«Վիզուալ արվեստ» սեմինար-քննարկման շրջանակներում բանախոսներն անդրադարձել են նկարչության, քանդակագործության, խեցեգործության, դեկորատիվ արվեստի և թվային արվեստի ոլորտների արդի հարցերին
Շարունակվում են Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո անցկացվող համաժամանակյա քննարկումները։
«Վիզուալ արվեստ» սեմինար-քննարկման շրջանակներում բանախոսներն անդրադարձել են նկարչության, քանդակագործության, խեցեգործության, դեկորատիվ արվեստի և թվային արվեստի ոլորտների արդի հարցերին։
Ներկայացվել է ավանդական և ժամանակակից տեխնիկաների համադրությունը, քննարկվել են արվեստի տարբեր ճյուղերի հիմնախնդիրները, ինչպես նաև առաջարկվել են ոլորտային համագործակցության և զարգացման նոր հնարավորություններ։
Քննարկումը վարել է գրող, կուրատոր, Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ռեկտորի խորհրդական, «Atamian Hovsepian Curatorial Practice»-ի համահիմնադիր Թամար Հովսեփյանը:
- կուրատոր, գալերիստ, լրագրող, «InteriorDAsein» և «Wolf & Galentz» պատկերասրահների հիմնադիր Արչի Հարություն Գալենցը,
- գեղանկարիչ, լուսանկարիչ, քանդակագործ, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր նկարիչ, Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, ԺԱՖ անդամ, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան ծրագրի մասնակից (2023–2024) Լուիզա Գրագատի Հակոբյանը,
- արվեստաբան, Հայաստանի Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Միջազգային կապերի և զարգացման բաժնի ղեկավար Մերի Ղազարյանը,
- «Armenian Treasures» ընկերության և վիրտուալ մշակութային հարթակի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վլադիմիր Սոֆյանը,

Продолжаются параллельные обсуждения в рамках Форума армянского искусства и культуры, который проходит под заголовкой «Платформа культурного диалога»
Продолжаются параллельные обсуждения в рамках Форума армянского искусства и культуры, который проходит под заголовкой «Платформа культурного диалога».
В рамках семинара визуальных искусств спикеры затронули современные вопросы в таких областях, как живопись, скульптура, керамика, декоративное искусство и цифровое искусство. Была представлена комбинация традиционных и современных техник, обсуждены ключевые проблемы различных направлений искусства, а также предложены новые возможности для отраслевого сотрудничества и развития.
Модератором обсуждения выступила писатель, куратор, советник ректора Государственной академии художеств Армении, сооснователь «Atamian Hovsepian Curatorial Practice» Тамар Օвсепян.
- куратор, галерист, журналист, основатель галереи InteriorDAsein и Wolf & Galentz Арчи Арутюн Галенц,
- живописец, фотограф и скульптор, заслуженная художница Республики Армения, член Союза художников Армении, член JAF, участница программы «Молодой посол диаспоры» (2023–2024) Луиза Грагати Акопян,
- искусствовед, руководитель отдела международных связей и развития Государственной академии изобразительных искусств Армении Мери Газарян,
- основатель и исполнительный директор компании «Armenian Treasures» и виртуальной культурной платформы Владимир Софян