«Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում մեկնարկել է Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովը
Այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին, «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում մեկնարկել է Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովը, որը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Հայկական մշակույթի և արվեստի միջազգային համակարգման խորհրդի համագործակցությամբ։
Համաժողովի բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Համաժողովը միտված է Հայաստանի և սփյուռքի միջև մշակութային համագործակցության շարունակական զարգացմանը, հայ արվեստագետների փոխճանաչելիության ընդլայնմանը, սփյուռքի մասնագետների ներգրավմամբ մշակութային քաղաքականության ձևավորմանն ու իրականացմանը, և ամենակարևորը՝ հայկական մշակույթի ու արվեստի միջազգային հարթակներում ներկայացմանը և առաջ մղմանը։
Իր ելույթում Զարեհ Սինանյանը նշել է. «Այս համաժողովը կոչված է դառնալու այնհարթակը, որտեղ կծնվեն նոր գաղափարներ, համագործակցություններ և երկարաժամկետազդեցությամբ ծրագրեր։ Վստահ եմ, որ այս երկուօրերի ընթացքում յուրաքանչյուր քննարկում, յուրաքանչյուր նոր կապ և յուրաքանչյուրստեղծագործական փոխանակում մեծապեսնպաստելու է մեր միասնական մշակութայինարժեքների հզորացմանն ու միջազգայինճանաչելիության ընդլայնմանը։»

The Forum of Armenian Arts and Culture was officially launched at the Arno Babajanyan Concert Hall
On November 20, the Forum of Armenian Arts and Culture was officially launched at the Arno Babajanyan Concert Hall. The Forum is organized by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia in partnership with the International Coordinating Council for Armenian Culture and Arts.
During the opening ceremony, welcome remarks were delivered by Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, and Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.
The Forum aims to foster the continuous development of cultural cooperation between Armenia and the diaspora, enhance mutual recognition among Armenian artists, support the development and implementation of cultural policy with the engagement of diaspora professionals, and, most importantly, promote and advance Armenian culture and arts on international platforms.
In his remarks, Zareh Sinanyan stated: ”This forum is envisioned as a platform where new ideas, partnerships, and long-term impact initiatives will take shape. I am confident that over the course of these two days, every discussion, every new connection, and every creative exchange will make a meaningful contribution to strengthening our shared cultural values and enhancing their international visibility”.