«Վիզուալ արվեստ» սեմինար-քննարկման շրջանակներում բանախոսներն անդրադարձել են նկարչության, քանդակագործության, խեցեգործության, դեկորատիվ արվեստի և թվային արվեստի ոլորտների արդի հարցերին
Շարունակվում են Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո անցկացվող համաժամանակյա քննարկումները։
«Վիզուալ արվեստ» սեմինար-քննարկման շրջանակներում բանախոսներն անդրադարձել են նկարչության, քանդակագործության, խեցեգործության, դեկորատիվ արվեստի և թվային արվեստի ոլորտների արդի հարցերին։
Ներկայացվել է ավանդական և ժամանակակից տեխնիկաների համադրությունը, քննարկվել են արվեստի տարբեր ճյուղերի հիմնախնդիրները, ինչպես նաև առաջարկվել են ոլորտային համագործակցության և զարգացման նոր հնարավորություններ։
Քննարկումը վարել է գրող, կուրատոր, Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ռեկտորի խորհրդական, «Atamian Hovsepian Curatorial Practice»-ի համահիմնադիր Թամար Հովսեփյանը:
- կուրատոր, գալերիստ, լրագրող, «InteriorDAsein» և «Wolf & Galentz» պատկերասրահների հիմնադիր Արչի Հարություն Գալենցը,
- գեղանկարիչ, լուսանկարիչ, քանդակագործ, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր նկարիչ, Հայաստանի նկարիչների միության անդամ, ԺԱՖ անդամ, Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան ծրագրի մասնակից (2023–2024) Լուիզա Գրագատի Հակոբյանը,
- արվեստաբան, Հայաստանի Գեղարվեստի պետական ակադեմիայի Միջազգային կապերի և զարգացման բաժնի ղեկավար Մերի Ղազարյանը,
- «Armenian Treasures» ընկերության և վիրտուալ մշակութային հարթակի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վլադիմիր Սոֆյանը,

The Forum of Armenian Arts and Culture continues with its “Cultural Dialogue Platform” parallel discussions about Visual Art
The Forum of Armenian Arts and Culture continues with its “Cultural Dialogue Platform” parallel discussions.
During the Visual Art seminar discussion, speakers addressed contemporary issues in painting, sculpture, ceramics, decorative arts, and digital art. They presented the combination of traditional and modern techniques, discussed challenges across various artistic disciplines, and proposed new opportunities for collaboration and development within the field.
The discussion was moderated by Tamar Hovsepian, Writer, Curator, Advisor to the Rector of the State Academy of Fine Arts of Armenia, and Co-Founder of Atamian Hovsepian Curatorial Practice.
- Archi Harutyun Galentz, Curator, Gallerist, Journalist, and Founder of the InteriorDAsein and Wolf & Galentz Galleries;
- Luiza Gragati Hakobyan, Painter, Photographer, Sculptor, Honored Artist of the Republic of Armenia, Member of the Union of Artists of Armenia, Member of JAF, and Participant in the Diaspora Youth Ambassadors Program (2023–2024);
- Mary Ghazaryan, Art Historian and Head of the International Relations and Development Department at the State Academy of Fine Arts of Armenia;
- Vladimir Sofyan, Founder and Executive Director of Armenian Treasures Company and the Virtual Cultural Platform;