Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում է։
Ապրիլի 27-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Մարսելում՝ ՀՀ գլխավոր հյուպատոսարանում, հանդիպել է Մարսելի նորընտիր փոխքաղաքապետեր Ժուլիեն Հարունյանի և Յաննիկ Օհանեսյանի հետ։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհավորել է նրանց՝ մարտ ամսին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքում փոխքաղաքապետի պատասխանատու պաշտոնները ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ և բեղմնավոր գործունեություն։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը կարևորել է Մարսելի և Երևանի միջև ձևավորված քույր քաղաքների համագործակցությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ նրանց պաշտոնավարման ընթացքում այն նոր թափ կստանա և կհանգեցնի առավել շոշափելի արդյունքների։
Գլխավոր հանձնակատարը հատուկ ընդգծել է Մարսելի հայ համայնքի նշանակալի դերակատարությունը քաղաքի հասարակական, մշակութային և տնտեսական կյանքում, ինչպես նաև Հայաստանի հետ բազմոլորտ կապերի զարգացման և ամրապնդման գործում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի և արդյունավետ փոխգործակցության շնորհիվ հնարավոր կլինի լիարժեք իրացնել համայնքի ներուժը և առավել ամրապնդել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները։
Օրվա երկրորդ կեսին Գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Նիցցա, որտեղ նախատեսված են աշխատանքային հանդիպումներ տեղի հայկական համայնքի կառույցների ներկայացուցիչների և այլ պաշտոնատար անձանց հետ։

Заре Синанян находится с рабочим визитом во Франции
27 апреля Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян в Марселе, в Генеральном консульстве РА, встретился с новоизбранными заместителями мэра Марселя Жюльеном Аруняном и Янником Оганесяном.
Главный уполномоченный поздравил их с вступлением в ответственную должность заместителей мэра по итогам состоявшихся в марте выборов органов местного самоуправления, пожелав эффективной и плодотворной деятельности.
В ходе встречи Заре Синанян подчеркнул важность сотрудничества между городами-побратимами Марселем и Ереваном, выразив уверенность, что в период их полномочий оно получит новый импульс и приведёт к более ощутимым результатам.
Главный уполномоченный особо отметил значительную роль армянской общины Марселя в общественной, культурной и экономической жизни города, а также в развитии и укреплении многопрофильных связей с Арменией. Он выразил уверенность, что благодаря совместным усилиям и эффективному взаимодействию удастся в полной мере реализовать потенциал общины и ещё больше укрепить армяно-французские отношения.
Во второй половине дня Главный уполномоченный отправился в Ниццу, где запланированы рабочие встречи с представителями структур местной армянской общины и другими должностными лицами.