Զարեհ Սինանյանն ընդունել է «Վրաստան» թերթի խմբագիր, հասարակական-քաղաքական գործիչ, Վրաստանի նախագահի նախկին խորհրդական, Թբիլիսիի պատվավոր քաղաքացի Վան Բայբուրթին
08 Հունիսի 2026
Հունիսի 8-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է «Վրաստան» թերթի խմբագիր, հասարակական-քաղաքական գործիչ, Վրաստանի նախագահի նախկին խորհրդական, Թբիլիսիի պատվավոր քաղաքացի Վան Բայբուրթին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-վրացական հարաբերություններին և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Վրաստանի միջև բազմոլորտ համագործակցության շարունակական զարգացումը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Վրաստանի հայ համայնքի դերակատարությանը երկկողմ հարաբերությունների խորացման գործում, համայնքային կյանքի ակտիվացմանն ու տարածաշրջանային գործընթացների համատեքստում առկա մարտահրավերներին։
Կողմերը վերահաստատել են հայ-վրացական համագործակցության զարգացման և երկխոսության շարունակականության կարևորությունը։

Zareh Sinanyan, received Van Baiburt, Editor-in-Chief of the Vrastan newspaper, public and political figure,former Adviser to the President of Georgia, and Honorary Citizen of Tbilisi
08 June 2026
On June 8, High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, received Van Baiburt, Editor-in-Chief of the Vrastan newspaper, public and political figure,former Adviser to the President of Georgia, and Honorary Citizen of Tbilisi.
During the meeting, the parties discussed a number of issues related to Armenia-Georgia relations and regional developments. The sides emphasized the importance of the continued development of multifaceted cooperation between Armenia and Georgia.
The discussion also touched upon the role of the Armenian community in Georgia in strengthening bilateral relations, enhancing community engagement, and addressing challenges arising within the context of ongoing regional developments.
The parties reaffirmed the importance of advancing Armenian-Georgian cooperation and maintaining continuous dialogue.