Համաժողովի առաջին օրը՝ «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո, անցկացվել է ֆիլմերի ցուցադրություն և սեմինար-քննարկում
Համաժողովի առաջին օրը՝ «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո, անցկացվել է ֆիլմերի ցուցադրություն և սեմինար-քննարկում։
Քննարկման ընթացքում ցուցադրվել են ռեժիսորներ Նորա Մարտիրոսյանի, Քրիստոֆեր Փիթեր Աթամյանի և Հասմիկ Մովսիսյանի ֆիլմերը, որից հետո բանախոսներն անդրադարձել են կինոարտադրության ոլորտում առկա մարտահրավերներին և համագործակցության հնարավորություններին։
Քննարկվել են նաև ֆիլմերի ստեղծագործական գործընթացների կազմակերպմանը, ֆինանսավորմանն ու և բյուջետավորմանը, թվային հարթակների օգտագործմանը, ինչպես նաև ֆիլմերի միջազգային հարթակներում ներկայացմանն ու այս գործընթացներում սփյուռքյան ռեսուրսների ներգրավմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Քննարկումը վարել են պրոդյուսեր, «Ավա Ֆիլմս» ընկերության գործադիր տնօրեն Անի Որսկանյանը և դրամատիկական թատրոնի ռեժիսոր Տիգրան Իսկուդարյանը:
- ռեժիսոր, սցենարիստ, դասախոս Նորա Մարտիրոսյանը,
- դերասան, սցենարիստ, ռեժիսոր, երգիչ, պրոդյուսեր Միքայել Պողոսյանը,
- գրող, գրաքննադատ, թարգմանիչ, կինոռեժիսոր, «Atamian Hovsepian Curatorial Practice»-ի համահիմնադիր Քրիստոֆեր Փիթեր Աթամյանը,
- «ՆՌԱՆԷՀ»-ի պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Հասմիկ Մովսիսյանը,
- Հայաստանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի պրոֆեսոր, կինոքննադատ, Հայաստանի կինոգործիչների միության անդամ Շուշանիկ Միրզախանյանը։

On the first day of the Forum, a film screening and seminar-discussion took place as part of the “Cultural Dialogue Platform” parallel discussions
On the first day of the Forum, a film screening and seminar-discussion took place as part of the “Cultural Dialogue Platform” parallel discussions.
For this seminar, films by directors Nora Martirosyan, Christopher Peter Atamian, and Hasmik Movsisyan were screened. Following the screenings, the speakers addressed challenges in the field of film production and explored opportunities for collaboration.
Topics included the organization of creative processes, financing and budgeting, the use of digital platforms, the international presentation of films, and the involvement of diaspora resources in these processes.
The discussion was moderated by Ani Vorskanyan, Producer and Executive Director of Ava Films, and Tigran Iskudaryan, Director at the Dramatic Theatre.
- Nora Martirosyan, Film Director, Screenwriter, and Lecturer;
- Mikayel Poghosyan, Actor, Screenwriter, Film Director, Singer, and Producer;
- Christopher Peter Atamian, Writer, Literary Critic, Translator, Film Director, and Co-founder of the Atamian Hovsepian Curatorial Practice;
- Hasmik Movsisyan, Producer at NRANÉH Production, Film Director, and Screenwriter;
- Shushanik Mirzakhanyan, Professor at the State Institute of Cinema and Theatre of Armenia, Film Critic, and Member of the Union of Cinematographers of Armenia.