Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի հագեցած օրակարգը մեկնարկել է «Մշակութային կրթության հեռանկարները գլոբալ փոխանակումների միջավայրում» թեմայով պանելային քննարկմամ
Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի հագեցած օրակարգը մեկնարկել է «Մշակութային կրթության հեռանկարները գլոբալ փոխանակումների միջավայրում» թեմայով պանելային քննարկմամբ։ Քննարկման ընթացքում բանախոսները անդրադարձել են մշակութային կրթության ոլորտում Հայաստան-սփյուռք համագործակցության նոր ձևաչափերին, փորձի փոխանակման արդյունավետ մեխանիզմներին, դասախոսների և ուսուցիչների վերապատրաստման հնարավորություններին, ինչպես նաև կրթական գործընթացում կիրառվող նորարարական մոդելներին։
Պանելային քննարկումը վարել է խմբավար, մանկավարժ, Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Տիգրան Հեքեքյանը:
- ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը,
- կինոյի պատմաբան, Կալիֆոռնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Զարեհ Արևշատյանը,
- Վիեննայի Բեթհովենի կոնսերվատորիայի և Galoyan Art GmbH-ի բաժնետեր և տնօրեն Սիրանուշ Գալոյան-Տկաչենկոն,
- «artup.am»-ի հիմնադիր և սեփականատեր, Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի պրոֆեսոր, paraton.am-ի ղեկավար Սիևա Ադամյանը,
- դաշնակահար, երգահան, «Superspectives» ժամանակակից երաժշտության փառատոնի համահիմնադիր Ֆրանսուա Մարտիրոսեանը:

Форум армянской культуры и искусства начался с панельной дискуссии на тему «Перспективы культурного образования в условиях глобальных преобразований»
Форум армянской культуры и искусства начался с панельной дискуссии на тему «Перспективы культурного образования в условиях глобальных преобразований». В ходе обсуждения спикеры затронули новые форматы сотрудничества в сфере культурного образования между Арменией и Диаспорой, эффективные механизмы обмена опытом, возможности переподготовки преподавателей и учителей, а также инновационные модели, применяемые в образовательном процессе.
Панельную дискуссию вел дирижер, педагог, профессор Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, художественный руководитель и главный дирижёр детского хора «Маленькие певцы Армении»
• заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Даниел Даниелян,
• киновед, профессор Калифорнийского университета (UCLA) Заре Аревшатян,
• акционер и директор Beethoven Conservatory of Vienna GmbH и Galoyan Art GmbH Сирануш Галоян-Ткаченко,
• основатель и владелец «artup.am», профессор Государственной академии художеств Армении, руководитель paraton.am Сиева Адамян,
• пианист, композитор, сооснователь фестиваля современной музыки «Superspectives», арт-консультант в La Trinité Франсуа Мардироссян