы и регионы Республики Армения. После завершения курса они в течение года будут реализовывать предусмотренные программой инициативы в своих общинах, способствуя активизации общественной жизни.
Во время церемонии закрытия Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян отметил, что цель программы — не только укрепление связей диаспоры с родиной, но и сближение самой диаспоры между собой. Он подчеркнул важность взаимного знакомства молодежи Армении и диаспоры, формирования общеармянской сети активной молодежи и вовлечения молодых партнеров Офиса в жизнь общин.
Главный уполномоченный пожелал участникам успехов, выразив уверенность, что они расширят свою деятельность и станут надежными партнерами Офиса в своих странах.
Руководитель программы Лилит Хачатрян в своём выступлении подчеркнула, что армянский этап программы был продуктивным и насыщенным, что, по её словам, положительно скажется на эффективности работы молодых общественных деятелей и на успехе их инициатив.
В ходе официальной церемонии закрытия, основываясь на успешном сотрудничестве предыдущего года, Офис главного уполномоченного по делам диаспоры и французский участник программы «Молодой посол Диаспоры», президент организации G2iA (Armenian International Interprofessional Group) Петрос Астурян подписали меморандум о взаимопонимании. Документ предусматривает развитие партнёрских отношений в новом формате.