Նոյեմբերի 21-ին, համաժողովի երկրորդ օրվա շրջանակներում, անցկացվել է «Մեդիան և թվային տեխնոլոգիաները՝ մշակութային ներառականության, պահպանման և հանրահռչակման համատեքստում» թեմայով պանելային քնն
Նոյեմբերի 21-ին, համաժողովի երկրորդ օրվա շրջանակներում, անցկացվել է «Մեդիան և թվային տեխնոլոգիաները՝ մշակութային ներառականության, պահպանման և հանրահռչակման համատեքստում» թեմայով պանելային քննարկում։
Քննարկման ընթացքում բանախոսները ներկայացրել են թվայնացման միջոցով մշակութային ժառանգության պահպանման, փոխանցման և ներկայացման նորարարական մոտեցումները, անդրադարձել են սոցիալական մեդիայի գործնական կիրառությանը՝ որպես մշակութային հաղորդակցության, ազգային ինքնության պահպանման և հանրայնացման արդյունավետ հարթակ, ինչպես նաև Հայաստանի և սփյուռքի արվեստագետների համատեղ թվային նախաձեռնությունների համաֆինանսավորման մոդելները։
Պանելային քննարկումը վարել է «United Talent Agency»-ի սոցիալական արտոնությունների բաժնի փոխնախագահ Լյուսի Ավշարյանը:
• ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի անդամ, կինոքննադատ Նունե Հախվերդյանը,
• Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը,
• EL Events Amsterdam-ի և Armenian Creators հարթակի հիմնադիր Լուսինե Խումարյանը,
• «Hakawati» կազմակերպության Հայաստանի մասնաճյուղի նախագահ, «Deem Communications» ընկերության ստեղծագործական տնօրեն Րաֆֆի Նիզիբլեանը,
• «Հովնանյան Ինթերնեշնըլ» ընկերության գործադիր տնօրեն, Երևանի Բիենալեի արվեստի հիմնադրամի համահիմնադիր խորհրդի անդամ, «Օրրան» ՀԿ-ի կրթական ծրագրերի և սոցիալական ծառայությունների համակարգող Նինա Հովնանյանը,

On November 21, a panel discussion was held on “Media and Digital Technologies for Cultural Inclusion, Preservation, and Promotion”
On November 21, as part of the second day of the Forum, a panel discussion was held on “Media and Digital Technologies for Cultural Inclusion, Preservation, and Promotion.”
During the discussion, the speakers presented innovative approaches to preserving, transmitting, and showcasing cultural heritage through digital technologies. They addressed the practical use of social media as an effective platform for cultural communication, the preservation and promotion of national identity, and models for co-financing joint digital initiatives by artists from Armenia and the Diaspora.
The panel was moderated by Lucy Avsharyan, Vice President of Benefits at United Talent Agency.
• Nune Hakhverdyan, Member of the Television and Radio Commission of the Republic of Armenia and Film Critic;
• Suren Safaryan, President of the Artists’ Union of Armenia;
• Lusine Khumaryan, Founder of EL Events Amsterdam and the Armenian Creators Platform;
• Raffi Niziblian, Head of the Hakawati Armenia Branch and Creative Director of Deem Communications;
• Nina Hovnanian, CEO of Hovnanian International, Founding Board Member of the Yerevan Biennial Art Foundation, and Coordinator of Educational and Social Services at Orran NGO;
• Vladimir Sofyan, Founder and Executive Director of the Armenian Treasures company, and virtual cultural platform.