Զարեհ Սինանյանն հանդիպել է Ստամբուլի հայկական Մխիթարյան վարժարանի տնօրեն Գարեգին Տեր-Պարսամյանի գլխավորած պատվիրակությանը
29 Հոկրեմբերի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հոկտեմբերի 29-ին Ստամբուլի հայկական Մխիթարյան վարժարանի տնօրեն Գարեգին Տեր-Պարսամյանի գլխավորած պատվիրակության հետ այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ:
70 հոգանոց պոլսահայ պատվիրակության կազմում էին ուսուցիչներ, բժիշկներ, գործարարներ, գիտության, մշակույթի և այլ ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Գլխավոր հանձնակատարը հյուրերի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որից հետո հարգանքի տուրք մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակին: Պոլսահայ համայնքի ներկայացուցիչները և Զարեհ Սինանյանն անմար կրակի մոտ հարգանքի տուրքը եզրափակել են տերունական աղոթքով:
Գլխավոր հանձնակատարն ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել, որ նման այցերը հայրենիք շատ կարևոր են Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման հարցում և վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության և մասնավորապես Գրասենյակի պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը՝ ամեն կերպ աջակցել և նպաստել այս կապի ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Շրջայցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը և գրասենյակի աշխատակիցները պատասխանել են համայնքի ներկայացուցիչների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին հայրենադարձությանը և ՀՀ քաղաքացիության ձեռքբերման հնարավորություններին ու ընթացակարգերին:
Պատվիրակության անդամների հետ նշանակվել են անհատական հանդիպումներ՝ յուրաքանչյուր դեպքին մանրակրկիտ խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով:

Zareh Sinanyan hosted a delegation led by Garegin Ter-Parsamyan, Principal of the Armenian Bomonti Mkhitaryan School of Istanbul
29 October 2025
On October 29, the RA High Commissioner for Diaspora Affairs, Zareh Sinanyan, hosted a delegation led by Garegin Ter-Parsamyan, Principal of the Armenian Bomonti Mkhitaryan School of Istanbul, at the Armenian Genocide Memorial and Museum-Institute.
The 70-member armenian delegation included teachers, doctors, entrepreneurs, and representatives from the fields of science, culture, and other sectors.
Accompanied by the guests, the High Commissioner toured the Armenian Genocide Museum, after which the group paid tribute to the memory of the innocent victims by laying flowers at the Eternal Flame. The members of the Istanbul-Armenian community and Mr. Sinanyan concluded the tribute with a prayer.
Welcoming the delegation’s visit to Armenia, High Commissioner Sinanyan emphasized the importance of such visits in strengthening Armenia–Diaspora relations. He reaffirmed the commitment and readiness of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs to continuously support and promote the deepening of these ties.
At the conclusion of the visit, the High Commissioner and staff members of the Office answered participants’ questions, which mainly concerned repatriation and the procedures for obtaining Armenian citizenship.
Individual consultations were scheduled with members of the delegation to provide tailored guidance and detailed information for each case.