ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմադ Տարեկ Ալի Ալ-Օրայֆանին
17 Հոկրեմբերի 2025
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմադ Տարեկ Ալի Ալ-Օրայֆանին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փորձի փոխանակման և համատեղ ուսումնասիրությունների իրականացման հնարավորությունները։
Զարեհ Սինանյանը կարևորել է Հայաստանի և Քուվեյթի միջև հարաբերությունների խորացման անհրաժեշտությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համագործակցությունը փոխայցերի և համատեղ նախաձեռնությունների միջոցով։
Քննարկվել են նաև Քուվեյթում գործող հայ համայնքի գործունեությանը և համագործակցության նոր ուղղությունների բացմանը վերաբերող հարցեր։
Դեսպան Ալ-Օրայֆանին բարձր է գնահատել Քուվեյթում հայ համայնքի և ՀՀ դեսպանության արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ իր գործունեության ընթացքում կձգտի առավել զարգացնել Հայաստան-Քուվեյթ գործընկերությունը և նոր ծրագրերի հիմք ստեղծել։

Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Государства Кувейт в Республике Армения Мухаммада Тарека Али Аль-Орайфани
17 Октября 2025
17 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Государства Кувейт в Республике Армения Мухаммада Тарека Али Аль-Орайфани.
В ходе встречи стороны обсудили возможности развития двусторонних отношений, обмена опытом и проведения совместных исследований в областях, представляющих взаимный интерес.
Заре Синанян отметил важность углубления отношений между Арменией и Кувейтом, выразив готовность продолжить сотрудничество посредством взаимных визитов и совместных инициатив.
Также были рассмотрены вопросы, касающиеся деятельности армянской общины в Кувейте и открытия новых направлений сотрудничества.
Посол Аль-Орайфани высоко оценил эффективное взаимодействие армянской общины и Посольства Республики Армения в Кувейте, подчеркнув, что в ходе своей деятельности будет стремиться к дальнейшему развитию армяно-кувейтского партнёрства и созданию основы для новых программ.