ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում է
Ապրիլի 22-ին Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Մեցի Ֆրանսիական պետական տարածաշրջանային կառավարման ինստիտուտ (IRA), որտեղ հանդիպել է կառույցի ղեկավար Ժան-Մարկ Սիրի և աշխատակազմի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը ծանոթացել է ինստիտուտի գործունեությանը, կատարել շրջայց ռեսուրսային կենտրոնում: Քննարկվել են Հայաստանի հետ հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։
Օրվա երկրորդ կեսին Գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Ֆորբախ քաղաք, որտեղ հանդիպում է ունեցել Ֆորբախի քաղաքապետ Ալեքսանդր Կասսարոյի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը շնորհավորել է քաղաքապետին վերընտրվելու կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել հայ համայնքին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը համայնքի սոցիալական ինտեգրման և զարգացման հարցում։
Կողմերը կարևորել են Ֆրանսիայում, մասնավորապես՝ Ֆորբախում, հայ համայնքի դերը՝ որպես հաջողված ինտեգրման օրինակ, որտեղ հաղթահարվում են մշակութային և լեզվական խոչընդոտները՝ միաժամանակ պահպանելով ազգային ինքնությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության շարունակական զարգացմանը՝ ընդգծելով Ֆորբախի և Հայաստանի համայնքների միջև առավել սերտ կապերի հաստատման անհրաժեշտությունը։
Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ Հանձնակատարի գրասենյակը հանդիսանում է արդյունավետ ինստիտուցիոնալ կամուրջ Ֆրանսահայ համայնքի և Հայաստանի միջև՝ նպաստելով մշակութային, կրթական և սոցիալական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը։
Այցի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը գրառում է կատարել Ֆորբախի քաղաքապետարանի պատվավոր հյուրերի մատյանում։
Քաղաքապետարանում հանդիպումից հետո Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Ֆորբախի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ներկայացրել Գրասենյակի գործունեությունն ու ընթացիկ ծրագրերը, որին հաջորդել է հարցուպատասխան։
Հարցերը հիմնականում վերաբերել են Հայաստանի անվտանգությանը, հայ-ֆրանսիական համագործակցությանը, հայրենադարձությանը, սփյուռքի համայնքների հետ կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը, ինչպես նաև Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններին։

Главный уполномоченный по делам диаспоры РА с рабочим визитом находится во Франции
22 апреля в рамках визита Заре Синанян посетил Французский государственный региональный институт управления (IRA) в Меце, где встретился с руководителем учреждения Жан-Марком Сири и сотрудниками.
В ходе встречи Заре Синанян ознакомился с деятельностью института и совершил экскурсию по ресурсному центру. Были обсуждены перспективы возможного сотрудничества с Арменией.
Во второй половине дня Главный уполномоченный отправился в город Форбах, где провёл встречу с мэром города Александром Кассаро.
В ходе встречи Заре Синанян поздравил мэра с переизбранием и поблагодарил за постоянную поддержку армянской общины, подчеркнув её важность для социальной интеграции и развития общины.
Стороны отметили значимую роль армянской общины во Франции, в частности в Форбахе, как успешный пример интеграции, где преодолеваются культурные и языковые барьеры при одновременном сохранении национальной идентичности.
Также был затронут вопрос дальнейшего развития армяно-французского децентрализованного сотрудничества, подчёркнута необходимость установления более тесных связей между Форбахом и общинами Армении.
Главный уполномоченный отметил, что офис уполномоченного является эффективным институциональным мостом между армянской общиной Франции и Арменией, способствуя расширению сотрудничества в культурной, образовательной и социальной сферах.
В ходе визита Заре Синанян оставил запись в книге почётных гостей мэрии Форбаха.
После встречи в мэрии Главный уполномоченный встретился с представителями армянской общины Форбаха, представил деятельность офиса и текущие программы, после чего состоялась сессия вопросов и ответов.
Вопросы в основном касались безопасности Армении, армяно-французского сотрудничества, репатриации, развития и укрепления связей с диаспорскими общинами, а также приоритетов социально-экономического развития Армении.