Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Իմունային ուռուցքաբանության միջազգային գագաթնաժողովին
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Իմունային ուռուցքաբանության միջազգային գագաթնաժողովին և հանդես եկել ողջույնի խոսքով՝ ընդգծելով առողջապահության և գիտության ոլորտներում Հայաստանի և Սփյուռքի միջև համագործակցության նշանակությունը։
Գագաթնաժողովը կազմակերպվել էր «Santé Arménie» նախաձեռնության, Առողջապահության և Բժշկական Հետազոտությունների Ազգային Ինստիտուտի (INSERM), Կլինիկական ախտաբանների և բջջաբանների հայկական ասոցիացիայի, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի համագործակցությամբ։
Միջոցառումը միավորում էր ակադեմիական, անցումնային և կլինիկական հետազոտությունների առաջատար միջազգային մասնագետների՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել նորագույն գիտական ձեռքբերումները, խթանել միջառարկայական համագործակցությունը և նպաստել իմունային համակարգի վրա հիմնված քաղցկեղի թերապիաների նորարարական ուղղությունների զարգացմանը։
Իր ողջույնի խոսքում Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ շեշտելով ֆրանս-հայկական գիտական համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։ Նա նշել է, որ նման հարթակները ոչ միայն բարձրացնում են Հայաստանի գիտական հեղինակությունը, այլև խթանում գիտելիքի փոխանակումն ու հետազոտական ներուժի զարգացումը՝ հնարավորություն ընձեռելով համատեղ արձագանքել համաշխարհային առողջապահական մարտահրավերներին։

Zareh Sinanyan participated in the International Summit on Immuno-Oncology
On October 16, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, participated in the International Summit on Immuno-Oncology and delivered a welcome speech, highlighting the importance of cooperation between Armenia and the Diaspora in the fields of healthcare and science.
The summit was organized through the collaboration of the Santé Arménie initiative, th eFrench National Institute for Health and Medical Research (INSERM), the Armenian Association of Clinical Pathologists and Cytologists, and the Institute of Molecular Biology of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
The event brought together leading international experts in academic, translational, and clinical research with the aim of presenting the latest scientific achievements, fostering interdisciplinary collaboration, and promoting the development of innovative cancer therapies based on the immune system.
In his welcoming remarks, Zareh Sinanyan expressed his gratitude to the organizers and participants, emphasizing the importance of expanding Franco-Armenian scientific cooperation. He noted that such platforms not only enhance Armenia’s scientific reputation but also encourage knowledge exchange and the growth of research potential—enabling joint responses to global healthcare challenges.