Զարեհ Սինանյանը մայիսի 28-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում ներկա է գտնվել Հանրապետության տոնի առթիվ կազմակերպված պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը
28 Մայիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մայիսի 28-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում ներկա է գտնվել Հանրապետության տոնի առթիվ կազմակերպված պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը։
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հրամանագրերով Հանրապետության տոնի առթիվ մի խումբ քաղաքացիներ արժանացել են պետական բարձր պարգևների, այդ թվում՝ սփյուռքահայ գործիչներ՝ Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց Մայր եկեղեցուն կից Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության և ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովում հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչ, Լեհաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս, 2026 թվականից Jagiellonian University-ում գործող Սադոկ Բարոնչի անվան լեհահայերի պատմության հետազոտական կենտրոնի խորհրդի նախագահ, Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանը։
ՀՀ նախագահը նրանց պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ և հյուրեր։
Ողջունելով ներկաներին՝ նախագահ Խաչատուրյանը Հանրապետության տոնի առթիվ շնորհավորել է ներկաներին՝ բարձր գնահատելով պարգևների արժանացած քաղաքացիների ներդրումն ու ծառայությունները հայրենիքի զարգացման գործում։

On May 28 Zareh Sinanyan attended the solemn award ceremony held at the Presidential Residence on the occasion of Republic Day
28 May 2026
On May 28, RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan attended the solemn award ceremony held at the Presidential Residence on the occasion of Republic Day.
During the ceremony, by decrees of the President of the Republic of Armenia, a group of citizens were awarded high state honors on the occasion of Republic Day, including diaspora Armenian figures: Karen Khurshudyan, Chairman of the Board of Trustees of the Khachatur Abovian School affiliated with the Holy Translators Mother Church in Marseille, and Hrachya Boyajyan, representative of the Armenian minority to the Joint Commission of the Government of the Republic of Poland and National and Ethnic Minorities, Honorary Consul of the Republic of Armenia in the Republic of Poland, Chairman of the Board of the Sadok Barącz Research Center for the History of Polish Armenians operating at Jagiellonian University since 2026, and President of the Armenian-Polish Public Committee.
The President of the Republic awarded them the Medal of Gratitude.
Among those present at the ceremony were Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of the National Assembly Alen Simonyan, high-ranking officials, members of the diplomatic corps, and guests.
Welcoming the attendees, President Khachaturyan congratulated them on the occasion of Republic Day, highly commending the contributions and service of the award recipients to the development of the homeland.