Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում է։
Ապրիլի 27-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Մարսելում՝ ՀՀ գլխավոր հյուպատոսարանում, հանդիպել է Մարսելի նորընտիր փոխքաղաքապետեր Ժուլիեն Հարունյանի և Յաննիկ Օհանեսյանի հետ։
Գլխավոր հանձնակատարը շնորհավորել է նրանց՝ մարտ ամսին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքում փոխքաղաքապետի պատասխանատու պաշտոնները ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ և բեղմնավոր գործունեություն։
Հանդիպման ընթացքում Զարեհ Սինանյանը կարևորել է Մարսելի և Երևանի միջև ձևավորված քույր քաղաքների համագործակցությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ նրանց պաշտոնավարման ընթացքում այն նոր թափ կստանա և կհանգեցնի առավել շոշափելի արդյունքների։
Գլխավոր հանձնակատարը հատուկ ընդգծել է Մարսելի հայ համայնքի նշանակալի դերակատարությունը քաղաքի հասարակական, մշակութային և տնտեսական կյանքում, ինչպես նաև Հայաստանի հետ բազմոլորտ կապերի զարգացման և ամրապնդման գործում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի և արդյունավետ փոխգործակցության շնորհիվ հնարավոր կլինի լիարժեք իրացնել համայնքի ներուժը և առավել ամրապնդել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները։
Օրվա երկրորդ կեսին Գլխավոր հանձնակատարը մեկնել է Նիցցա, որտեղ նախատեսված են աշխատանքային հանդիպումներ տեղի հայկական համայնքի կառույցների ներկայացուցիչների և այլ պաշտոնատար անձանց հետ։

Zareh Sinanyan is on a working visit to France
On April 27, the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, met with the city’s newly elected Deputy Mayors, Julien Harounyan and Yannick Ohanessian, at the Consulate General of Armenia in Marseille.
The High Commissioner congratulated them on assuming their responsibilities following the local elections held in March and wished them a productive and successful tenure.
During the meeting, Zareh Sinanyan emphasized the importance of the sister city partnership between Marseille and Yerevan, expressing confidence that it will gain new momentum during their tenure and lead to more tangible results.
He also highlighted the significant role of the Armenian community in Marseille in the city’s public, cultural, and economic life, as well as in strengthening and expanding Armenia’s multifaceted ties with France. He expressed confidence that, through joint efforts and effective cooperation, it will be possible to fully realize the community’s potential and further deepen Armenian–French relations.
Later in the day, the High Commissioner traveled to Nice, where working meetings are scheduled with representatives of local Armenian community organizations and other officials.