Նոյեմբերի 21-ին, համաժողովի երկրորդ օրվա շրջանակներում, անցկացվել է «Մեդիան և թվային տեխնոլոգիաները՝ մշակութային ներառականության, պահպանման և հանրահռչակման համատեքստում» թեմայով պանելային քնն
Նոյեմբերի 21-ին, համաժողովի երկրորդ օրվա շրջանակներում, անցկացվել է «Մեդիան և թվային տեխնոլոգիաները՝ մշակութային ներառականության, պահպանման և հանրահռչակման համատեքստում» թեմայով պանելային քննարկում։
Քննարկման ընթացքում բանախոսները ներկայացրել են թվայնացման միջոցով մշակութային ժառանգության պահպանման, փոխանցման և ներկայացման նորարարական մոտեցումները, անդրադարձել են սոցիալական մեդիայի գործնական կիրառությանը՝ որպես մշակութային հաղորդակցության, ազգային ինքնության պահպանման և հանրայնացման արդյունավետ հարթակ, ինչպես նաև Հայաստանի և սփյուռքի արվեստագետների համատեղ թվային նախաձեռնությունների համաֆինանսավորման մոդելները։
Պանելային քննարկումը վարել է «United Talent Agency»-ի սոցիալական արտոնությունների բաժնի փոխնախագահ Լյուսի Ավշարյանը:
• ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի անդամ, կինոքննադատ Նունե Հախվերդյանը,
• Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը,
• EL Events Amsterdam-ի և Armenian Creators հարթակի հիմնադիր Լուսինե Խումարյանը,
• «Hakawati» կազմակերպության Հայաստանի մասնաճյուղի նախագահ, «Deem Communications» ընկերության ստեղծագործական տնօրեն Րաֆֆի Նիզիբլեանը,
• «Հովնանյան Ինթերնեշնըլ» ընկերության գործադիր տնօրեն, Երևանի Բիենալեի արվեստի հիմնադրամի համահիմնադիր խորհրդի անդամ, «Օրրան» ՀԿ-ի կրթական ծրագրերի և սոցիալական ծառայությունների համակարգող Նինա Հովնանյանը,

21 ноября, в рамках второго дня Форума, состоялась панельная дискуссия на тему «Медиа и цифровые технологии в контексте культурной инклюзивности, сохранения и продвижения»
21 ноября, в рамках второго дня Форума, состоялась панельная дискуссия на тему «Медиа и цифровые технологии в контексте культурной инклюзивности, сохранения и продвижения».
В ходе обсуждения спикеры представили инновационные подходы к сохранению, передаче и презентации культурного наследия с помощью цифровизации, обсудили практическое применение социальных медиа как эффективной платформы для культурной коммуникации, сохранения национальной идентичности и популяризации, а также модели софинансирования совместных цифровых инициатив армянских художников из Армении и диаспоры.
Модератором панели выступила вице-президент отдела социальных льгот в United Talent Agency Люси Авшарян.
• член Комиссии по телевидению и радио РА, кинокритик Нуне Ахвердян,
• президент Союза художников Армении Сурен Сафарян,
• основатель EL Events Amsterdam и платформы Armenian Creators Лусине Хумарян,
• президент армянского филиала организации «Hakawati», креативный директор компании «Deem Communications» Раффи Низиблиан,
• исполнительный директор компании «Hovnanian International», член учредительного совета Фонда искусства Ереванского биенале, координатор образовательных программ и социальных услуг благотворительной НПО «Орран» Нина Oвнанян,
• основатель и исполнительный директор виртуальной культурной платформы «Armenian Treasures» Владимир Софян