ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավորներին
06 Ապրիլի 2026
Ապրիլի 6-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Սելինա Դողանին և Ստամբուլի Մխիթարյան վարժարանի տնօրեն Գարեգին Տեր-Պարսամյանին:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող՝ Հայաստան–Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։ Քննարկվել են պոլսահայ համայնքի մասնակցության ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել համայնքային առկա խնդիրներին։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստան–Սփյուռք կապերի շարունակական զարգացումն ու խորացումը՝ ընդգծելով զբոսաշրջային այցելությունների խթանման և պոլսահայ համայնքի՝ հայրենիքի օրակարգին առավել ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը։

High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, received former members of the Grand National Assembly of Turkey
06 April 2026
On April 6, Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, received Selina Doğan, former member of the Grand National Assembly of Turkey, and Garegin Ter-Parsamyan, Principal of the Armenian Bomonti Mkhitaryan School of Istanbul.
During the meeting, the programs and initiatives implemented by the Office of the High Commissioner to strengthen Armenia–Diaspora ties were presented. The discussion also focused on opportunities to expand the participation of the Armenian community in Turkey, while addressing current community-related challenges.
The parties emphasized the importance of the continued development and deepening of Armenia–Diaspora relations, highlighting the need to encourage tourism and foster more active engagement of the Armenian community in the homeland’s agenda.