Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի առաջին օրը՝ «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո, անցկացվել են մի շարք համաժամանակյա սեմինար-քննարկումներ և հայ արվեստագետների վիզուալ արվեստի
Նոյեմբերի 20-ին, Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի առաջին օրը՝ «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո, անցկացվել են մի շարք համաժամանակյա սեմինար-քննարկումներ և հայ արվեստագետների վիզուալ արվեստի տարբեր ուղղությունների ցուցահանդեսներ։
Առաջին սեմինար-քննարկումը նվիրված էր գրականությանը, որի ընթացքում բանախոսները ներկայացրել են ժամանակակից հայ գրականության զարգացումները և անդրադարձել արձակի, պոեզիայի ու թարգմանական գրականության արդի ուղղություններին։
Քննարկման մասնակից հեղինակներն ու գրականության սիրահարնեն ակտիվ երկխոսություն են ունեցել ստեղծագործությունների բովանդակության, ոճի և գրական փորձերի շուրջ։
Սեմինարի նպատակն էր խթանել ընթերցող-հեղինակ շփումը, ստեղծել ինտերակտիվ հարթակ գաղափարների փոխանակման համար և նպաստել հայ գրականության հանրայնացմանն ու զարգացմանը լայն լսարանի համար։
Քննարկումը վարել են Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց Մայր եկեղեցուն կից Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, բանաստեղծ, թարգմանիչ Կարեն Խուրշուդյանն ու Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը,
- Ռումինիահայոց միության նախագահ, գրող, Ռումինիայի գրողների միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը,
- գրող, բանաստեղծուհի, հրապարակախոս, հասարակական գործիչ Սոնա Վանը,
- գրող, բանաստեղծ, լրագրող, թարգմանիչ, «Հայրենիք» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր, Վալենսիայի «Արարատ» հայկական միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը,
- գրող, դերասանուհի Կորին Զարզավատջեանը, գրող, փաստաբան Ռուբեն Մարկարյանը,
- գրող, թարգմանիչ, Հայաստանի Գրողների միության անդամ, Մադրիդի Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր երգչախմբի խմբավար, «Մշակութային Փազլ» գրական-մշակութային հարթակի գեղարվեստական խմբագիր և համակարգող Աղավնի Գրիգորյանը

The Forum of Armenian Arts and Culture kicked off with a series of parallel seminar-discussions and visual art exhibitions by Armenian artists, on the topic of “Cultural Dialogue Platform”
On November 20, the Forum of Armenian Arts and Culture kicked off with a series of parallel seminar-discussions and visual art exhibitions by Armenian artists, on the topic of “Cultural Dialogue Platform.”
The first seminar-discussion focused on literature, where speakers presented recent developments in contemporary Armenian writing and highlighted current trends in prose, poetry, and literary translation. Participating authors and literature enthusiasts engaged in active dialogue, discussing themes, stylistic approaches, and various creative practices.
The seminar aimed to encourage direct interaction between readers and authors, create an interactive space for the exchange of ideas, and promote the visibility and development of Armenian literature to a wider audience.
The discussion was moderated by Poet and Translator Karen Khurshudyan, Chairman of the Board of Trustees of the Khachatur Abovian School attached to the Holy Translators’ Mother Church of Marseille, and Edward Militonian, President of the Writers’ Union of Armenia.
- Varujan Vosganian, Writer, President of the Union of Armenians in Romania, and President of the Writers’ Union of Romania;
- Sona Van, Writer, Poetess, Publicist, and Public Figure;
- Ararat Ghukasyan, Writer, Poet, Journalist, Translator, Editor-in-Chief of Hayrenik Weekly, and President of the Ararat Armenian Association in Valencia;
- Corinne Zarzavatdjian, Writer and Actress;
- Ruben Markarian, Writer and Lawyer;
- Aghavni Grigoryan, Writer, Translator, Member of the Writers’ Union of Armenia, Conductor of the Choir at the Armenian Apostolic Church of Madrid, and Artistic Editor and Coordinator of the Cultural Puzzle Literary and Cultural Platform;