«իԳործ» 2025–2026 թթ. ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են հայրենադարձների հետ
Հունիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» 2025–2026 թթ. ծրագրի մասնակիցները հանդիպել են «Repat Armenia» հիմնադրամի համահիմնադիր և տնօրեն Վարդան Մարաշլյանի, Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի հաղորդակցման ոլորտի ղեկավար Նելլի Պոլյակովի, Հայ կամավորների կորպուսի (AVC) գործադիր տնօրեն Արինա Զորաբյանի, «Repat Armenia» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Մարիաննա Չոբանյանի և այլ հայրենադարձների հետ։
Հանդիպման ընթացքում «իԳործ» ծրագրի մասնակիցները ներկայացրել են պետական համակարգում իրենց աշխատանքային գործունեությունն ու մասնագիտական փորձառությունը, անդրադարձել ծրագրին միանալու շարժառիթներին, հայրենադարձության անձնական պատմություններին, ինչպես նաև Հայաստանում ինտեգրման մարտահրավերներին։
Հյուրերն իրենց հերթին կիսվել են հայրենադարձության սեփական փորձով, ներկայացրել Հայաստանում մասնագիտական կայացման իրենց ուղին և գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով հայրենադարձների ներգրավվածության և նրանց մասնագիտական ներուժի արդյունավետ կիրառման կարևորությունը Հայաստանի զարգացման և պետական համակարգի հզորացման գործում։
Հանդիպումը կազմակերպվել էր «Repat Armenia» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ և նպատակ ուներ խթանել փորձի փոխանակումը, մասնագիտական կապերի ձևավորումն ու հայրենադարձների համայնքային ներգրավվածությունը։
Հիշեցնենք, որ այժմ ընթանում է «իԳործ» 2026–2027 թթ. ծրագրի հարցազրույցների փուլը։ Ընտրված մասնակիցները սեպտեմբերից կանցնեն աշխատանքի ՀՀ պետական համակարգում։

iGorts 2025–2026 Program participants met with repatriates
On June 2, participants of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia’s iGorts 2025–2026 Program met with Vartan Marashlyan, Co-Founder and CEO of Repat Armenia; Nelli Polyakov, Head of Communications at the H. Hovnanian Family Foundation; Arina Zohrabian, Executive Director of the Armenian Volunteer Corps (AVC); Marianna Chobanyan, Programs Manager at Repat Armenia; and other repatriates.
During the meeting, iGorts participants shared their professional backgrounds and experiences working within Armenia’s public sector, spoke about their motivations for joining the program, reflected on their personal repatriation journeys, and discussed the challenges and opportunities of integrating into life in Armenia.
The guest speakers, in turn, shared their own repatriation stories and professional experiences, highlighting the vital role that repatriates play in Armenia’s development and emphasizing the importance of effectively harnessing their expertise to strengthen the country’s institutions and public sector.
Organized in cooperation with Repat Armenia, the meeting provided a platform for exchanging experiences, building professional connections, and encouraging greater engagement within the repatriate community.
Interviews for the iGorts 2026–2027 Program are currently underway. Selected participants will begin their work in Armenia’s public sector this September.