ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վալերի Լոբաչին
19 Մայիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մայիսի 19-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վալերի Լոբաչին։
Հանդիպման նպատակն էր ուսումնասիրել սփյուռքի հետ փոխգործակցության հայկական բացառիկ փորձը, ինչպես նաև քննարկել հաջողված փորձի կիրառման հնարավորություններն Ուկրաինայում։
Վալերի Լոբաչն ընդգծել է, որ ծանոթացել է Գրասենյակի վերջին տարիների գործունեության հաշվետվություններին և բարձր է գնահատում իրականացվող ծրագրերն ու միջոցառումները՝ կարևորելով դրանց մասշտաբայնությունը, արդյունավետությունն ու նշանակությունը։ Իր հերթին, Գլխավոր հանձնակատարը մանրամասն ներկայացրել է աշխարհի տարբեր համայնքների հետ համագործակցության զարգացմանն ուղղված հիմնական նախաձեռնությունները, ինչպես նաև հայրենադարձության և ինտեգրման ոլորտում իրականացվող ծրագրերը։
Հանդիպման արդյունքներով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ կազմակերպելու խորհրդատվական առցանց հանդիպումներ՝ ուկրաինական կողմին առավել մանրամասն ներկայացնելու Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնի գործունեության փորձը։

Главный уполномоченный по делам диаспоры РА провел встречу с временным поверенным в делах Украины в Республике Армения Валерием Лобачом
19 Мая 2026
19 мая Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян провел встречу с временным поверенным в делах Украины в Республике Армения Валерием Лобачом.
Целью визита стало изучение уникального армянского опыта взаимодействия с диаспорой, а также возможностей применения успешных практик в Украине.
Гость отметил, что ознакомился с отчетами о деятельности Офиса за последние годы и высоко оценил реализуемые программы, подчеркнув их масштаб, эффективность и значимость. В свою очередь, главный уполномоченный подробно представил ключевые инициативы, направленные на развитие сотрудничества с армянскими общинами по всему миру, а также программы в сфере репатриации и интеграции.
По итогам встречи была достигнута договоренность о проведении консультативных онлайн-встреч для более детального ознакомления украинской стороны с практикой работы Офиса главного уполномоченного и Центра репатриации и интеграции.