Զարեհ Սինանյանը «իԳործ» 2025-2026թթ. ծրագրի մասնակիցների հետ այցելել է Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր
28 Մայիսի 2026
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման օրվան ընդառաջ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը «իԳործ» 2025-2026թթ. ծրագրի մասնակիցների հետ այցելել է Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հերոսների հիշատակին։
Այցի շրջանակում «իԳործ» ծրագրի մասնակիցները Գլխավոր հանձնակատարի ուղեկցությամբ շրջել են նաև Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանում, ծանոթացել հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարի պատմությանը, մշակութային ժառանգությանն ու պետականության կայացման կարևորագույն էջերին։
Այցը շարունակվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, որտեղ մասնակիցներն այցելել են Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցի։

Заре Синанян вместе с участниками программы "iGorts" 2025–2026 гг. посетил мемориальный комплекс Сардарапатской битвы
28 Мая 2026
В преддверии Дня провозглашения Первой Республики Армения главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян вместе с участниками программы «iGorts» 2025–2026 гг. посетил мемориальный комплекс Сардарапатской битвы, чтобы почтить память героев, павших за защиту Родины.
В рамках визита участники программы «iGorts» в сопровождении главного уполномоченного также посетили Национальный музей армянской этнографии и истории освободительной борьбы, где ознакомились с историей армянского народа, культурным наследием и важнейшими этапами становления армянской государственности.
Визит продолжился в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, где участники посетили церковь Святой Рипсиме.