Գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանի աշխատանքային այցը Բելգիա
Հոկտեմբերի 19-22-ը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավար Մուշեղ Ղուկասյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Բելգիայի Թագավորությունում։
Այցի շրջանակում Մուշեղ Ղուկասյանը մասնակցել է Համաշխարհային զբոսաշրջության համաժողովի (Global Tourism Forum, GTF) տարեկան հանդիպմանը, որը կայացել է Բրյուսելում։
Համաժողովը համախմբել էր պետական կառույցների, միջազգային կազմակերպությունների, մասնագիտական ասոցիացիաների և զբոսաշրջության ոլորտի առաջատար փորձագետների՝ քննարկելու համաշխարհային տուրիզմի զարգացման միտումները, ինչպես նաև համագործակցության նոր ձևաչափերն ու հնարավորությունները։
Մուշեղ Ղուկասյանը համաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել՝ «Համաշխարհային տուրիզմի համաժողովի» նախագահ Բուլուտ Բաղչիի, Գանայի խորհրդարանի պատգամավոր և նախկին տուրիզմի նախարար Քեթրին Աֆեկուի, «HVS» ընկերության Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի մասնաճյուղի նախագահ Հալա Մատառ Չոուֆանի, Քուրդիստանի տարածաշրջանային կառավարության ԵՄ առաքելության հյուպատոսական գործերի տնօրեն Ակո Ֆարաջի, «ICRT GLOBAL» միջազգային կենտրոնի նախագահ Դեբի Հինդլի, ՆԱՏՕ-ի Քաղաքական բաժնի ղեկավար Ֆուրկան Չակոյի, ինչպես նաև Վրաստանի տուրիզմի ասոցիացիայի նախագահ Նատալի Կվաչանտիրաձեի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը քննարկել են համատեղ նախաձեռնությունների և փորձի փոխանակման հնարավորությունները, ինչպես նաև դիտարկել համաժողովի հաջորդ տարվա հնարավոր կազմակերպումը Հայաստանում։
Մուշեղ Ղուկասյանը կարևորել է միջազգային կառույցների հետ համագործակցության խորացումն ու ընդլայնումը՝ ընդգծելով, որ սփյուռքի ներուժի արդյունավետ ներգրավումը կարող է զգալիորեն նպաստել Հայաստանի զբոսաշրջային, կրթական և մշակութային զարգացմանը։

Рабочий визит руководителя Офиса Мушег Гукасяна в Бельгию
С 19 по 22 октября руководитель Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Мушег Гукасян находился с рабочим визитом в Королевстве Бельгия.
В рамках визита он принял участие в ежегодной встрече Всемирного форума туризма (Global Tourism Forum, GTF), которая прошла в Брюсселе. Форум собрал государственные органы, международные организации, профессиональные ассоциации и ведущих экспертов туристической отрасли для обсуждения глобальных тенденций развития туризма, а также новых форматов и возможностей сотрудничества.
В ходе форума Мушег Гукасян провел ряд встреч с президентом Всемирного форума туризма Булутом Багчи, депутатом парламента Ганы и бывшим министром туризма Кэтрин Афеку, президентом ближневосточного и африканского филиала компании HVS Халой Матар Чоуфан, директором по консульским вопросам Представительства ЕС при Региональном правительстве Курдистана Ако Фараджи, президентом Международного центра ICRT GLOBAL Деби Хиндли, руководителем Политического отдела НАТО Фурканом Чако, а также с президентом Ассоциации туризма Грузии Натали Квачантиридзе.
Стороны обсудили возможности совместных инициатив, обмена опытом и рассмотрели перспективу проведения следующего форума в Армении.
Мушег Гукасян подчеркнул важность углубления и расширения сотрудничества с международными организациями, отметив, что активное вовлечение потенциала диаспоры может существенно способствовать развитию туристической, образовательной и культурной сфер Армении.