«իԳործ» 2025–2026 թթ. ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են հայրենադարձների հետ
Հունիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» 2025–2026 թթ. ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են «Repat Armenia» հիմնադրամի համահիմնադիր և տնօրեն Վարդան Մարաշլյանի, Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հաղորդակցման ոլորտի ղեկավար Նելլի Պոլյակովի, Հայ կամավորների կորպուսի (AVC) գործադիր տնօրեն Արինա Զորաբյանի, «Repat Armenia» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Մարիաննա Չոբանյանի և այլ հայրենադարձների հետ։
Հանդիպման ընթացքում «իԳործ» ծրագրի մասնակիցները ներկայացրել են պետական համակարգում իրենց աշխատանքային գործունեությունն ու մասնագիտական փորձառությունը, անդրադարձել ծրագրին միանալու շարժառիթներին, հայրենադարձության անձնական պատմություններին, ինչպես նաև Հայաստանում ինտեգրման մարտահրավերներին։
Հյուրերն իրենց հերթին կիսվել են հայրենադարձության սեփական փորձով, ներկայացրել Հայաստանում մասնագիտական կայացման իրենց ուղին և գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով հայրենադարձների ներգրավվածության և նրանց մասնագիտական ներուժի արդյունավետ կիրառման կարևորությունը Հայաստանի զարգացման և պետական համակարգի հզորացման գործում։
Հանդիպումը կազմակերպվել էր «Repat Armenia» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ և նպատակ ուներ խթանել փորձի փոխանակումը, մասնագիտական կապերի ձևավորումն ու հայրենադարձների համայնքային ներգրավվածությունը։
Հիշեցնենք, որ այժմ ընթանում է «իԳործ» 2026–2027 թթ. ծրագրի հարցազրույցների փուլը։ Ընտրված մասնակիցները սեպտեմբերից կանցնեն աշխատանքի ՀՀ պետական համակարգում։

Участники программы "iGorts" 2025–2026 года встретились с репатриантами
2 июня участники программы "iGorts" 2025–2026 года, реализуемой офисом Главного уполномоченного по делам диаспоры Армении, встретились с соучредителем и директором Repat Armenia Варданом Марашляном, руководителем направления связей с общественностью Фонда семьи Овнанян Нелли Поляковой, исполнительным директором Armenian Volunteer Corps Ариной Зорабян, руководителем программ Repat Armenia Марианной Чобанян и другими репатриантами.
В ходе встречи участники программы "iGorts" рассказали о своей работе в государственных органах, профессиональном опыте, мотивации присоединиться к программе, поделились личными историями репатриации, а также рассказали о трудностях интеграции в Армении.
Гости, в свою очередь, поделились собственным опытом возвращения на родину, рассказали о своём профессиональном становлении в Армении и основных направлениях деятельности, подчеркнув важность вовлечения репатриантов и эффективного использования их профессионального потенциала для развития Армении и укрепления государственной системы.
Встреча была организована в сотрудничестве с фондом Repat Armenia и была направлена на развитие обмена опытом, установление профессиональных связей и расширение участия репатриантов в жизни сообщества.
Напомним, что в настоящее время проходит этап собеседований для отбора участников программы "iGorts" 2026–2027 года. Отобранные участники приступят к работе в государственных структурах Республики Армения уже в сентябре.