Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի առաջին օրը՝ «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո, անցկացվել են մի շարք համաժամանակյա սեմինար-քննարկումներ և հայ արվեստագետների վիզուալ արվեստի
Նոյեմբերի 20-ին, Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի առաջին օրը՝ «Մշակութային երկխոսության հարթակ» խորագրի ներքո, անցկացվել են մի շարք համաժամանակյա սեմինար-քննարկումներ և հայ արվեստագետների վիզուալ արվեստի տարբեր ուղղությունների ցուցահանդեսներ։
Առաջին սեմինար-քննարկումը նվիրված էր գրականությանը, որի ընթացքում բանախոսները ներկայացրել են ժամանակակից հայ գրականության զարգացումները և անդրադարձել արձակի, պոեզիայի ու թարգմանական գրականության արդի ուղղություններին։
Քննարկման մասնակից հեղինակներն ու գրականության սիրահարնեն ակտիվ երկխոսություն են ունեցել ստեղծագործությունների բովանդակության, ոճի և գրական փորձերի շուրջ։
Սեմինարի նպատակն էր խթանել ընթերցող-հեղինակ շփումը, ստեղծել ինտերակտիվ հարթակ գաղափարների փոխանակման համար և նպաստել հայ գրականության հանրայնացմանն ու զարգացմանը լայն լսարանի համար։
Քննարկումը վարել են Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց Մայր եկեղեցուն կից Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, բանաստեղծ, թարգմանիչ Կարեն Խուրշուդյանն ու Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը,
- Ռումինիահայոց միության նախագահ, գրող, Ռումինիայի գրողների միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը,
- գրող, բանաստեղծուհի, հրապարակախոս, հասարակական գործիչ Սոնա Վանը,
- գրող, բանաստեղծ, լրագրող, թարգմանիչ, «Հայրենիք» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր, Վալենսիայի «Արարատ» հայկական միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը,
- գրող, դերասանուհի Կորին Զարզավատջեանը, գրող, փաստաբան Ռուբեն Մարկարյանը,
- գրող, թարգմանիչ, Հայաստանի Գրողների միության անդամ, Մադրիդի Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր երգչախմբի խմբավար, «Մշակութային Փազլ» գրական-մշակութային հարթակի գեղարվեստական խմբագիր և համակարգող Աղավնի Գրիգորյանը

20 ноября в первый день Форума армянского искусства и культуры, под заголовком «Платформа культурного диалога», прошли несколько параллельных семинаров и обсуждений, а также выставки, посвящё
20 ноября в первый день Форума армянского искусства и культуры, под заголовком «Платформа культурного диалога», прошли несколько параллельных семинаров и обсуждений, а также выставки, посвящённые различным направлениям визуального искусства армянских художников.
Первый семинар был посвящён литературе, в ходе которого спикеры представили развитие современной армянской литературы и обсудили современные тенденции в прозе, поэзии и переводной литературе. Участники дискуссии — писатели и любители литературы — активно обменивались мнениями о содержании произведений, их стиле и литературных экспериментах.
Цель семинара состояла в стимулировании общения между читателями и авторами, создании интерактивной платформы для обмена идеями и содействии популяризации и развитию армянской литературы для широкой аудитории.
Модераторами обсуждения были председатель попечительского совета школы имени Хачатура Абовяна при Мариcельской Церкви Святых Переводчиков, поэт, переводчик Карен Хуршудян и председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян.
- Председатель Союза армян в Румынии, писатель, Президент Союза писателей Румынии Варужан Восканян,
- писательница, поэтесса, публицист, общественный деятель Сона Ван,
- писатель, поэт, журналист, переводчик, главный редактор еженедельной газеты Hayrenik, председатель армянской общины «Арарат» в Валенсии Арарат Гукасян,
- писателница, актриса Корин Зарзавaтджян,
- писатель, юрист Рубен Маркарян,
- писатель, переводчик, член Союза писателей Армении, руководитель церковного хора Армянской Апостольской церкви в Мадриде, художественный редактор и координатор литературно-культурной платформы «Культурная Пазл» Агавни Григорян,