ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում է
Ապրիլի 22-ին Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Մեցի Ֆրանսիական պետական տարածաշրջանային կառավարման ինստիտուտ (IRA), որտեղ հանդիպել է կառույցի ղեկավար Ժան-Մարկ Սիրի և աշխատակազմի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը ծանոթացել է ինստիտուտի գործունեությանը, կատարել շրջայց ռեսուրսային կենտրոնում: Քննարկվել են Հայաստանի հետ հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։
Օրվա երկրորդ կեսին Գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Ֆորբախ քաղաք, որտեղ հանդիպում է ունեցել Ֆորբախի քաղաքապետ Ալեքսանդր Կասսարոյի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը շնորհավորել է քաղաքապետին վերընտրվելու կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել հայ համայնքին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը համայնքի սոցիալական ինտեգրման և զարգացման հարցում։
Կողմերը կարևորել են Ֆրանսիայում, մասնավորապես՝ Ֆորբախում, հայ համայնքի դերը՝ որպես հաջողված ինտեգրման օրինակ, որտեղ հաղթահարվում են մշակութային և լեզվական խոչընդոտները՝ միաժամանակ պահպանելով ազգային ինքնությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության շարունակական զարգացմանը՝ ընդգծելով Ֆորբախի և Հայաստանի համայնքների միջև առավել սերտ կապերի հաստատման անհրաժեշտությունը։
Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ Հանձնակատարի գրասենյակը հանդիսանում է արդյունավետ ինստիտուցիոնալ կամուրջ Ֆրանսահայ համայնքի և Հայաստանի միջև՝ նպաստելով մշակութային, կրթական և սոցիալական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը։
Այցի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը գրառում է կատարել Ֆորբախի քաղաքապետարանի պատվավոր հյուրերի մատյանում։
Քաղաքապետարանում հանդիպումից հետո Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Ֆորբախի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ներկայացրել Գրասենյակի գործունեությունն ու ընթացիկ ծրագրերը, որին հաջորդել է հարցուպատասխան։
Հարցերը հիմնականում վերաբերել են Հայաստանի անվտանգությանը, հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, հայրենադարձությանը, սփյուռքի համայնքների հետ կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը, ինչպես նաև Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններին։

The High Commissioner for Diaspora Affairs of the RA is on a working visit to France
The High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, is on a working visit to France.
On April 22, as part of his visit, he visited the French National Institute for Territorial Studies (IRA) in Metz, where he met with the Institute’s Director, Jean-Marc Sire, and members of staff.
During the meeting, the High Commissioner was introduced to the Institute’s activities and toured its resource center. Prospects for potential cooperation with Armenia were also discussed.
Later in the day, he traveled to the city of Forbach, where he met with Mayor Alexandre Cassaro.
During the meeting, the High Commissioner congratulated the Mayor on his re-election and expressed his gratitude for the continued support extended to the Armenian community, emphasizing its importance for the community’s social integration and development.
The parties highlighted the role of the Armenian community in France particularly in Forbach as a successful example of integration, where cultural and linguistic barriers are overcome while preserving national identity.
They also addressed the continued development of Armenian-French decentralized cooperation, emphasizing the importance of strengthening ties between Forbach and communities in Armenia.
The High Commissioner noted that his Office serves as an effective institutional bridge between the Armenian community in France and Armenia, contributing to the expansion of cooperation in cultural, educational, and social spheres.
During the visit, he signed the guestbook of honor at Forbach City Hall.
Following the meeting at City Hall, the High Commissioner met with representatives of the Armenian community of Forbach, presenting the Office’s activities and ongoing programs, followed by a Q&A session.
The questions primarily focused on Armenia’s security, Armenian-French cooperation, repatriation, the development and strengthening of ties with diaspora communities, as well as Armenia’s socio-economic development priorities.