Շարունակվում է Գլխավոր հանձնակատարի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
Ապրիլի 26-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն Ավինյոնում մասնակցել է «Հայկական օրեր» միջոցառումների շրջանակում կազմակերպված «Հայկական խոհարարության և արհեստների շուկա» փառատոնին։
Գլխավոր հանձնակատարը շրջայց է կատարել փառատոնի տաղավարներում և ծանոթացել ներկայացված ցուցադրություններին։
Փառատոնի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը հանդիպում է ունեցել Նիմ քաղաքի հայկական ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի, ինչպես նաև Ավինյոնի Հայկական օրերին մասնակցող՝ Նիմից ժամանած հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համայնքային կյանքի ակտիվացմանը, մասնավորապես՝ երիտասարդների ներգրավվածության խթանմանը, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերին մասնակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան–սփյուռք համագործակցության օրակարգին առնչվող այլ թեմաների։
Օրվա երկրորդ կեսին Գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Մարսել, որտեղ երեկոյան հանդիպում է ունեցել «Հայաստան-Ֆրանսիա ազգային համախումբ» (CNAF) նախաձեռնության ղեկավարող խորհրդի անդամների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախաձեռնությանը միացած շուրջ քսան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ Մարսելից և հարակից քաղաքներից։ Քննարկվել են ֆրանսահայ համայնքային կառույցների համախմբման, կրթամշակութային ծրագրերի զարգացման, ինչպես նաև համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանն ուղղված մի շարք հարցեր։

Продолжается рабочий визит Главного уполномоченного по делам диаспоры во Францию
26 апреля Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян в Авиньоне принял участие в фестивале «Рынок армянской кухни и ремёсел», организованном в рамках мероприятий "Армянские дни".
Главный уполномоченный совершил обход павильонов фестиваля и ознакомился с представленными экспозициями.
В ходе фестиваля Заре Синанян встретился с председателем армянской ассоциации города Ним Арменом Мартиросяном, а также с представителями армянской общины, прибывшими из Нима для участия в "Армянских днях" в Авиньоне. В ходе встречи были обсуждены вопросы активизации общественной жизни, в частности стимулирования вовлечённости молодёжи, а также расширения участия в программах Офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения. Были также затронуты другие темы, касающиеся повестки сотрудничества Армения–диаспора.
Во второй половине дня Главный уполномоченный отправился в Марсель, где вечером провёл встречу с членами руководящего совета инициативы "Армения–Франция национальное объединение" (CNAF).
Во встрече приняли участие представители около двадцати организаций, присоединившихся к инициативе, из Марселя и близлежащих городов. Были обсуждены вопросы консолидации структур французской армянской общины, развития образовательных и культурных программ, а также расширения возможностей сотрудничества.