Զարեհ Սինանյանն հանդիպել է Ստամբուլի հայկական Մխիթարյան վարժարանի տնօրեն Գարեգին Տեր-Պարսամյանի գլխավորած պատվիրակությանը
29 Հոկրեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հոկտեմբերի 29-ին Ստամբուլի հայկական Մխիթարյան վարժարանի տնօրեն Գարեգին Տեր-Պարսամյանի գլխավորած պատվիրակության հետ այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ:
70 հոգանոց պոլսահայ պատվիրակության կազմում էին ուսուցիչներ, բժիշկներ, գործարարներ, գիտության, մշակույթի և այլ ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Գլխավոր հանձնակատարը հյուրերի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որից հետո հարգանքի տուրք մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակին: Պոլսահայ համայնքի ներկայացուցիչները և Զարեհ Սինանյանն անմար կրակի մոտ հարգանքի տուրքը եզրափակել են տերունական աղոթքով:
Գլխավոր հանձնակատարն ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել, որ նման այցերը հայրենիք շատ կարևոր են Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման հարցում և վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության և մասնավորապես Գրասենյակի պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը՝ ամեն կերպ աջակցել և նպաստել այս կապի ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Շրջայցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը և գրասենյակի աշխատակիցները պատասխանել են համայնքի ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին հայրենադարձությանը և ՀՀ քաղաքացիության ձեռքբերման հնարավորություններին ու ընթացակարգերին:
Պատվիրակության անդամների հետ նշանակվել են անհատական հանդիպումներ՝ յուրաքանչյուր դեպքին մանրակրկիտ խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով:

Заре Синанян встретил делегацию стамбульской армянской школы «Мхитарян» Гарегина Тер-Парсамяна
29 октября Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян вместе с делегацией во главе с директором стамбульской армянской школы «Мхитарян» Гарегином Тер-Парсамяном посетил Мемориальный комплекс и Музей-институт Геноцида армян.
В состав делегации из Константинополя, насчитывавшей около 70 человек, вошли преподаватели, врачи, предприниматели, а также представители научных, культурных и других сфер.
Главный уполномоченный в сопровождении гостей совершил экскурсию по Музею-институту Геноцида армян, после чего участники возложили цветы и почтили память невинных жертв. Представители стамбульской армянской общины и Заре Синанян завершили церемонию у Вечного огня молитвой.
Приветствуя визит делегации в Армению, Заре Синанян отметил, что подобные визиты имеют особое значение для укрепления связей между Арменией и диаспорой. Он вновь подтвердил готовность и приверженность Республики Армения, в частности Офиса главного уполномоченного, всеми возможными способами содействовать укреплению и углублению этих связей.
В завершение визита Главный уполномоченный и сотрудники Офиса ответили на вопросы представителей общины, касавшиеся вопросов репатриации, получения гражданства Республики Армения и соответствующих процедур.
Для членов делегации также были организованы индивидуальные встречи, в ходе которых им предоставили подробные консультации по каждому конкретному случаю.