«Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում մեկնարկել է Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովը
Այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին, «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում մեկնարկել է Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովը, որը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Հայկական մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի համագործակցությամբ։
Համաժողովի բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Համաժողովը միտված է Հայաստանի և սփյուռքի միջև մշակութային համագործակցության շարունակական զարգացմանը, հայ արվեստագետների փոխճանաչելիության ընդլայնմանը, սփյուռքի մասնագետների ներգրավմամբ մշակութային քաղաքականության ձևավորմանն ու իրականացմանը, և ամենակարևորը՝ հայկական մշակույթի ու արվեստի միջազգային հարթակներում ներկայացմանը և առաջ մղմանը։
Իր ելույթում Զարեհ Սինանյանը նշել է. «Այս համաժողովը կոչված է դառնալու այնհարթակը, որտեղ կծնվեն նոր գաղափարներ, համագործակցություններ և երկարաժամկետազդեցությամբ ծրագրեր։ Վստահ եմ, որ այս երկուօրերի ընթացքում յուրաքանչյուր քննարկում, յուրաքանչյուր նոր կապ և յուրաքանչյուրստեղծագործական փոխանակում մեծապեսնպաստելու է մեր միասնական մշակութայինարժեքների հզորացմանն ու միջազգայինճանաչելիության ընդլայնմանը։»

В концертном зале имени Арно Бабаджаняна начался Форум армянской культуры и искусства
Сегодня, 20 ноября, в концертном зале имени Арно Бабаджаняна начался Форум армянской культуры и искусства, организованный Офисом главного уполномоченного по делам Диаспоры Республики Армения совместно с Международным координационным советом армянской культуры и искусства.
На церемонии открытия форума с приветственными словами выступили Главный уполномоченный по делам Диаспоры РА Заре Синанян и министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
Форум направлен на продолжительное развитие культурного сотрудничества между Арменией и Диаспорой, расширение взаимной узнаваемости армянских деятелей искусства, формирование и реализацию культурной политики с привлечением специалистов Диаспоры и, что самое важное, представление и продвижение армянской культуры и искусства на международных площадках.
В своём выступлении Заре Синанян отметил: «Этот форум призван стать площадкой, на которой будут зарождаться новые идеи, партнерства и программы с долгосрочным воздействием. Уверен, что в течение этих двух дней каждое обсуждение, каждый новый контакт и каждый творческий обмен внесут значимый вклад в укрепление наших общих культурных ценностей и расширение их международной узнаваемости ».