Զարեհ Սինանյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (UNHCR) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Մոնիկա Սանդրիին
08 Հունվարի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հունվարի 8-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (UNHCR) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Մոնիկա Սանդրիին:
Զարեհ Սինանյանը ողջունել է Մոնիկա Սանդրիին և կարևորել ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի գործունեությունը, ընդգծելով համագործակցության ամրապնդման և խորացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է Գրասենյակի առաջնահերթություններն ու ծրագրերը, մասնավորապես հայրենադարձության խթանման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումներն ու նախաձեռնությունները:
Մոնիկա Սանդրին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վերահաստատել գրասենյակի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ:
Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի և ՄԱԿ ՓԳՀ միջև ձևավորված սերտ և արդյունավետ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Заре Синанян принял представителя Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН / UNHCR) в Армении Монику Сандри
08 Января 2026
8 января Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян принял представителя Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН / UNHCR) в Армении Монику Сандри.
Заре Синанян поприветствовал Монику Сандри и отметил важность деятельности Представительства УВКБ ООН в Армении, подчеркнув необходимость укрепления и углубления сотрудничества.
В ходе встречи Главный уполномоченный представил приоритеты и программы Офиса, в частности меры и инициативы, реализуемые в направлении содействия репатриации.
Моника Сандри поблагодарила за приём и подтвердила готовность Представительства продолжать тесное сотрудничество с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры.
Стороны высоко оценили сложившееся тесное и эффективное взаимодействие между Арменией и УВКБ ООН, а также обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.