ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) Կենտրոնական վարչության ընդհանուր պատգամավորական 30-րդ համաժողովին
29 Մայիսի 2026
Մայիսի 29-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) Կենտրոնական վարչության ընդհանուր պատգամավորական 30-րդ համաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ողջույնի խոսքով։
Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում կարևորել է կուսակցության բազմամյա դերակատարությունը սփյուռքահայ համայնքների համախմբման, ազգային ինքնության պահպանման, ինչպես նաև Հայաստան–Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում։ Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ կուսակցությունը տարիներ շարունակ հանդես է եկել հստակ պետականամետ դիրքորոշմամբ և հայկական պետականության նկատմամբ նվիրվածությամբ, որոնց ազդեցությունն ու նշանակությունը զգալի են եղել նաև սփյուռքյան համայնքներում։
Համաժողովին մասնակցել են աշխարհի 15 երկրներից ժամանած ՌԱԿ-ի նախագահներ, փոխնախագահներ և ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ։

Главный уполномоченный по делам диаспоры принял участие в 30-го съезда Центрального правления Армянской либерально-демократической партии (РАК)
29 Мая 2026
29 мая Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял участие в 30-го съезда Центрального правления Армянской либерально-демократической партии (РАК), где выступил с приветственной речью.
В своём выступлении Заре Синанян подчеркнул многолетнюю роль партии в консолидации армянских диаспорских общин, сохранения национальной идентичности, а также в укреплении связей между Арменией и Диаспорой. Главный уполномоченный отметил, что партия на протяжении многих лет придерживалась чёткой государственнической позиции и демонстрировала приверженность армянской государственности, что оказало значительное влияние и на армянские общины за рубежом.
В съезде приняли участие председатели, заместители председателей и представители партии из 15 стран мира, а также представители государственных органов Республики Армения.