Զարեհ Սինանյանը մայիսի 28-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում ներկա է գտնվել Հանրապետության տոնի առթիվ կազմակերպված պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը
28 Մայիսի 2026
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մայիսի 28-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում ներկա է գտնվել Հանրապետության տոնի առթիվ կազմակերպված պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը։
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հրամանագրերով Հանրապետության տոնի առթիվ մի խումբ քաղաքացիներ արժանացել են պետական բարձր պարգևների, այդ թվում՝ սփյուռքահայ գործիչներ՝ Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց Մայր եկեղեցուն կից Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանը և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության և ազգային ու էթնիկ փոքրամասնությունների համատեղ հանձնաժողովում հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչ, Լեհաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս, 2026 թվականից Jagiellonian University-ում գործող Սադոկ Բարոնչի անվան լեհահայերի պատմության հետազոտական կենտրոնի խորհրդի նախագահ, Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեի նախագահ Հրաչյա Բոյաջյանը։
ՀՀ նախագահը նրանց պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ և հյուրեր։
Ողջունելով ներկաներին՝ նախագահ Խաչատուրյանը Հանրապետության տոնի առթիվ շնորհավորել է ներկաներին՝ բարձր գնահատելով պարգևների արժանացած քաղաքացիների ներդրումն ու ծառայությունները հայրենիքի զարգացման գործում։

28 мая в Резиденции Президента Республики Армения Заре Синанян принял участие в торжественной церемонии награждения, организованной по случаю Дня Республики
28 Мая 2026
28 мая в Резиденции Президента Республики Армения Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял участие в торжественной церемонии награждения, организованной по случаю Дня Республики.
В ходе мероприятия, согласно указам Президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна, ряд граждан был удостоен высоких государственных наград по случаю Дня Республики, в том числе представители армянской диаспоры: председатель Попечительского совета школы имени Хачатура Абовяна при Главном соборе Святых Переводчиков в Марселе Карен Хуршудян, а также представитель армянского меньшинства в Совместной комиссии Правительства Республики Польша и национальных и этнических меньшинств, почётный консул Республики Армения в Республике Польша, председатель совета Научно-исследовательского центра истории польских армян имени Садока Баронча, действующего при Ягеллонском университете с 2026 года, председатель Армяно-польского общественного комитета Грачья Бояджян.
Президент Республики Армения наградил их Медалью благодарности.
В мероприятии приняли участие Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Председатель Национального Собрания Ален Симонян, высокопоставленные должностные лица, представители дипломатического корпуса и гости.
Приветствуя присутствующих, Президент Хачатурян поздравил собравшихся с Днём Республики, высоко оценив вклад и заслуги граждан, удостоенных наград, в развитие Родины.