Մայիսի 9-ին Գլենդել քաղաքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Հայ-ամերիկյան բժշկական ընկերակցության անդամների հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Լոս Անջելեսում։
Մայիսի 9-ին Գլենդել քաղաքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Հայ-ամերիկյան բժշկական ընկերակցության անդամների հետ։
Հայ-ամերիկյան բժշկական ընկերակցությունը Լոս Անջելեսում գործող երկարամյա և հեղինակավոր կազմակերպություն է, որը միավորում է ամերիկահայ հարյուրավոր բժիշկների և առողջապահության ոլորտի մասնագետների։ Ավելի քան 41 տարի ընկերակցությունը ակտիվորեն իրականացնում է բարեգործական նախաձեռնություններ, կազմակերպում է բժշկական առաքելություններ և շարունակական աջակցություն ցուցաբերում Հայաստանի առողջապահական համակարգի զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ընկերակցության կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, դրանց արդյունքներն ու զարգացման հեռանկարները։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ոլորտում առկա մարտահրավերներին և հաջողված փորձին՝ ընդգծելով իրականացվող նախաձեռնությունների ազդեցությունը Հայաստանի առողջապահական համակարգի հզորացման գործում։
Կողմերը կարևորել են Հայաստան–սփյուռք համագործակցության շարունակական խորացումը, մասնավորապես առողջապահության ոլորտում մասնագիտական ներուժի փոխանակման, բժշկական կրթության զարգացման և համատեղ ծրագրերի ընդլայնման ուղղությամբ։
Քննարկվել է նաև Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ համատեղ համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունն՝ ուղղված ավելի համակարգված և արդյունավետ ծրագրերի իրականացմանն։

9 мая в городе Глендейл Главный уполномоченный встретился с членами Армяно-американской медицинской ассоциацией
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян находится с рабочим визитом в Лос-Анджелесе.
9 мая в городе Глендейл Главный уполномоченный встретился с членами Армяно-американской медицинской ассоциацией.
Армяно-американская медицинская ассоциация — это действующая в Лос-Анджелесе авторитетная организация с многолетней историей, объединяющая сотни американских армянских врачей и специалистов в сфере здравоохранения.
Уже более 41 года ассоциация активно реализует благотворительные инициативы, организует медицинские миссии и оказывает постоянную поддержку развитию системы здравоохранения Армения.
В ходе встречи были обсуждены реализуемые ассоциацией в Армении программы, их результаты и перспективы развития. Собеседники также затронули существующие в отрасли вызовы и успешный опыт, подчеркнув влияние осуществляемых инициатив на укрепление системы здравоохранения Армении.
Стороны отметили важность дальнейшего углубления сотрудничества между Арменией и диаспорой, в частности в направлениях обмена профессиональным потенциалом в сфере здравоохранения, развития медицинского образования и расширения совместных программ.
Также была обсуждена необходимость расширения сотрудничества с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры и Министерством здравоохранения Республики Армения, направленного на реализацию более системных и эффективных программ.