Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Իմունային ուռուցքաբանության միջազգային գագաթնաժողովին
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Իմունային ուռուցքաբանության միջազգային գագաթնաժողովին և հանդես եկել ողջույնի խոսքով՝ ընդգծելով առողջապահության և գիտության ոլորտներում Հայաստանի և Սփյուռքի միջև համագործակցության նշանակությունը։
Գագաթնաժողովը կազմակերպվել էր «Santé Arménie» նախաձեռնության, Առողջապահության և Բժշկական Հետազոտությունների Ազգային Ինստիտուտի (INSERM), Կլինիկական ախտաբանների և բջջաբանների հայկական ասոցիացիայի, ինչպես նաև ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի համագործակցությամբ։
Միջոցառումը միավորում էր ակադեմիական, անցումնային և կլինիկական հետազոտությունների առաջատար միջազգային մասնագետների՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել նորագույն գիտական ձեռքբերումները, խթանել միջառարկայական համագործակցությունը և նպաստել իմունային համակարգի վրա հիմնված քաղցկեղի թերապիաների նորարարական ուղղությունների զարգացմանը։
Իր ողջույնի խոսքում Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ շեշտելով ֆրանս-հայկական գիտական համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։ Նա նշել է, որ նման հարթակները ոչ միայն բարձրացնում են Հայաստանի գիտական հեղինակությունը, այլև խթանում գիտելիքի փոխանակումն ու հետազոտական ներուժի զարգացումը՝ հնարավորություն ընձեռելով համատեղ արձագանքել համաշխարհային առողջապահական մարտահրավերներին։

Заре Синанян принял участие в Международном саммите по иммунной онкологии
16 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял участие в Международном саммите по иммунной онкологии и выступил с приветственным словом, подчеркнув важность сотрудничества между Арменией и Диаспорой в сфере здравоохранения и науки.
Саммит был организован по инициативе «Santé Arménie», в сотрудничестве с Национальным институтом здравоохранения и медицинских исследований Франции (INSERM), Армянской ассоциацией клинических патологов и цитологов, а также Институтом молекулярной биологии НАН РА.
Мероприятие объединило ведущих международных специалистов в области академических, прикладных и клинических исследований, с целью представить новейшие научные достижения, стимулировать междисциплинарное сотрудничество и содействовать развитию инновационных направлений в терапии рака, основанных на изучении иммунной системы.
В своём приветственном слове Заре Синанян выразил благодарность организаторам и участникам инициативы, отметив важность расширения франко-армянского научного сотрудничества. Он подчеркнул, что подобные платформы не только повышают научный авторитет Армении, но и способствуют обмену знаниями и развитию исследовательского потенциала, создавая возможности для совместного ответа на глобальные вызовы в сфере здравоохранения.