Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի հագեցած օրակարգը մեկնարկել է «Մշակութային կրթության հեռանկարները գլոբալ փոխանակումների միջավայրում» թեմայով պանելային քննարկմամ
Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի հագեցած օրակարգը մեկնարկել է «Մշակութային կրթության հեռանկարները գլոբալ փոխանակումների միջավայրում» թեմայով պանելային քննարկմամբ։ Քննարկման ընթացքում բանախոսները անդրադարձել են մշակութային կրթության ոլորտում Հայաստան-սփյուռք համագործակցության նոր ձևաչափերին, փորձի փոխանակման արդյունավետ մեխանիզմներին, դասախոսների և ուսուցիչների վերապատրաստման հնարավորություններին, ինչպես նաև կրթական գործընթացում կիրառվող նորարարական մոդելներին։
Պանելային քննարկումը վարել է խմբավար, մանկավարժ, Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Տիգրան Հեքեքյանը:
- ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը,
- կինոյի պատմաբան, Կալիֆոռնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Զարեհ Արևշատյանը,
- Վիեննայի Բեթհովենի կոնսերվատորիայի և Galoyan Art GmbH-ի բաժնետեր և տնօրեն Սիրանուշ Գալոյան-Տկաչենկոն,
- «artup.am»-ի հիմնադիր և սեփականատեր, Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի պրոֆեսոր, paraton.am-ի ղեկավար Սիևա Ադամյանը,
- դաշնակահար, երգահան, «Superspectives» ժամանակակից երաժշտության փառատոնի համահիմնադիր Ֆրանսուա Մարտիրոսեանը:

The Forum of Armenian Arts and Culture opened with a panel discussion on “Perspectives on Cultural Education in an Evolving World”
The Forum of Armenian Arts and Culture opened with a panel discussion on “Perspectives on Cultural Education in an Evolving World.” The speakers explored new models of Armenia–Diaspora collaboration in cultural education, effective approaches to knowledge and experience sharing, professional development opportunities for lecturers and teachers, and innovative methods being integrated into today’s educational practices.
The discussion was moderated by conductor, professor at the Komitas State Conservatory of Yerevan, Artistic Director and Principal Conductor of the Little Singers of Armenia Choir Tigran Hekekyan.
• Daniel Danielyan — Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia
• Zareh Arevshatian, Film Historian, Professor at the University of California (UCLA);
• Siranush Galoyan-Tkachenko, Shareholder and Director of the Beethoven Conservatory in Vienna; Shareholder and Director of Galoyan Art GmbH;
• Sieva Adamian, Founder and Owner of artup.am, Professor at the State Academy of Fine Arts of Armenia, Head of paraton.am;
• François Mardirossian, Pianist and Composer, Co-founder of the Superspectives Contemporary Music Festival, Art Advisor at La Trinité.