Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի երկրորդ օրը՝ նոյեմբերի 21-ին, անցկացվել է «Մշակութային դիվանագիտությունը որպես «փափուկ ուժի» առանցքային գործիք» թեմայով պանելային քննարկում:
Պանելային քննարկման ընթացքում բանախոսները քննարկել են մշակութային դիվանագիտության գործիքների կիրառման հնարավորությունները, պետական և սփյուռքյան կառույցների համագործակցության նոր ձևաչափերը, ինչպես նաև հայկական մշակույթի պահպանման, տարածման և միջազգային ճանաչման ուղիները։
Ներկայացվել են արվեստի և մշակույթի դերը որպես արտաքին ազդեցության գործիքներ, հայ մշակույթի միջազգային ճանաչելիության բարձրացման համատեքստում հաջողված փորձերը, ինչպես նաև մշակույթի նշանակությունը հանրային դիվանագիտության և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում։
Քննարկումը վարել է արվեստաբան, սոցիոլոգ, «Hyestart» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ալեն Նավարրա-Նավասարդեանը:
- ֆրանսահայ դաշնակահարուհի, երգչուհի և կոմպոզիտոր Մաշա Ղարիբեանը,
- Ռումինիահայոց միության նախագահ, գրող, Ռումինիայի գրողների միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը,
- ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, Պոզնանի Ադամ Միցկևիչի անվան համալսարանի Մխիթար Գոշի անվան հայագիտական կենտրոնի համահիմնադիր, Լեհաստանի կառավարության և ազգային փոքրամասնությունների հանձնաժողովի անդամ, «Մունետիկ» ամսագրի և «Munetik.pl» տեղեկատվական պորտալի խմբագրական խորհրդի նախագահ, հայ-լեհական համայնքային կոմիտեի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանը,

На второй день Форума армянской культуры и искусства, 21 ноября, прошла панельная дискуссия на тему «Культурная дипломатия как ключевой инструмент «мягкой силы»
На второй день Форума армянской культуры и искусства, 21 ноября, прошла панельная дискуссия на тему «Культурная дипломатия как ключевой инструмент «мягкой силы».
В ходе обсуждения спикеры рассмотрели возможности применения инструментов культурной дипломатии, новые форматы сотрудничества между государственными и диаспорными структурами, а также пути сохранения, распространения и международного признания армянской культуры.
Были представлены примеры использования искусства и культуры как инструментов внешнего воздействия, успешные примеры повышения международной узнаваемости армянской культуры, а также обсуждалось значение культуры в контексте общественной дипломатии и развития двусторонних отношений.
Модератором дискуссии выступил искусствовед, социолог, президент общественной организации «Hyestart» Алан Наварра-Навасардян.
• франко-армянская пианистка, певица и композитор Маша Гарибиан,
• резидент Союза армян Румынии, писатель, президент Союза писателей Румынии Варужан Восканян,
• почетный консул Республики Армения, соучредитель армянского научного центра имени Мхитара Гоша при университете Адама Мицкевича в Познани, представитель армянского национального меньшинства в Совместной комиссии правительства Польши и национальных и этнических меньшинств, председатель редакционного совета журнала «Мунетик» и информационного портала «Munetik.pl», председатель армяно-польского общественного комитета Грачья Бояджян,