Շարունակվում է Գլխավոր հանձնակատարի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
Ապրիլի 26-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն Ավինյոնում մասնակցել է «Հայկական օրեր» միջոցառումների շրջանակում կազմակերպված «Հայկական խոհարարության և արհեստների շուկա» փառատոնին։
Գլխավոր հանձնակատարը շրջայց է կատարել փառատոնի տաղավարներում և ծանոթացել ներկայացված ցուցադրություններին։
Փառատոնի ընթացքում Զարեհ Սինանյանը հանդիպում է ունեցել Նիմ քաղաքի հայկական ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի, ինչպես նաև Ավինյոնի Հայկական օրերին մասնակցող՝ Նիմից ժամանած հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համայնքային կյանքի ակտիվացմանը, մասնավորապես՝ երիտասարդների ներգրավվածության խթանմանը, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերին մասնակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան–սփյուռք համագործակցության օրակարգին առնչվող այլ թեմաների։
Օրվա երկրորդ կեսին Գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Մարսել, որտեղ երեկոյան հանդիպում է ունեցել «Հայաստան-Ֆրանսիա ազգային համախումբ» (CNAF) նախաձեռնության ղեկավարող խորհրդի անդամների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախաձեռնությանը միացած շուրջ քսան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ՝ Մարսելից և հարակից քաղաքներից։ Քննարկվել են ֆրանսահայ համայնքային կառույցների համախմբման, կրթամշակութային ծրագրերի զարգացման, ինչպես նաև համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանն ուղղված մի շարք հարցեր։

The High Commissioner’s working visit to France continues
On April 26, Zareh Sinanyan, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, attended the “Armenian Cuisine and Crafts Market” festival in Avignon, organized as part of the “Armenian Days” events.
During his visit, the High Commissioner toured the festival stands and explored the various exhibits on display.
As part of the festival, Zareh Sinanyan met with Armen Martirosyan, President of the “Amicale Franco-Arménienne de Nîmes et du Gard,” as well as members of the Armenian community from Nîmes who came to Avignon to take part in the “Armenian Days.” Discussions focused on ways to further energize community life, particularly by encouraging youth engagement, as well as on expanding participation in the programs of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs. Other topics related to the Armenia-Diaspora cooperation agenda were also addressed.
Later in the day, the High Commissioner traveled to Marseille, where he held an evening meeting with members of the governing council of the “Collectif National Arménie-France” (CNAF) initiative.
The meeting brought together representatives of some twenty organizations involved in the initiative, from Marseille and surrounding cities. Discussions focused on strengthening coordination among French-Armenian community organizations, developing cultural and educational programs, and expanding opportunities for cooperation.