Զարեհ Սինանյանը ընդունել է «Հայկական առողջապահական միջազգային ցուցահանդես»-ի կազմակերպիչներ՝ Ավետիս Ավետիսյանին և Արմեն Նիազյանին
17 Հոկրեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է «Հայկական առողջապահական միջազգային ցուցահանդես»-ի (Armenian International Healthcare EXPO 2025) կազմակերպիչներ՝ Ավետիս Ավետիսյանին և Արմեն Նիազյանին։
Հյուրերը Գլխավոր հանձնակատարին են ներկայացրել 2025 թ. նոյեմբերի 27-30-ը Երևանում՝ «Meridian Expo and Event Center» համալիրում կայանալիք հայկական առողջապահական միջազգային ցուցահանդեսի նպատակներն ու առաջնահերթությունները։
Միջոցառման նպատակն է մեկ հարթակում համախմբել անվանի հայ և օտարերկրյա ոլորտի մասնագետների ու կազմակերպությունների, դիրքավորել Երևանը և Հայաստանը որպես տարածաշրջանի առողջապահական և հարակից ոլորտների խոշորագույն կենտրոն։
Չորս օրերի ընթացքում ցուցահանդեսում ներկայացված կլինեն առողջապահական, ապահովագրական, ֆինանսաբանկային, լիզինգային, սննդի արտադրության և մատակարարման, զբոսաշրջային, ՏՏ և արհեստական բանականության, սպորտային, առողջ ապրելակերպի և ոլորտային այլ ուղղություններ ներկայացնող կազմակերպություններ։
EXPO-ի շրջանակում կանցկացվի նաև «Yerevan Pain Days» միջազգային առողջապահական արշավը, որը կհամախմբի ոլորտի առաջատարներին՝ աշխարհի 52-ից ավելի երկրներից։ Կանցկացվեն գիտաժողովներ, թեմատիկ սեմինարներ, ՇՄԶ դասընթացներ և B2B հանդիպումներ։
Գլխավոր հանձնակատարը բարձր է գնահատել նախաձեռնությունը և ընդգծել Հայաստանի որպես տարածաշրջանում առողջապահական կենտրոն դառնալու տեսլականի, ինչպես նաև ՀՀ առողջապահության ոլորտի զարգացման հարցում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավվածության կարևորությունը։

Заре Синанян принял организаторов «Армянской международной выставки здравоохранения» — Аветиса Аветисяна и Армена Ниязяна
17 Октября 2025
17 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял организаторов «Армянской международной выставки здравоохранения» (Armenian International Healthcare EXPO 2025) — Аветиса Аветисяна и Армена Ниязяна.
Гости представили Главному уполномоченному цели и приоритеты выставки, которая пройдет в Ереване с 27 по 30 ноября 2025 года в комплексе «Meridian Expo and Event Center».
Цель мероприятия — объединить на одной платформе ведущих армянских и зарубежных специалистов и организаций в сфере здравоохранения, а также позиционировать Ереван и Армению как крупнейший центр здравоохранения и смежных отраслей в регионе.
В течение четырех дней на выставке будут представлены организации, работающие в областях здравоохранения, страхования, финансово-банковского и лизингового секторов, производства и поставки продуктов питания, туризма, информационных технологий и искусственного интеллекта, спорта, здорового образа жизни и других смежных направлений.
В рамках EXPO также состоится международная медицинская кампания «Yerevan Pain Days», которая объединит ведущих специалистов отрасли более чем из 52 стран мира. Будут проведены конференции, тематические семинары, курсы повышения квалификации (CME) и B2B-встречи.
Главный уполномоченный высоко оценил инициативу, подчеркнув важность видения превращения Армении в региональный центр здравоохранения, а также значение вовлечения специалистов армянской диаспоры в развитие системы здравоохранения Республики Армения.