Հայ արվեստի և մշակույթի համաժողովի երկրորդ օրը՝ նոյեմբերի 21-ին, անցկացվել է «Մշակութային դիվանագիտությունը որպես «փափուկ ուժի» առանցքային գործիք» թեմայով պանելային քննարկում:
Պանելային քննարկման ընթացքում բանախոսները քննարկել են մշակութային դիվանագիտության գործիքների կիրառման հնարավորությունները, պետական և սփյուռքյան կառույցների համագործակցության նոր ձևաչափերը, ինչպես նաև հայկական մշակույթի պահպանման, տարածման և միջազգային ճանաչման ուղիները։
Ներկայացվել են արվեստի և մշակույթի դերը որպես արտաքին ազդեցության գործիքներ, հայ մշակույթի միջազգային ճանաչելիության բարձրացման համատեքստում հաջողված փորձերը, ինչպես նաև մշակույթի նշանակությունը հանրային դիվանագիտության և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում։
Քննարկումը վարել է արվեստաբան, սոցիոլոգ, «Hyestart» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ալեն Նավարրա-Նավասարդեանը:
- ֆրանսահայ դաշնակահարուհի, երգչուհի և կոմպոզիտոր Մաշա Ղարիբեանը,
- Ռումինիահայոց միության նախագահ, գրող, Ռումինիայի գրողների միության նախագահ Վարուժան Ոսկանյանը,
- ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, Պոզնանի Ադամ Միցկևիչի անվան համալսարանի Մխիթար Գոշի անվան հայագիտական կենտրոնի համահիմնադիր, Լեհաստանի կառավարության և ազգային փոքրամասնությունների հանձնաժողովի անդամ, «Մունետիկ» ամսագրի և «Munetik.pl» տեղեկատվական պորտալի խմբագրական խորհրդի նախագահ, հայ-լեհական համայնքային կոմիտեի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանը,

On November 21, the second day of the Forum of Armenian Arts and Culture, a panel discussion was held on “Cultural Diplomacy as a Strategic Instrument of Soft Power”
On November 21, the second day of the Forum of Armenian Arts and Culture, a panel discussion was held on “Cultural Diplomacy as a Strategic Instrument of Soft Power.”
During the discussion, the speakers explored the potential applications of cultural diplomacy tools, new models of collaboration between state and diaspora institutions, and ways to preserve, promote, and enhance the international recognition of Armenian culture.
The panel highlighted the role of arts and culture as instruments of external influence, shared successful examples of increasing the global visibility of Armenian culture, and examined the significance of culture in the context of public diplomacy and the development of bilateral relations.
The discussion was moderated by Alain Navarra-Navassartian, Art Historian, Sociologist, and President of the Hyestart NGO.
- Macha Gharibian, French-Armenian Pianist, Singer, and Composer;
- Varujan Vosganian, President of the Union of Armenians of Romania, Writer, and President of the Writers’ Union of Romania;
- Hrachya Boyajyan, Honorary Consul of the Republic of Armenia, Co-founder of the Mkhitar Gosh Armenian Studies Center at Adam Mickiewicz University in Poznań, Representative of the Armenian National Minority in the Joint Commission of the Government of Poland and National and Ethnic Minorities, Chair of the Editorial Board of Munetik magazine and the Munetik.pl information portal, and President of the Armenian–Polish Community Committee;